رشد جسمانی و فیزیولوژیک 3

8 راهکار طلایی کمک به غذاخوردن کودک

8 راهکار طلایی کمک به غذاخوردن کودک

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

راهکار کمک به غذاخوردن کودک: خلاصی از بدغذایی کودک

رعایت رژیم غذایی سالم و متنوع گاهی برای خانواده‌ها سخت می‌شود. بسیاری از خانواده‌ها به راهکاری برای کمک به غذاخوردن کودک نیاز دارند. در این مطلب می‌خواهیم استراتژی‌هایی را برای کمک به تغذیه سالم کودک به خانواده‌ها معرفی کنیم.

اطمینان از رژیم غذایی سالم برای کودک یک اولویت و البته یک چالش برای خانواده هاست. بدغذایی کودک باعث ناراحتی و اضطراب والدین می‌شود و نگران رشد او می‌شوند. دلایل زیادی برای امتناع کودکان از غذا خوردن وجود دارد، اما مهم این است که خانواده‌ها در برابر این امتناع یا تقاضا برای زیاده‌روی در مصرف غذاهای ناسالم تسلیم نشوند. زیرا یک رژیم غذایی سالم و متنوع (شامل مواد غذایی مناسب رشد مغز و در کل رشد کودک) تضمین می‌کند که کودک تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد، یادگیری و دفاع از خود را در برابر بیماری دریافت می‌کند.

زمان شروع غذای کمکی کودک چه زمانی است؟ اگر هنوز نمی دانید که چه زمانی می توانید به فرزندتان غذای کمکی در کنار شیر مادر یا شیر خشک بدهید، مطالعه ی این مقاله از شادآموز به شما کمک خواهد کرد.

راهکارهای کمک به غذاخوردن کودک

8 راهکار کمک به غذاخوردن کودک

تمام این راهکارها برای همه کودکان جواب نمی‌دهد. گاهی اولین راهکار کمک به غذاخوردن کودک موثر است و گاهی لازم است چند تا از آنها به کار گرفته شود تا به نتیجه مطلوب رسید. یک روش را در یک زمان امتحان کنید و چند هفته به آن فرصت دهید تا اثربخشی آن را بررسی کنید. برای برخی از کودکان نیز بهتر است همزمان چند روش رو با هم به کار بگیرید.

نمودارهای پاداش برای کودک

نمودارهای پاداش برای تقویت ساده و واضح رفتار مثبت انجام می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که عادات غذایی مثبت را در فرزندتان تقویت کنید. برای هر بار که غذای خود را تمام می‌کند یا غذای جدیدی را امتحان می‌کند، یک ستاره یا برچسب طلایی به فرزندتان بدهید و وقتی به تعداد مشخص شده رسید (مثلاً 10 بار خوب غذا خوردن) به او جایزه بدهید. در عین حال، از این روش به افراط استفاده نکنید. غذا خوردن نباید به منبع باج خواهی کودک تبدیل شود، چراکه مصرف غذا به نفع خود کودک است. بهتر است جوایز نیز غیرنقدی و غیرمادی باشند، برای مثال پارک رفتن یا یک ساعت بازی با پدر و مادر.

تشویق کودک برای غذا خوردن

تشویق ملایم کودک

بچه‌ها لزوماً غذا را فقط به این دلیل که جلوی آنها گذاشته شده، نمی‌خورند. تحریک و داستان‌سازی راهکار کمک به غذاخوردن کودک است. استفاده از چند عبارت کلیدی او را تشویق به تمام کردن غذایش می‌کند. برای مثال:

  • مامان/بابا دوست دارد همه غذای تو را بخورد، چون خیلی خوشمزه است.
  • هر کس زودتر بشقابش را کاملا تمیز کرد، او برنده است (غذای کمی در بشقاب کودک بریزید. همیشه وقت برای وعده بعدی هست).
  • غذا را به شکل چهره خندان تزیین کنید و به او بگویید اگر چهره خندان را بخوری، در تمام طول روز لبخند خواهی زد و می‌توانی بازی‌های شادتری داشته باشی.
  • این سبزیجات بعد از یک سفر طولانی از باغ، زیر آفتاب و باران و در جعبه‌های رنگی به بشقاب تو رسیده‌‌اند تا داستان سفرشان را به شکم تو بگویند.

مواد غذایی یکسان اما با ظاهر متفاوت

اگر چیزی در غذا وجود دارد که فرزندتان آن را دوست ندارد، اغلب به دلیل بافت یا رنگ آن است که در برابر خوردنش مقاومت می‌کند، نه طعم و مزه آن. به همین دلیل، می‌توانید آن را در شکل دیگری به برنامه غذایی او اضافه کنید. برای مثال، اگر سبزیجات مشکل ساز هستند، سعی کنید آنها را خیلی ریز و خرد شده به سس ماکارونی یا سوپ اضافه کنید. میوه را به صورت اسموتی یا میلک شیک به او بدهید. اگر عاشق بستنی یخی است، میوه‌ها را در فریزر قرار دهید یا با آبمیوه طبیعی برای او بستنی درست کنید.

