هر آنچه در رابطه با کودک3 تا 4 سال نیاز است بدانید. برای دیدن مطالب روی عنوان آن کلیک کنید.

رشد شناختی و زبان کودک 3 تا 4 سال

رشد هیجانی و اجتماعی کودک 3 تا 4 سال

رشد جسمانی و فیزیولوژیک کودک 3 تا 4 سال

بازی و سرگرمی کودک 3 تا 4 سال

تفکر خلاق و نقاد کودک 3 تا 4 سال

رابطه والد و کودک 3 تا 4 سال

آموزش کودک 3 تا 4 سال

کودک سه تا چهار سال

جنبه های رشدی کودک سه تا چهار سال چیست؟ در این بخش تمام اطلاعات لازم برای رشد جسمانی، رشد هیجانی، رشد شناختی، تفکر خلاق و نقاد، بازی و سرگرمی مناسب کودک سه تا چهار سال رابطه ی والد و کودک و آموزش کودک سه تا چهار سال به طور کامل پرداخته ایم.

احساسات کودک سه تا چهار سال

این سنین نقطه عطف رشد عاطفی فرزند شما است. در این سال کودک شما واقعاً شروع به درک این موضوع می کند که بدن، ذهن و احساسات او متعلق به خودش است. فرزند شما تفاوت بین احساس شادی، غم، ترس یا عصبانیت را می داند.

کودک سه تا چهار سال همچنین از چیزهای خیالی می ترسد، به نحوه رفتار دیگران اهمیت می دهد و نسبت به افراد آشنا ابراز محبت می کند و همانطور که کودک شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند، در کنترل احساسات خود نیز بهتر می شود.

بازی و آموزش کودک سه تا چهار سال

بازی خیلی خیلی مهم است چرا که کودک چگونگی احساسات را می آموزد و کشف می کند. در سنین سه تا چهار سال کودک بیشتر به بازی و دوستی با کودکان دیگر علاقه دارد. اشتراک‌گذاری را یاد میگیرد زیرا کودک مفهوم «مال من» و «مال تو» را درک می‌کند.

کودک سه تا چهار سال در طول بازی تخیل بیشتری را به کار می بندد. مثلا کودک شما ممکن است با دوستان خیالی یا اسباب بازی های خود بازی های وانمودی انجام دهد، مانند مهمانی چای با اسباب بازی ها. فرزند شما همچنین ممکن است نقش های مختلفی را امتحان کند. برای مثال، ممکن است وانمود کند که یک پزشک یا والدین است. و در این سن، طبیعی است که کودک دوستان خیالی داشته باشد، ضمنا کودک سه تا چهار سال می تواند تفاوت بین واقعی و خیال را تشخیص دهد.

در 4 سالگی، کودک ممکن است از فریب دادن دیگران و توصیف اتفاقات رخ داده لذت ببرد. مثلا “مامان فکر کرد من خوابم!” در همان زمان، کودک همچنین نگران فریب خوردن توسط دیگران است.

کودک شما ممکن است در مورد بدن خود و دیگران بسیار کنجکاو باشد. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که فرزندتان به اندام تناسلی خود و سایر کودکان نگاه می کند. ترکیبی از کنجکاوی طبیعی و ایفای نقش معمولاً بخشی از رفتار جنسی دوران کودکی است. اما اگر در مورد رفتار جنسی کودک نگران هستید، بهتر است که با یک پزشک عمومی، یک متخصص اطفال یا یک متخصص سلامت واجد شرایط صحبت کنید.

صحبت کردن کودک سه تا چهار سال

زبان فرزند شما در این سال بسیار رشد می کند. کودک شما با گوش دادن به صحبت های شما و دیگر بزرگسالان و همچنین با گوش دادن به داستان ها، کلمات جدید زیادی می آموزد. فرزند شما همچنین علاقه بیشتری به برقراری ارتباط نشان می دهد و دوست دارد داستان تعریف کند و گفتگو کند. کودکتان بیشتر حرف های شما را می فهمد و ممکن است کلماتی را که نمی داند حدس بزند. به طور کلی، کودک شما بیشتر از آنچه که می تواند بگوید، کلمات را می فهمد.

کودک 3 ساله از جملات 3-5 کلمه ای یا حتی بیشتر استفاده می کند. افراد دیگر بیشتر اوقات می‌فهمند که فرندتان چه می‌گوید. کودک شما همچنین به قسمت هایی از تصاویر اشاره می کند. به عنوان مثال، بینی یک سگ و اشیاء رایج را می تواند نام ببرد.

