هر آنچه در رابطه با کودک 5 تا 6 سال نیاز است بدانید. برای دیدن مطالب روی عنوان آن کلیک کنید.

رشد شناختی و زبان کودک 5 تا 6 سال

رشد هیجانی و اجتماعی کودک 5 تا 6 سال

رشد جسمانی و فیزویولوژیک کودک 5 تا 6 سال

بازی و سرگرمی مناسب کودک 5 تا 6 سال

تفکر خلاق در کودک 5 تا 6 سال

رابطه والد و کودک 5 تا 6 سال

آموزش کودک 5 تا 6 سال

ویژگی های کودک پنج تا شش سال

جنبه های رشدی کودک پنج تا شش سال چیست؟ در این بخش تمام اطلاعات لازم برای رشد جسمانی، رشد هیجانی، رشد شناختی، تفکر خلاق و نقاد، بازی و سرگرمی مناسب کودک پنج تا شش سال رابطه ی والد و کودک و آموزش کودک پنج تا شش سال به طور کامل پرداخته ایم.

بازی و آموزش کودک پنج تا شش سال

حتی وقتی بچه ها بزرگتر می شوند و مدرسه را شروع می کنند، بازی مهم است. بازی در نحوه یادگیری و ساختن مهارت های اجتماعی، عاطفی و فکری کودکان موثر است. کودک پنج تا شش سال اجتماعی تر می شود و ترجیح می دهد با دوستان خود بازی کند.

احساسات در کودک پنج تا شش سال

در این سن، کودکان می‌توانند احساسات خود را بیان کنند، اگرچه ممکن است به کمک و زمان برای شناسایی و صحبت در مورد احساسات پیچیده مانند سرخوردگی یا حسادت نیاز داشته باشند. آنها اغلب کنترل بهتری بر احساساتشان دارند. کودک در این سنین صبوری بیشتری دارد و حتی در بعضی از آنها قدرت تحلیل و استدلال وجود دارد.

اگرچه کودک 6 ساله شما عاشق مستقل بودن است، اما همچنان به محبت و توجه نیاز دارد. ارتباط با شما و خانواده مهمترین چیز در زندگی کودک شماست. درک رو به رشد کودک از دنیای اطراف ممکن است منجر به برخی ترس ها شود. مانند چیزهای ماوراء طبیعی (مانند ارواح)، شکست، آسیب فیزیکی یا تهدید.

تفکر کودک پنج تا شش سال

کودکان در سنین مدرسه می توانند برای مدت طولانی تری توجه و تمرکز داشته باشند. کودک شما مفاهیم ساده ای مانند زمان (امروز، فردا، دیروز) را می فهمد، فصل ها را می شناسد، برخی از کلمات را با دیدن تشخیص می دهد و سعی می کند کلمات را به زبان بیاورد. کودک شما حتی ممکن است خودش بتواند بخواند.

رشد شناختی و زبان کودک 5 تا 6 سال

در این سن، کودکان زیاد صحبت می کنند، حتی زمانی که هیچ کس در اتاق نیست. کودک پنج تا شش سال از جملات کامل و پیچیده استفاده می کند و مکالماتی شبیه به بزرگسالان دارد، اگرچه ممکن است هنوز توصیف ایده ها یا وقایع پیچیده برای او دشوار است. کودک جوک ها و معماها را می فهمد. کودک شما بیشتر از آنچه که می تواند بگوید کلمات را می فهمد و هر روز 5 تا 10 کلمه جدید یاد می گیرد.

رشد جسمانی و حرکتی کودک پنج تا شش سال

در 5 سالگی، کودکان هماهنگ‌تر هستند و دوست دارند مهارت‌های بدنی جدید خود را به نمایش بگذارند. اغلب فریادهای “به من نگاه کن!” را از آنها می شنویم! یادگیری دوچرخه سواری، طناب زدن، لی لی، پریدن و توپ بازی و ورزش های گروهی مناسب این گروه سنی است.

مهارت های حرکتی ظریف کودک شما در حال بهبود است، که منجر به استقلال بیشتر در او می شود. مانند بستن بند کفش، استفاده از زیپ و دکمه، و برس زدن مو می شود.

رشد هیجانی و اجتماعی کودک پنج تا شش سال

در این سن، کودکان مستقل‌تر می‌شوند و دوست دارند تصمیم‌های کوچک بگیرند، مثلاً چه لباسی بپوشند یا چه چیزی برای ناهار بخورند.

توانایی دست ورزی کودک پنج تا شش سال

  • اشکال ساده را با مداد کپی کند
  • حروف را کپی کند و نام خود را بنویسد
  • نام کامل، آدرس، سن و تولدش را بداند
  • تصاویر واقعی تری بکشید. مثلا فردی با سر و چشم، دهان و بینی و بدنی با دست و پا کتاب های مصور ساده بخوانید
  • اهمیت قوانین و دلایل ساده پشت قوانین را درک کند
  • چه زمانی باید در مورد رشد کودک در 5-6 سالگی نگران بود