غذای جذاب

تزئین غذا جایگاه ویژه‌ای فهرست راهکار کمک به غذاخوردن کودک قرار دارد. سرآشپزهای مشهور سالهاست که این کار را انجام می‌دهند، زیرا می‌دانند که همه ما ابتدا با چشمان خود غذا می‌خوریم. غذای پر زرق و برق ما را به خوردن آن ترغیب می‌کند. اعمال این منطق در غذای کودکان می‌تواند به او کمک کند تا از وعده‌های غذایی بیشتر لذت ببرد. از ایده‌های اینترنتی برای شکل دادن به موادی که فرزندتان آنها را دوست ندارد، استفاده کنید.

مشارکت دادن کودک در انتخاب غذا

تصمیم‌گیری توسط کودک

مشارکت دادن کودکان در انتخاب مواد غذایی را می‌توان از سنین پایین انجام داد. کودکان نوپا می‌توانند در خرید فروشگاه و سوپرمارکت شرکت کنند. اگر میوه یا سبزیجات پرورش می‌دهید، کودکان خردسال می‌توانند به شما در کاشت و چیدن کمک کنند. کودکان بزرگتر می‌توانند به تهیه یک برنامه غذایی برای هفته کمک کنند و قبل از سرو غذا در چشیدن طعم غذا مشارکت کنند.

وسایل جذاب

به عنوان راهکار کمک به غذاخوردن کودک می‌توانید از بشقاب‌های زیبا و ظروف شکل دار استفاده کنید. برای مثال، اگر فرزندتان میمون دوست دارد، یک بشقاب میمون شکل و یک قاشق موز شکل را در نظر بگیرید. گزینه‌های زیادی در بازار موجود است.

الگو بودن

اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده بدغذا هستید، انتظار نداشته باشید فرزندتان خوب و کامل غذا بخورد. کودکان از اعضای خانواده الگو می‌گیرند. اگر دائما از وجود گوشت، سبزیجات و طعم غذا ایراد می‌گیرید، کودک نیز از شما الگو می‌گیرد. در عوض، این مسئله را شعار خانوادگی خود کنید که ما تمام مواد مغذی و سالم برای بدن را می‌خوریم و از آنها لذت می‌بریم.

مطالب مرتبط با این مقاله:

چاقی کودکان و راه های پیشگیری از آن

کم اشتهایی کودک نوپا

بازی آموزش غذاهای سالم و ناسالم

تم غذایی

یک شب در هفته یک تم برای غذا تعیین کنید و در این شب اعضای خانواده باید سعی کنند با لباس و ظاهر خود با آن تم هماهنگ شوند. افزودن شادی و خلاقیت یک راهکار کمک به غذاخوردن کودک است. برای مثال، اگر می‌خواهید کودک را به خوردن غذای دریایی تشویق کنید، تم جزیره دزدان دریایی و گنج را تعیین کنید.

تم فلامینگو برای خوردن غذاهای صورتی مانند میگو، چغندر یا پوره صورتی رنگ خوب است. تم ورزشی برای خوردن مارچوبه به‌عنوان نیزه، پرتقال یا گوجه‌فرنگی به‌عنوان توپ فوتبال و لوبیا به عنوان توپ گلف و مواردی از این دست ایده خوبی نیست. تم فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف به مصرف غذای ملل کمک می‌کند.

در ادامه ی مبحث تغذیه ی کودک، تغذیه کودک تب دار بسیار حائز اهمیت است و نیاز به توجه کافی از سمت مادر یا پرستار کودک دارد. در این مقاله از شادآموز به این موضوع پرداخته ایم.

وادار کردن کودک به تغذیه سالم

وادار کردن بچه‌ها به تغذیه سالم نباید باعث اختلاف و دعوا در خانواده شود. وعده‌های غذایی مغذی لازم نیست مفصل باشند. یک ساندویچ کره بادام زمینی، ژله و یک لیوان شیر می‌توانند جایگزین بخشی از موادی باشد که کودک در وعده غذایی اصلی از دست داده است.

باج دادن، تشویق کردن، تهدید کردن یا التماس کردن را به عنوان راهکار کمک به غذاخوردن کودک فراموش کنید. این روش‌ها باعث می‌شوند کودک برای جلب توجه، بیشتر از قبل بر غذا نخوردن اصرار کند. ما در پیش دبستانی شادآموز با آگاهی دادن در مورد ارزش غذایی مواد خوراکی، همراه با بازی و نقاشی، در کنار خانواده‌ها هستیم تا کودکان به خوبی رشد کنند.

شاد آموز  را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

nuffieldhealth

 

نوشته های مرتبط

1 فکر در مورد “ 8 راهکار طلایی کمک به غذاخوردن کودک

  1. ساغر گفت:

    مرسی از راهکار های پیشنهادیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.