کودک 4 ساله با جملات طولانی تر از 5-6 کلمه یا بیشتر صحبت می کند. کودک چهارساله همچنین اکثر چیزهایی را که می‌گویید می‌فهمد و دستورالعمل‌ها را با ۲ تا ۳ مرحله دنبال می‌کند، البته تا زمانی که در مورد چیزهای آشنا باشند. مثلا «کتاب را ببند و به مامان بده». کودک چهارساله صفت هایی مانند “طولانی” یا “لاغر” را می فهمد و از کلمات “احساس” مانند “شاد” یا “غمگین” استفاده می کند.

طرز فکر کودک سه تا چهار سال

کودک شما مجذوب دنیای اطراف خود می شود و سوالات زیادی از “چه کسی”، “چی” و “چرا” می پرسد. وقتی صحبت از درک به میان می‌آید، کودک شما در مورد موارد متضاد مانند بزرگ/کوچک و بیشتر/کمتر و مفاهیمی مانند «روی»، «در» و «زیر» بیشتر می داند.

حافظه فرزند شما در حال رشد است. به عنوان مثال، کودک شما می تواند شعرهای مهد کودک را به خاطر بسپارد و حتی ممکن است آنها را برای شما تکرار کند. کودک شما همچنین شروع به اشاره و نامگذاری حروف و اعدادی که به یاد می آورد می کند و می تواند تا 4 شی را بشمارد و آنها را بر اساس رنگ و شکل مرتب کند.

مهارت های روزمره ی کودک سه تا چهار سال

فرزند شما عاشق خوردن وعده های غذایی خانوادگی در کنار هم است. و کودک سه تا چهار ساله روال خانوادگی را درک می کند و از رویدادهای خاص مانند تولد شاد می شود. کودک سه تا چهار سال همچنین مستقل تر می شود. برای مثال، کودک شما می‌تواند خودش غذا بخورد، کفش‌هایی بپوشد که بند ندارند، دکمه‌ها را باز کند.

احتمالاً کودک آموزش توالت رفتن را دیده است و می تواند برخی از کارهای بهداشت فردی روزانه را به تنهایی انجام دهد، مانند رفتن به توالت، پاک کردن مدفوعش و شستن دست و صورت. اما کودک سه تا چهار سال هنوز در انجام کارهایی مانند مسواک زدن به کمک و نظارت شما نیاز دارد.

رشد حرکتی کودک سه تا چهار سال

کودک سه تا چهار سال حرکت و تحرک را دوست دارد. او در بالا رفتن از پله ها، سه چرخه سواری، پرتاب کردن، گرفتن و لگد زدن توپ، دویدن، بالا رفتن، پریدن و لی لی بهتر عمل می کند.

وقتی صحبت از استفاده از دستانش به میان می‌آید، ممکن است کودک شما بتواند دایره یا مربع بکشد، برج‌های بزرگی را با استفاده از بلوک بسازد و از قیچی مخصوص کودک استفاده کند. کودک شما عاشق استفاده از مداد رنگی، مداد و قلم مو است، که خیلی خوب است زیرا طراحی و نقاشی تخیل کودک را می سازد.

در این سن، فرزند شما ممکن است بتواند:

  • درب شیشه را باز کند
  • جنسیت و سن خود را بداند
  • نام برخی از اشکال و رنگ ها را بداند
  • یک مداد در دست بگیرد و تا 4 سالگی برخی از حروف را کپی کند
  • خودش لباس بپوشد

تربیت کودک در 3 تا 4 سالگی

وقتی روی مراقبت از کودک تمرکز می کنید، ممکن است فراموش کنید یا وقت خود را برای مراقبت از خود کم کنید. اما مراقبت از خود از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی به رشد و شکوفایی فرزندتان کمک می کند.
گاهی اوقات ممکن است احساس ناامیدی، ناراحتی یا سرخوردگی کنید. اشکالی ندارد که کمی وقت بگذارید تا زمانی که احساس آرامش کنید.

فرزند خود را در مکانی امن قرار دهید یا از شخص دیگری بخواهید مدتی از کودک شما مراقبت کند. سعی کنید به اتاق دیگری بروید تا عمیق نفس بکشید، یا با یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود تماس بگیرید تا در مورد مسائل صحبت کنید.

اگر عصبانی یا ناراحت هستید مراقب باشید که ناخودآگاه آسیبی به کودک نرسانید. هرگز کودک خردسال را تکان ندهید این می تواند باعث خونریزی در داخل مغز و آسیب احتمالی دائمی مغز شود.