رشد هیجانی و اجتماعی 5, رشد هیجانی و اجتماعی 6

7 رفتار بد کودک که باید هر چه سریع‌تر اصلاح شود

7رفتار بد کودک که باید هرچه سریعتر اصلاح شود

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

همه ما با کودکانی برخورد داشته‌ایم که با رفتار بدشان ما را شگفت‌زده کرده یا حتی باعث ناراحتی ما شده‌اند. رفتار بد کودک بسته به سطح خانوادگی، محیط و پیشینه خاصی نیست و در هر جا و هر خانواده‌ای ممکن است دیده شود. بسیار اهمیت دارد که رفتارهای بد کودکان در سنین پایین اصلاح شوند، چراکه کودک هنوز انعطاف‌پذیر است و بهتر می‌توان به شخصیت او شکل داد. اگر به کودک اجازه دهید که رفتارهای بدش را تکرار کند و به سنین نوجوانی برسد، شکستن این چرخه بسیار دشوارتر خواهد شد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا فرزندم بی ادبی می کند؟ چگونه باید با او برخورد کنم؟ آیا تنبیه فایده دارد؟

7 رفتار بد کودک و نحوه مقابله با آنها

در ادامه 7 رفتار بد کودک و چند راهکار برای رفع هریک را بررسی می‌کنیم.

بی احترامی کودک به بزرگترها

دلیلی وجود دارد که شماره یک این لیست به این رفتار اختصاص داده شده است. وقتی کودک به شما یا دیگران بی‌احترامی می‌کند و شما واکنشی نشان نمی‌دهید، به او این پیام را می‌دهید که لازم نیست به احساسات دیگران اهمیت دهد.

اگر فرزندتان با شما یا بزرگسال دیگری بی‌ادبانه صحبت می‌کند یا حاضر جوابی می‌کند، به او نخندید. حرف‌های او را رو به جمع تکرار نکنید و عنوان شیرین‌زبانی از آن یاد نکنید. در عوض، بلافاصله او را از جمع جدا کنید و به او اطلاع دهید که اجازه ندارد در فعالیت‌های سرگرم‌کننده شرکت کند یا از بازی با چیزی که دوست دارد محروم می‌شود. همیشه وقتی با افراد دیگر در حضور فرزندتان ارتباط برقرار می‌کنید، از رفتارهای خوب استفاده کنید تا آنها از شما الگو بگیرند. وقتی کودک نیز کاری را برای شما انجام می‌دهد، از او تشکر کنید، “لطفا” بگویید و رفتار محترمانه‌ای با او داشته باشید.

سرکشی کودک از بزرگترها

اغلب کودکان زمانی به حرف بزرگترها گوش نمی دهند، که به اقتدار آنها احترام نمی‌گذارند. اگر کودک حواسش پرت است یا درگیر یک بازی هیجانی است، طبیعی است که متوجه حرف‌های شما نشود. اما اگر مداوم و همیشه به حرف‌های شما گوش نمی‌دهد، باید کاری برای اصلاح این رفتار بد کودک انجام دهید. اگر فرزندتان عمداً حرف‌هایتان را نادیده می‌گیرد و کاری را که از او خواسته‌اید انجام نمی‌دهد، برای او مهلت زمانی برای انجام خواسته تعیین کنید. برای مثال، اگر از او خواسته‌اید که بازی‌اش را تمام کند و با هم به خانه بروید، به او بگویید فقط یک ربع دیگر می‌تواند در پارک بازی کند و پس از آن می‌روید. بر سر حرفتان بمانید و پس از یک ربع برای رفتن اقدام کنید.

طلب کردن هر چیزی توسط کودک

همه والدین دوست دارند بتوانند نیازهای فرزندشان را تا حد ممکن برآورده کنند و برای او چیزهایی که می‌خواهد را بخرند. اما برطرف کردن آنی تمام نیازهای کودک باعث لوس و پر توقع شدن او می‌شود. برای جلوگیری از لوس شدن کودک، باید در خرید کردن و رفع نیاز کودک محتاط باشید. اگر احساس می‌کنید فرزندتان پر توقع شده است، به او ارزش پول و لزوم اولویت‌بندی نیازها را آموزش دهید. اجازه دهید برای چیزهایی که می‌خواهد تلاش کند و برای آنها پول پس‌انداز کند. همچنین، به جای دادن پول تو جیبی، او را کارآفرین تربیت کنید. به او یاد بدهید با انجام برخی کارهای ساده، درآمدزایی کند (در کارهای داوطلبانه شرکت کند، به پدرش کمک کند و در ازای آن پول بگیرد، یا به یک همکلاسی درس دهد).

عصبانیت کودک

با وجودی که جیغ زدن برای کودکان نوپا قابل درک است، اما داد و فریاد و پرخاشگری برای کودکان بزرگتر از 4 سال جز رفتار بد کودک محسوب می‌شود. همه ما گاهی کنترل رفتارمان را از دست می‌دهیم، اما اگر تکرار شود، باید اصلاح شود. اگر فرزند شما پرخاشگر است، از او بخواهید به جای دیگری برود تا زمانی که آرام شود. یا به او یاد بدهید که تا ده بشمارد و نفس عمیق بکشد و پس از آن خواسته‌اش را به خوبی بیان کند.

اگر درباره پرخاشگری کودک 3 ساله سوال دارید، میتوانید این مطلب را از شادآموز بخوانید.

قلدری

اغلب والدین نگران آن هستند که فرزندشان مورد آزار و اذیت قرار گیرد و بچه‌های دیگر او را آزار دهند. اما اگر آن کودک قلدر بچه خودتان باشد، چه؟ قلدری شامل چه رفتارهایی می‌شود؟ کتک زدن بقیه بچه‌ها، مسخره کردن آنها، آزار دادن کلامی و روحی آنان، گرفتن متعلقات دیگران از آنان به زور و رفتارهایی از این دست به قلدری تعبیر می‌شوند.

در صورتی که متوجه رفتار بد کودک یا قلدری او با دگیران شدید، بلافاصله اقدام کنید و او را از دیگران دور کنید. دور کردن کودک از دیگران به ویژه در شرایطی که در حال آسیب جسمی به دیگران است، اهمیت دارد. فوراً با فرزند خود صحبت کنید. به او در آرامش توضیح دهید که قلدری پذیرفته نیست و اگر به رفتار خود ادامه دهد از بازی و ارتباط با دیگران منع خواهد شد. برای مدتی او را از قربانی دور کنید و پس از آن اجازه دهید باز هم با هم بازی کنند.

دروغگویی کودک

همه کودکان پیش دبستانی در مقطعی دروغگو می‌شوند. کودکان خردسال اغلب نمی‌توانند بین بازی خیالی و دنیای واقعی تمایز قائل شوند و این می‌تواند یکی از دلایل دروغگویی باشد. همچنین، کودکان ممکن است برای پرهیز از تنبیه شدن یا جلب رضایت دیگران به دروغگویی رو بیاورند. با این حال، این رفتار بد کودک نباید در او نهادینه شود و با اقدامات درست باید جلوی آن گرفته شود.

اگر فرزندتان عادت به دروغگویی پیدا کرده است، اول علت رفتارش را پیدا کنید. اگر علت آن فرار از عصبانیت‌های شدید شماست، در رفتارتان تجدیدنظر کنید. شادآموز در مطالب پیشین خود به طور کامل به موضوع دروغگویی کودکان پرداخته است که توصیه می‌کنیم برای ریشه‌یابی دروغگویی کودک و راهکارهای حل آن به این مطلب رجوع کنید.

تقلب کردن کودک

بچه‌های کوچک همیشه تمایل به بردن دارند. هر چند به نظر می‌آید اقتضای سن اوست، اما اصرار به برد و ناتوانی در تحمل باخت هم جز رفتار بد کودک به حساب می‌آید و برای جلوگیری از تبعات آن در آینده باید آن را حل کنید. با فرزندتان صحبت کنید و به او بگویید که تقلب کردن چطور باعث می‌شود که به زودی همبازی‌هایش را از دست بدهد و دیگر کسی به او اعتماد نکند. با او بازی کنید و به ازای هر دو بار برد، یک بار او را شکست دهید. هنگامی که خودتان در بازی شکست می‌خورید لبخند بزنید و بگویید از این بازی لذت بردید. او از رفتار شما یاد می‌گیرد که باختن مسئله بزرگی نیست. همچنین، وقتی فرزندتان می‌بازد، او را با گفتن جملاتی مانند “تو بی‌عرضه‌ای”، “دیدی شکستت دادم؟” و کری خوانی‌هایی از این دست، آزار ندهید.

اصلاح رفتار بد کودک به نفع اوست و باعث می‌شود در زندگی آینده بتواند بهتر و سالم‌تر با اطرافیان خود ارتباط برقرار کند. قلدری، فحاشی، ناتوانی در تحمل شکست و بسیاری از دیگر رفتارهای بد از جمله مشکلاتی است که باعث اختلال در عملکرد کودک در پیش دبستانی و مدرسه می‌شود. اگر فرزندتان دچار این دست مشکلات رفتاری است، قرارگیری در محیط آموزشی مناسب زیر نظر مربیان متخصص می تواند به مرور رفتار صحیح را آموزش ببیند. مرکز پیش دبستانی شادآموز با در نظر گرفتن اصول روانشناسی کودک آماده همراهی و کمک به شما در پرورش کودکی شاد و خوش رفتار هستند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

verywellfamily

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *