هر آنچه در رابطه با کودک 4 تا 5 سال نیاز است بدانید. برای دیدن مطالب روی عنوان آن کلیک کنید.

رشد شناختی و زبان کودک 4 تا 5 سال

رشد هیجانی و اجتماعی کودک 4 تا 5 سال

رشد جسمانی و فیزیولوژیک کودک 4 تا 5 سال

بازی و سرگرمی برای کودک 4 تا 5 سال

تفکر خلاق و نقاد در کودک 4 تا 5 سال

رابطه والد و کودک 4 تا 5 سال

آموزش کودک 4 تا 5 سال

کودک چهار تا پنج سال

جنبه های رشدی کودک چهار تا پنج سال چیست؟ در این بخش تمام اطلاعات لازم برای رشد جسمانی، رشد هیجانی، رشد شناختی، تفکر خلاق و نقاد، بازی و سرگرمی مناسب کودک چهار تا پنج سال رابطه ی والد و کودک و آموزش کودک چهار تا پنج سال به طور کامل پرداخته ایم.

احساسات و رفتار کودک چهار تا پنج سال

در این سن، کودک در حال کشف و یادگیری بیان با کمک حرکات هست. آنها این کار را به طرق مختلفی انجام می دهند. مثلا با صحبت کردن، استفاده از حرکات، صدا کردن و بازی کردن.

کودک چهارتا پنج سال این توانایی را دارد که با بقیه همکاری کند. تا زمانی که فرزند شما به 5 سالگی برسد، احتمالاً کنترل بیشتری بر رفتار خود خواهد داشت و عصبانیت و پرخاشگری کمتری خواهد داشت.

کودک چهار تا پنج سال ممکن است در مورد شروع پیش دبستان احساس اضطراب کند. صحبت کردن با کودک در این مورد و حتی بازدید از پیش دبستان با هم می تواند به رفع نگرانی های او کمک کند.
در این سال، کودک ممکن است گاهی اوقات حقیقت را در مورد چیزها پنهان کند یا حتی شروع به دروغ گفتن کند. به عنوان مثال، ممکن است بگوید “من این کار را نکردم” حتی زمانی که انجام داده است. این یک بخش طبیعی از رشد کودک سنین چهار تا پنج سال است.

بازی و آموزش کودک چهار تا پنج سال

بازی مهم است چراکه کودک چگونگی بیان احساسات را در آن یاد می گیرد. وقتی نوبت به بازی می رسد، کودک دوست دارد آواز بخواند، برقصد و بازی کند. کودک همچنین عاشق بازی های تخیلی است و در حال یادگیری تفاوت بین خیال و واقعیت است.

کودک چهار تا پنج سال بیشتر از جنسیت خود آگاه است و ممکن است بخواهد بازی‌های مبتنی بر جنسیت را انجام دهد. مثلا پسرها ممکن است بخواهند به عنوان “پدر” بازی کنند. فرزند شما همچنین ممکن است نقش ها و رفتارهای مختلفی مانند پزشک بودن یا ازدواج کردن را امتحان کند. کودک چهار تا پنج سال نقش پذیری را درک می کند.

کودک ممکن است در مورد بدن خود و دیگران بسیار کنجکاو باشد. مثلا ممکن است متوجه شوید که فرزندتان به اندام تناسلی خود و سایر کودکان نگاه می کند. ترکیبی از کنجکاوی طبیعی و ایفای نقش معمولاً بخشی طبیعی از رفتار جنسی دوران کودکی است. اما اگر در مورد رفتار جنسی کودک نگران هستید، بهتر است با یک پزشک عمومی، یک متخصص اطفال یا یک متخصص سلامت واجد شرایط صحبت کنید.

طرز تفکر کودک چهار تا پنج سال

کودکان چهار تا پنج ساله در مورد مخالف ها بیشتر می فهمند مثلا بالا/پایین. آنها نام حروف و اعداد را نامرتب می دانند و می توانند تا 10 بشمارند. بعضی کودکان آدرس را نیز می توانند به خاطر بسپارند و تفاوت بین چپ و راست را می دانند.

صحبت کردن کودک چهار تا پنج سال

زبان کودک در 4 تا 5 سالگی بسیار رشد می کند. ممکن است متوجه شوید که فرزندتان عاشق قصه گفتن و گفتگو است. همچنین ممکن است کودکتان به شما بگوید که چه احساسی دارد، درباره علایقش صحبت کند، سؤالات زیادی بپرسد و کلماتی را بگوید که هم قافیه هستند.

در 4 سالگی، کودکان صدها کلمه را می دانند و می توانند از 5-6 کلمه یا بیشتر در جملات استفاده کنند. شما می توانید درک کنید که فرزندتان همیشه چه می گوید.

تا 5 سالگی، کودک می تواند واضح تر صحبت کند و کلمات بیشتری را می شناسد، درک می کند و استفاده می کند اغلب در جملات پیچیده تر تا حتی 9 کلمه.

زندگی روزمره کودک چهار تا پنج سال

لباس پوشیدن برای کودکان در این سن بسیار آسان است. همچنین، کودک شما احتمالاً می تواند از چنگال، قاشق و گاهی اوقات چاقو استفاده کند مثلا کره روی نان بمالد. شما هنوز هم نیاز دارید که گاهی اوقات بر کودکتان نظارت داشته باشید و به او کمک کنید، اما کودک شما می تواند به توالت برود و به طور مستقل دندان های خود را مسواک بزند.

رشد حرکتی کودک چهار تا پنج سال

کودک چهار تا پنج سال عاشق حرکت و تحرک هستند. کودک در پایین آمدن از پله ها با پاهای متناوب، پرتاب کردن، گرفتن و لگد زدن به توپ، دویدن، بالا رفتن، پریدن و حفظ تعادل روی یک پا بهتر می شود.
همچنین کودک شما مهارت های حرکتی درشت جدیدی را یاد میگرد. به عنوان مثال، جست و خیز کردن، پریدن به عقب یا پریدن در حین دویدن.

مهارت های حرکتی ظریف کودک شما نیز در حال بهبود است. کودک شما می تواند با قیچی مخصوص کودک برش دهد و نام کوچک و تعدادی حروف نام خود را بنویسد. همچنین ممکن است فرزند شما بتواند دایره بکشد و نقاشی های دقیق تر مانند صورت و دماغ و دهان و بدن (بصورت دایره ای) بکشد.

تربیت کودک در 4-5 سالگی

وقتی روی مراقبت از کودک تمرکز می کنید، ممکن است خودتان را فراموش کنید یا وقت کمتری را به خودتان و مراقبت از خود اختصاص دهید. چراکه تربیت کودک چهار تا پنج سال نیازمند والدی آگاه و پر انرژی است نه مادر یا پدر نگران و ناراحت!

گاهی اوقات ممکن است احساس ناامیدی، ناراحتی یا سرخوردگی کنید. اشکالی ندارد که کمی وقت بگذارید تا زمانی که احساس آرامش کنید. فرزند خود را در مکانی امن قرار دهید یا از شخص دیگری بخواهید مدتی از کودک شما مراقبت کند. سعی کنید به اتاق دیگری بروید تا عمیق نفس بکشید، یا با یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود تماس بگیرید تا در مورد مسائل صحبت کنید.