رابطه والد و کودک 4, رشد هیجانی و اجتماعی 4

بهترین روش تربیت کودک 4 ساله چیست؟

بهترین روش تربیت کودک 4 ساله چیست؟

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

به عنوان والدین، یکی از وظایف شما آموزش رفتار صحیح به فرزندتان است. تربیت کودک کاری است که به زمان و حوصله نیاز دارد و گاهی با پاداش و گاهی به تنبیه نیاز دارد. بهترین روش تربیت کودک چیست؟ شما از چه روشی برای تربیت کردن فرزندتان استفاده می‌کنید؟ سبک های فرزندپروری چه روش هایی است؟ آیا این روش بر اساس اصول درست روانشناسی است؟ آکادمی اطفال آمریکا استراتژی‌های زیر را بهترین راه برای حذف رفتار اشتباه می‌داند.

دلایل بدرفتاری کودک چیست؟

دلایل بد رفتاری کودک چیست؟

کودکان به دلایل زیادی بد رفتار می کنند:

 • کودکان کوچک تر از آن هستند که بدانند کارهایشان مناسب است یا خیر.
 • وقتی رفتار مناسبی داشته باشند توجه شما را نمی بینند.
 • آنها ناامید، عصبانی یا ناراحت هستند و هیچ راه منطقی دیگری برای بیان احساسات خود ندارند.
 • آنها تحت فشار تغییرات عمده ای مانند فروپاشی خانواده (طلاقخواهر یا برادر جدید یا شروع مدرسه هستند.
 • آنها احساس می کنند که شما بی انصافی کرده اید و می خواهند شما را مجازات کنند.
 • آنها به میزان بیشتری از استقلال نیاز دارند و احساس فشار دارند.

توانایی درک کودک از تربیت چقدر است؟

تنبیه کردن کودک به معنای آموزش دادن رفتار قابل قبول به کودک است. توانایی فکری کودک در طول زمان رشد می کند. مهم است که نظم و انضباط کودک خود را با ظرفیت درک کودک خود مطابقت دهید. یک کودک بسیار کوچک هم مانند یک نوزاد، درست و غلط را درک نمی کند.

کودکان زیر سه سال بد رفتار نمی کنند آنها نیازهایی دارند که می خواهند برآورده شوند، مانند گرسنگی و تشنگی. آنها هنوز نمی توانند متناسب با تغییرات، احساسات درست را بروز دهند.

گاهی متوجه می شوید که پیامی رو باید بارها و بارها به کودک یادآور شوید مثلا از بیرون که برمی گردیم، اول دست هایت را بشوی وقتی آنها در ابتدای ورود به خانه دستانشان را نمی شویند، این کار به معنای نافرمانی نیست آنها فقط نمی توانند همه چیز را به خاطر بسپارند.

سعی کنید چیزها را به گونه ای برای فرزندتان توضیح دهید که با سطح درک و توانایی او مطابقت داشته باشد و به یاد داشته باشید که قد خود را تا اندازه ی او پایین بیاورید. کودکان احساسات خود را از طریق رفتارشان نشان می دهند، بنابراین درک احساسات پشت این رفتار بسیار مهم است. اگر دلایل بدرفتاری یا احساسات فرزندتان را بشناسید، می‌توانید به حل مشکلات اساسی او کمک کنید.

10 استراتژی به عنوان بهترین روش تربیت کودک

نشان بدهید و بگویید (رفتار شما بهترین آموزش است)

با گفتار و کردار آرام، رفتار درست را از غلط برای کودک مشخص کنید. شما باید الگوی رفتار صحیح در فرزندتان باشید. اگر او پرخاشگری کرده است، و شما برای تنبیه او پرخاشگری کنید، چه چیزی به او آموزش داده‌اید؟ پرخاشگری شدیدتر. این یکی از روش های تربیت صحیح کودکان است.

ممنوعیت تنبیه بدنی و کلامی کودک برای تربیت کودک 4 ساله

محدودیت‌ها را تعیین کنید

کودکی که با قوانین آشنایی ندارد، نمی‌داند از چه چیزی باید تبعیت کند و این باعث می‌شود او مدام در معرض تنبیه قرار گیرد. تنبیه مداوم باعث می‌شود کودک از خود ناامید شود و احساس کند هیچ وقت به اندازه ی کافی خوب نیست و دچار کمبود اعتماد به نفس شود. به جهت تربیت کودک، قوانین واضح و ثابتی داشته باشید که فرزندانتان می‌توانند از آن پیروی کنند. قوانین باید در حدی باشند که او بتواند از پس آنها برآید.

