رشد هیجانی و اجتماعی 4, رشد هیجانی و اجتماعی 5, رشد هیجانی و اجتماعی 6

فیلم ترسناک بر کودک چه تاثیری می گذارد؟

فیلم ترسناک بر کودک چه تاثیری می گذارد؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

تاثیر فیلم های ترسناک بر کودکان

ما احساسات متفاوتی مثل شادی، غم، ترس، دوست داشتن و غیره داریم. بر اساس احساسات ما، انواع مختلفی از فیلم ها نیز وجود دارد: فیلم های کمدی، ترسناک، عاشقانه، انگیزشی و…
هدف اصلی فیلم های ترسناک ایجاد ترس ناخودآگاه به شماست. اگرچه برخی از مردم فیلم ترسناک را دوست دارند، اما برخی اصلاً نمی توانند فیلم های ترسناک را تحمل کنند.

با این وجود فیلم ترسناک قدرت جذب کردن درصد بالایی از مردم را دارند چرا که فیلم های ترسناک پر از تخیل هستند و مردم معمولا فانتزی ها را بیشتر از واقعیت دوست دارند. کارشناسان معتقدند که فیلم‌ ترسناک می‌تواند تأثیرات بدی بر افراد بگذارد. هم چنین فیلم ترسناک مناسب کودکان نیست. افراد بالغ می توانند جنبه های مصنوعی فیلم ها را درک کنند اما کودکان نمی توانند.

در این مطلب به تاثیر فیلم ترسناک بر روان کودکان می پردازیم. همچنین سه نکته فوق العاده را برای والدین ارائه خواهیم کرد تا به درستی با این مشکل برخورد کنند برای خواندن ادامه مطلب همراه ما باشید.

تاثیر فیلم ترسناک بر کودک

چرا مردم فیلم های ترسناک تماشا می کنند؟

 1. حدس زدن در مورد اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد برای همه جذاب است.
 2. وقتی مردم فیلم های ترسناک تماشا می کنند، احساساتی مانند وحشت و هیجان را تجربه می کنند که می تواند لذت بخش باشد.
 3. افرادی دوست دارند شاهد درد و رنج دیگران (در یک محیط امن) باشند.
 4. احساس ترس یا وحشت می تواند باعث افزایش آدرنالین شود که می تواند باعث هیجان شود.
 5. برخی از افراد دوست دارند از فیلم های ترسناک به عنوان منبع الهام برای خلاقیت خود مانند نوشتن یا به تصویر کشیدن یک هنر استفاده کنند.
 6. برخی از افراد فیلم های ترسناک را تماشا می کنند زیرا توان تجربه ترس واقعی در موقعیت های خطرناک را ندارند و احساس می کنند که تماشای فیلم های ترسناک راهی امن تر برای مقابله با ترس هایشان است.

تاثیر فیلم ترسناک در کودکان چگونه است؟

بیشتر کودکان عاشق فیلم‌های ترسناک هستند. دلیل آن تصویرسازی برجسته و داستان کاملا تخیلی آن ها است. با این حال، برای کودکان تماشای فیلم ترسناک ایده خوبی نیست. فیلم های ترسناک می توانند از نظر روحی، روانی و همچنین جسمی به کودک آسیب برسانند. هم چنین کودکان در مقایسه با بزرگسالان قدرت یادگیری آسان تری دارند و ممکن است شروع به تقلید این رفتارها کنند.

هم چنین آنها نمی توانند بین محیط فانتزی و تخیلی یک فیلم ترسناک با دنیای واقعی تفاوت قائل شوند. بنابراین شروع به تصور دنیای واقعی خود با داستان تخیلی میکنند. هم چنین کودکان می توانند به هیولاها یا قدرت های شیطانی اعتقاد داشته باشند که این موضوع مطمئناً برای یک مادر یا پدر، رضایت بخش نیست.

تاثیر فیلم ترسناک بر روان کودک

تاثیر فیلم های ترسناک بر روان شناسی کودک

کودکان تجربیات زیادی از زندگی جمع آوری نکرده اند و ساده فکر می کنند بنابراین فیلم های ترسناک می توانند بر روان کودک تاثیر بدی بگذارند. چرا که آنها ممکن است باور کنند که زندگی شبیه فیلم های ترسناک است و اعتقاد به قدرت های ماورائی و حمله ی هیولاها و موضوعاتی شبیه به اینها در آنها افزایش یابد.

در ادامه برخی از اثرات بد را به شما معرفی می کنیم.

1. افزایش سطح اضطراب و پرخاشگری

فیلم های ترسناک سطح اضطراب کودکان را افزایش می دهند. تصاویر و پدیده های ترسناک پس زمینه ای اضطراب آور ایجاد می کند و کودکان نمی توانند این که فیلم ها ساخته انسان ها هستند را درک کنند، بنابراین ممکن است با دیدن هیولا در فیلم های ترسناک زمینه ی پرخاشگری و اضطراب در آنها افزایش پیدا کند.
همان طور که می دانيد پرخاشگری رفتاری خوشایند نیست اگر کودک شما پرخاشگر شود، کنترل او دشوار می شود. هم چنین اضطراب ممکن است باعث افسردگی کودک نیز شود.

2. به وجود آمدن کابوس های شبانه
فیلم های ترسناک بر اساس افکار منفی ساخته می شوند. و افکار منفی برای سلامتی کودک بسیار مضر است. کودکان در اثر این فیلم ها می توانند بارها و بارها با مشکل کابوس مواجه شوند. مقاله ی کابوس های شبانه را بخوانید.

تاثیر فیلم ترسناک بر خواب کودک

3. اختلال خواب کودک

تماشای فیلم ترسناک باعث می شود نتوانید به درستی بخوابید. این وضعیت برای یک کودک اوضاع بدتری را به وجود می آورد.
چرا که آن ها شروع به تجسم داستان ترسناک می کنند و احساس می کنند که در داستان هستند و بنابراین نمی توانند به درستی بخوابند و اگر این وضعیت برای مدت طولانی ادامه یابد کودک دچار اختلال خواب می شود.

بیشتر بخوانید:

چگونه جای خواب کودک را از والدین جدا کنیم؟

4. تحریک ترس در کودک

فیلم های ترسناک ترس را در کودکان تحریک می کنند و آن ها شروع به باور داستان و شخصیت های فیلم های ترسناک می کنند.
آنها ممکن است از شما به عنوان یک فرد ساده بترسند زیرا نمی توانند بین شخصیت های واقعی و شخصیت های فیلم تمایز قائل شوند. این ترس، دشمن رشد مغز کودک و همچنین زندگی او می شود.

5. رفتار آسیب رسان به خود

زمانی که کودک از اضطراب، افسردگی، پرخاشگری همراه با ترس بیش از حد رنج می برد، رفتاری آسیب رسان به خودش را نشان می دهد. چرا که می خواهند از اضطراب و افسردگی رها شوند اما نمی توانند این کار را انجام دهند هم چنین ممکن است با قصد آسیب رساندن به خود، به دیگران نیز آسیب بزنند.

برای بررسی عمیق تر ریشه ی ترس در کودک، مقاله ی چرا برخی کودکان ترسو هستند را بخوانید.

مطالعات نشان می دهد که وقتی کودک یک فیلم ترسناک را تماشا می کند، تأثیر طولانی مدتی بر روان او می گذارد و می تواند بر رشد جسمی و رشد مغز آن ها تأثیر بگذارد. آن‌ها ممکن است همراه با اضطراب، پرخاشگری و تروما رشد کنند که این چیز زیبایی نیست در واقع می توان گفت این بدترین چیز برای یک کودک و هم چنین برای والدین اوست.

چون کودکان شروع به فکر کردن به شخصیت ها و موقعیت های خیالی در مورد خود و نزدیکانشان می کنند (به آن “سندرم مونچاوزن” می گویند)، این وضعیت می تواند آینده کودک را نابود کند و می تواند آن ها را از نظر روانی ناپایدار کند.

بنابراین والدین نباید به فرزندان خود اجازه تماشای فیلم های ترسناک را بدهند زیرا کودک را برای مدتی تحت تاثیر قرار می دهد اما نگرانی اصلی اين است که‌ این کودکان معمولا در درازمدت رنج زیادی خواهند برد و این فیلم های ترسناک برای سلامت روان کودک بسیار خطرناک هستند.

برای محافظت از فرزندان در برابر اثرات منفی فیلم ترسناک چه باید کرد؟

مراقب آنچه که بچه ها در تلویزیون تماشا می کنند باشید

اغلب فیلم هایی که در تلویزیون وجود دارد، از محتواهای ترسناک جعلی مانند ارواح، جهش یافته ها و غیره تشکیل می شود. بنابراین باید به آنچه که فرزندانتان در تلویزیون تماشا می کنند توجه کنید تا مطمئن شوید که برای آنها مناسب است زیرا همانطور که در بالا بیان کردیم، این ترسناک محتوا می تواند به روان و رفتار کودکان آسیب منفی برساند.

اما، یک مشکل این است که محتوای ترسناکی که دارای یک تصویر خونین واقعی است معمولاً در تلویزیون نمایش داده نمی‌شود، زیرا تلویزیون اینگونه محتواها را پنهان می‌کند، اما در عوض در اینترنت به وفور یافت می‌شود، جایی که کودکان شما هر روز در حال آموزش، بازی و سرگرمی آنلاین هستند!

یکی از راه ها برای کاهش دسترسی کودکان به این گونه محتواها، استفاده از ابزارهای فیلتر محتوا در دستگاه های متصل به اینترنت است.

محیطی دوستانه برای هم صحبتی با فرزندانتان ایجاد کنید

یک محیط گفتگوی سالم و صمیمی بین خود و فرزندتان به عنوان یک عادت روزانه ایجاد کنید، زیرا وقتی فرزندتان به شما اعتماد دارد و شما را به عنوان پشتیبان قوی می بیند، هر چیزی را که احساس می کند مورد سوال، آزار، ترس یا حتی حساس ترین مسائل مانند مسائل جنسی قرار می گیرد، با شما در میان می گذارد. این موضوع محتوای ترسناک است.
وقتی شرایطی را برای هم صحبتی با فرزندانتان ایجاد می کنید آنها آزادانه در مورد آنچه می ترسند، آنچه می بینند صحبت می کنند، بنابراین شما اقدامات به موقع برای اطمینان، آرامش و محافظت از آنها خواهید داشت.

مقاله مرتبط:

با کودکی که محتوای مستهجن دیده چگونه رفتار کنیم؟

ما در شادآموز، با ایجاد فضایی امن و شاد، برخورداری از متخصصانی توانا و استفاده از جدیدترین متد آموزشی و ارائه ی بهترین و مناسب ترین محتواهای آموزشی و تفننی به کودکان عزیزمان جهت آموزش و کسب دانش متناسب با سن آن ها، یادگیری مهارت های لازم زندگی و توانایی کنترل شرایط استرس زا می کوشیم، تا در کنار همسالان خود به بهترین نحو ممکن به یادگیری بپردازند.
هم چنین والدین گرامی نیز می توانند از طریق مشاوره با متخصصین ما به رشد بهتر فرزند خود کمک کنند و جهت حل مشکلات فرزند خود از راهنمایی مشاوران ما بهره ببرند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع :
The Effects Of Horror Movies On Child Psychology
August 30, 2021 by James Roy, Guiders hub

guidershub

نوشته های مرتبط

4 فکر در مورد “ فیلم ترسناک بر کودک چه تاثیری می گذارد؟

 1. ملیکا گفت:

  دیدن فیلم ترسناک برروی اضطراب کودک تاثیر دارد؟

  1. shadamooz گفت:

   سلام همراه گرامی
   بله دیدن فیلم ترسناک به شدت بر اضطراب کودکان تاثیر دارد و موجب افزایش پرخاشگری کودکان می شود.

   1. پدر گفت:

    و روی پسر ها ۱۰۰ برابر بیشتر

 2. ایسان گفت:

  سلام پسر عمه ام 7 سالشه بعد رفته اسلندرمنو به خواهرم نشون داده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.