رشد هیجانی و اجتماعی 4, رشد هیجانی و اجتماعی 5

ترس از تاریکی در کودکان و 9 راهکار برای رفع آن

ترس از تاریکی در کودکا و 9 راهکار برای رفع آن

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

ترس از تاریکی امر رایجی در کودکان است. بسیاری از آنها شب‌هایی عادی را پشت سر می‌گذارند، تا اینکه یک شب اصرار می‌کنند چراغ خاموش نشود یا نیمه شب بیدار می‌شوند و دیگر می‌ترسند به تنهایی بخوابند. غرغرهای شبانه بخش عادی از زندگی والدین است، اما تکرار یک مشکل واقعاً مختل‌کننده است.

دلایل ترس در کودکان 4 ساله چیست؟

چرا فرزندم از تاریکی می‌ترسد؟

ترس‌های کودکان در هر سنی فرق می‌کند. کودکی که تا دیروز در دل شب، زیر پتو، با عروسکش بازی می‌کرد، ناگهان از خوابیدن با چراغ خواب نیز می‌ترسد. هرچه فرایند فکری کودک پیچیده‌تر می‌شود، ممکن است ترس‌های او شکل جدیدتری به خود بگیرند. این شیوه جدید تفکر و خلاقیت قوی‌تر باعث می‌شود اشیایی که تا چند وقت پیش عادی جلوه می‌کردند، در سایه روشن شب عجیب و ترسناک به نظر برسند.

کودکان 4 ساله علاوه بر فانتزی و قدرت تخیل قوی‌تر، از جهان بزرگتر و خطرات آن بیشتر آگاه هستند. به علاوه، آنها قوه یادآوری بهتر نسبت به کودکان کوچک‌تر دارند و هر نوع تجربه منفی می‌تواند باعث ترس طولانی مدت‌تر در آنان شود. این کودکان قدرت باورپذیری زیادی نیز دارند که می‌تواند منبع ترس از تاریکی باشد. در واقع به دلیل دانش کم و قوه تخیل بالا، هر چیزی را باور می‌کنند. به همین دلیل اگر دیشب در کتاب قصه برایش خوانده باشید که هیولایی زیر تخت دختر کوچولوی قصه پنهان شده است، از امشب در اتاق او نیز ظاهر می‌شود. یا اگر خواهر یا برادر از تاریکی می‌ترسند، بچه کوچک ممکن است تصمیم بگیرد که ترس خواهر برادرش دلیل کافی برای ترسیدن او نیز هست. تغییرات بزرگ، مانند نقل مکان به خانه جدید، ورود خواهر یا برادر جدید نیز می‌تواند باعث احساس ناامنی و ترس در کودک شود. دلایل ترس از تاریکی در کودکان میتواند حتی مسائل و گفتگوهای روزمره ای باشد که درکش برای کودک ممکن نیست و یا میتواند فیلمها و کتابهای ترسناک باشد اینکه با ترس کودکان از تاریکی چه برخوردی شود در درمان آنها بسیار موثر است.

درمان ترس از تاریکی در کودکان

استراتژی‌های زیر به کودک کمک می‌کنند که پیش از خواب آرام باشد و بتواند بر ترس خود غلبه کند.

تأیید ترس کودک

هر چند ترس از تاریکی برای شما غیرمنطقی است، اما برای کودک کاملاً واقعی است. بنابراین، انکار آن باعث از بین رفتن ترس نمی‌شود، بلکه تمسخر و طعنه حتی آن را تشدید می‌کند. در عوض اجازه دهید در مورد ترسش با شما راحت حرف بزند. (نگویید: “دخترهای بزرگ از تاریکی نمی‌ترسند”). اطمینان بخش باشید (“اگر به من احتیاج داری من در این نزدیکی هستم”).

روشن نکردن مکرر چراغ‌ها

وقتی نیمه شب کودک شما را صدا می‌زند، او را به تخت خواب خودتان نبرید. در عوض، به او آرامش دهید که همه چیز تحت کنترل است و در تاریکی او را نوازش کنید. اگر کودک نمی‌تواند بدون شما به خواب رود، بهتر است شما در اتاق او بخوابید، تا اینکه او را به اتاق خودتان ببرید. سعی کنید از خوابیدن تا صبح در اتاق او یا بیش از یک شب متوالی اجتناب کنید، زیرا کودک را به شما وابسته می‌کند.

بازی در تاریکی با کودک

تاریکی را برای کودک دلچسب کنید. کودکان با بازی می‌توانند با دنیای اطراف ارتباط برقرار کنند و هر چیز سختی در بازی برای آنها ساده می‌شود. یک بازی جستجوی گنج در تاریکی برای او ترتیب بدهید و اشیای درخشانی را در نقاط مختلف پنهان کنید. یا شب‌ها قبل از خواب با هم تمرین آرامش کنید. چشم هایتان را ببندید و در مورد یک صحنه آرامش بخش مانند بازی در ساحل خیال‌پردازی کنید.

اسباب‌بازی‌های دلبستگی

برای درمان ترس از تاریکی در کودک اجازه دهید چیزی را به تختش ببرد که به آن دلبستگی دارد و با آن احساس آرامش می‌کند. اگر شی که فرزندتان به آن دلبستگی دارد، جز اشیای خطرناک برای خواب است، او را به اسباب بازی فروشی ببرید تا به دنبال یک دوست برای موقع خواب بگردد.

چراغ خواب

کمی نور روشن بگذارید. چراغ شب می‌تواند راه‌گشای خوبی برای از بین بردن ترس‌های کودک باشد. یک لامپ 4 تا 7 وات را انتخاب کنید و برای این کار فقط از لامپ طبیعی زرد یا کهربایی استفاده کنید و از لامپ‌های سفید یا آبی چشم‌پوشی کنید. یا درب اتاق را کمی باز بگذارید تا نور سالن آن را کمی روشن کند. این کار به کودک احساس امنیت می‌دهد.

سر زدن

به او قول بدهید که تا وقتی بیدار است به او سر می‌زنید. اول از 2 دقیقه شروع کنید و سرتان را داخل اتاق ببرید (حرف نزید، یک لبخند اطمینان‌بخش کافی است). سپس، فواصل سر زدن را افزایش دهید و هر پنج تا 10 دقیقه به او سر بزنید تا زمانی که او به خواب برود.

کار با تخیل

اگر کودک کاملا متقاعد شده است که در تاریکی دلیلی برای ترسیدن وجود دارد، اجازه دهید همان دنیای تخیل به کمک او بیاید. یکی از اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش را برای نگهبانی تعیین کنید تا روی میز کنار تخت تا صبح مراقب کودک باشد. همچنین، یک کلمه خاص جادویی به او آموزش دهید که موجودات ترسناک درون تاریکی را فراری می‌دهد. در عین حال، می‌توانید او را به چوب جادوی ضد هیولا یا چراغ قوه (کم وات) ضد تاریکی مجهز کنید.

تحسین شجاعت کودک

شجاعت او را تحسین کنید. وقتی کودک در حال مبارزه با ترس از تاریکی است، هر قدم کوچک او را تحسین کنید. اگر توانست تمام شب در تختخواب خود بماند، به خاطر شجاعتش به او جایزه بدهید. جایزه می‌تواند یک جشن کوچک یا یک شکلات خوشمزه باشد.

جلوگیری از ترس از تاریکی

برای جلوگیری از ترس کودک از تاریکی در کودکان برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و کتاب‌های ترسناک را ممنوع کنید. ترس‌های او را مسخره نکنید و کوچک جلوه ندهید. برای تنبیه او از تاریکی استفاده نکنید. در واقع، کودکان هیچ ایده‌ای از چیزهای ترسناک ندارند. این رفتارهای اطرافیان است که به مرور ایده ترسناک بودن امور را در ذهن آنها جا می‌اندازد. اگر شما از تاریکی به عنوان تهدید استفاده نکنید، کتاب‌ها و داستان‌های ترسناک برای او تعریف نکنید و روی عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندتان کار کنید، او هرگز از تاریکی نخواهد ترسید.
در عین حال، می‌توانید برای درمان ترس از تاریکی از یک فرد تأثیرگذار کمک بگیرید. معمولاً مربیان مهدکودک تاثیر مهمی در شخصیت و رفتار کودکان دارند. می‌توانند از مربی مهدکودک فرزندتان بخواهید یک بازی در تاریکی ترتیب بدهد تا برای مثال بچه‌ها و مربی سایه‌ها و اشکالی را روی دیوار درست کنند و از آن لذت ببرند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

whattoexpect

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *