هر آنچه در رابطه با کودک 1تا2 سال نیاز است بدانید. برای دیدن مطالب روی عنوان آن کلیک کنید.

رشد شناختی و زبان کودک 1 تا 2 سال

رشد هیجانی و اجتماعی کودک 1 تا 2 سال

رشد جسمانی و فیزیولوژیک کودک 1 تا 2 سال

بازی و سرگرمی کودک 1 تا 2 سال

تفکر خلاق و نقاد کودک 1 تا 2 سال

رابطه والد و کودک 1 تا 2 سال

آموزش کودک 1 تا 2 سال

کودک یک تا دو سال

انتقال کودکان از نوزاد به نوپا در سال دوم زندگی اش اینگونه است که اولین قدم های لرزان جای خود را به راه رفتن و حتی توانایی بالا رفتن از وسایل را می دهد. کودک نوپا ( کودک یک تا دو سال) شما دائما در حال حرکت خواهد بود، بنابراین برای جلوگیری از حوادث خانگی، حتما خانه خود را برای حضور کودکی نوپا و کنجکاو ایمن سازی کنید.

آموزش کودک یک تا دو سال چگونه باید باشد؟

توانایی های زبانی کودک یک تا دو سال

بچه های این سن در درک زبان و نحوه برقراری ارتباط با دیگران به دستاوردهای بزرگی می رسند. در 15 ماهگی، اکثر کودکان یک تا دو سال اولین کلمات خود را می گویند و با بیان درخواستشان با کلمات درست و یا با کمک اشاره به هدفشان می رسند. آن‌ها می‌توانند دستورالعمل‌ها را وقتی که هم با کلمات و هم با اشاره به آنها داده می‌شود، دنبال کنند. در 18 ماهگی، آنها دستورالعمل های یک مرحله ای را بدون اشاره دنبال می کنند.

در طول سال دوم، واژگان به آرامی در 6 ماه اول افزایش می یابد و سپس در شش ماه دوم به سرعت گسترش می یابد. واژگان از یک یا دو کلمه به حدود 50 کلمه افزایش می یابد. کودک نوپا ( کودک یک تا دو سال ) از حرکات بیشتری مانند بوسه و تکان دادن سر برای “بله” استفاده می کند.

کودک نوپا ( کودک یک تا دو سال ) خیلی بیشتر از آنچه می توانند بیان کند می فهمد. همین موضوع می تواند برای کودک شما ناامید کننده باشد و ممکن است منجر به عصبانیتش شود.

مهارت های حرکتی ظریف کودک یک تا دو سال

هماهنگی دست و چشم و مهارت های حرکتی ظریف همچنان در حال بهبود هستند. با کنترل بهتر روی انگشتان و دست ها، کودکان نوپا یاد می گیرند که خط خطی کنند و سعی می کنند از سوئیچ ها، دکمه ها و دستگیره ها استفاده کنند. جعبه‌های اسباب بازی پر وسیله و سایر اسباب‌بازی‌های مناسب سن یک تا دو سال را برای کنجکاوی و کشف او انتخاب کنید.

بازی کودک یک تا دو سال

در سال اول زندگی کودک شما با تکان دادن، کوبیدن یا پرتاب اسباب بازی ها با آنها “بازی” می کرد. کودک یک تا دو سال شما اکنون سعی می کند از چیزها به روش درست استفاده کند، بنابراین احتمال بیشتری دارد که بتواند بلوک ها را مرتب روی هم بگذارد، به تلفن اسباب بازی گوش دهد یا صحبت کند یا ماشین اسباب بازی را هل دهد.

کودکان یک تا دو سال از بودن بچه های دیگر در اطرافشان لذت می برند. آنها اغلب در حین بازی از کودکان دیگر کپی برداری می کنند. اما از آنها انتظار نداشته باشید که با همدیگر “بازی” کنند یا از اشتراک اسباب بازی هایشان استقبال کنند. برای همه ی کودکان اسباب‌بازی به تعداد کافی داشته باشید و آماده باشید که وقتی کودکان نمی‌خواهند چیزی را به اشتراک بگذارند وارد عمل شوید. خواهر و برادر بزرگ‌تر می‌توانند در زمینه آموزش، اشتراک‌گذاری و نوبت دادن، الگو باشند.

چگونه می توانم به یادگیری کودک نوپا ( کودک یک تا دو ساله ) کمک کنم بازی کند و بیاموزد؟

وقتی کودک نوپا راه رفتن را یاد بگیرد، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. کودک هر زمان می خواهد به حرکت خود ادامه دهد و این مهارت جدید را تقویت کند. فرصت های زیادی برای فعال بودن و تمرین دویدن، پریدن و بالا رفتن از وسایل را در محیطی امن در خانه فراهم کنید.

کودک نوپا دوست دارد در انجام کارهای خانه از شما الگوبرداری کند. اسباب‌بازی‌های متناسب با سن کودکتان را تهیه کنید که این کار را در او تشویق می‌کنند، مانند جاروبرقی اسباب‌بازی برای بازی کودک در حین نظافت شما یا قابلمه‌ها، تابه‌ها و قاشق‌ها برای بازی کودک یک تا دو سال در حین آشپزی شما. اسباب بازی های دیگری که کودکان نوپا از آنها لذت می برند عبارتند از:

  • توپ های رنگی روشن
  • بلوک ها، روی هم چیدن و اسباب بازی های تودرتو
  • مداد رنگی
  • مجسمه ها و عروسک های حیوانات یا شخصیت های مناسب سن کودک
  • ماشین های اسباب بازی و قطار
  • مرتب کننده های شکلی، تخته های میخ
  • پازل های ساده
  • اسباب بازی های هل دادنی، کشیدنی و سوار شدنی

کتاب خواندن برای کودک یک تا دو سال خیلی مهم است. کودک نوپا شما می‌تواند در تعریف کردن داستان شما را همراهی کند و همانطور که شما آنها را نام می‌برید به اشیاء موجود در تصاویر اشاره کند. کودک نوپا را تشویق کنید تا چیزهایی را که می شناسد را نام ببرد.

در مورد کتاب هایی که با هم خوانده اید و کارهایی که در آن روز انجام داده اید گپ بزنید. سوال بپرسید و کودک نوپای خود را تشویق کنید تا با منتظر ماندن برای پاسخ شما پاسخ دهد، سپس آن پاسخ ها را گسترش دهید.

چه زمانی باید نگران رشد مناسب کودک یک تا دو سال باشم؟

کودک نوپا ( کودک یک تا دو سال ) با سرعت های متفاوتی رشد می کنند و طیف وسیعی از رشد طبیعی وجود دارد.
در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در مورد رشد کودک نوپا با پزشک خود صحبت کنید.