با عواقب کارش روبه رو شود

بهترین روش تربیت کودک شامل ترکیبی از آگاهی بخشی به کودک در مورد رفتار درست و غلط، تعیین مجازات مناسب و پاداش به رفتار خوب است. آرام و قاطعانه به او توضیح دهید که در صورت انجام رفتار ممنوعه با عواقب آن روبه رو خواهد شد. همانطور که رفتار اشتباه برای او باید واضح باشد، عاقبت آن نیز باید مشخص باشد و او بداند چه چیزی در انتظارش خواهد بود.

به عنوان مثال، به او بگویید که اگر اسباب‌بازی‌هایش را بعد از بازی از روی زمین برنمی‌دارد، برای بقیه روز از بازی با آنها محروم خواهد شد. در اجرای عواقب مشخص شده، جدی باشید. پس از اجرای عاقبت، بر سر حرفتان بمانید و با مشاهده گریه‌های کودک پس از چند دقیقه تسلیم نشوید. اما به یاد داشته باشید عاقبت تعیین شده باید در حد تحمل کودک و منصفانه باشد. هرگز برای تنبیه کردن، او را از وعده غذایی محروم نکنید.

به او توجه کنید

برخی از کودکان برای جلب توجه والدین خود روبه کارهای غلط و مخرب می‌آورند. تا زمانی که به او توجه مثبت نکنید، او به توجه منفی شما نیز راضی خواهد بود. توجه مثبت بهترین روش تربیت کودک است. برای تقویت رفتارهای خوب، او را تحسین کنید، با او بازی کنید و با او وقت بگذرانید تا احساس نیاز به والد در او برطرف شود. کودکان موجودات قانعی هستند. هر شب بین نیم ساعت تا یک ساعت را برای بازی و توجه کامل به او اختصاص دهید.

رفتارهای خوب کودک را ببینید

کارهای خوب او را ببینید و بیشتر به آنها توجه کنید. کودک باید بداند همانقدر که به رفتارهای بد او توجه دارید، متوجه خوبی‌های او نیز می‌شوید. به رفتار خوب او اشاره کنید و موفقیت و تلاش‌های خوب را ستایش کنید.

بدانید کی باید به رفتار او واکنش نشان دهید

اگر همیشه و برای هر رفتاری به او تذکر بدهید، پس از مدتی فرزندتان نسبت به حرف‌های شما بی‌توجه می‌شود. بدانید چه موقع پاسخ ندهید. تا زمانی که کودک شما کاری خطرناک انجام نمی‌دهد و برای رفتار خوب توجه زیادی به او می‌شود، نادیده گرفتن رفتار بد می‌تواند یکی از بهترین روشهای تربیت کودک باشد.

نادیده گرفتن رفتارهای بد باعث می‌شود کودک نتواند از آنها برای جلب توجه منفی شما استفاده کند و با پیامدهای طبیعی اعمال خود روبه‌رو می‌شود. به عنوان مثال، اگر کودک کلوچه‌هایش را عمداً بیندازد، دیگر کلوچه‌ای برای خوردن باقی نمی‌ماند. اگر اسباب‌بازی‌اش را بیندازد و بشکند، نمی‌تواند با آن بازی کند. دیری نمی‌گذرد که یاد می‌گیرد رفتارهایش به ضرر خودش است.

تربیت کودک 4 ساله

برای دردسر آماده باشید

شما روی رفتار فرزندتان مسلط هستید. می‌دانید در کدام موقعیت ممکن است رفتار بدی از خود بروز دهد. برای مواقع پر دردسر برنامه‌ریزی کنید و به واکنش خودتان از قبل فکر کنید. چرا که تربیت کودک از هر چیزی مهمتر است. برای مثال، اگر عادت دارد در مهمانی‌ها بدخلقی می‌کند یا از موقعیت برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده می‌کند، به او اخطار دهید که در صورت مشاهده این رفتار بی‌درنگ مهمانی را ترک خواهید کرد و بر سر حرفتان بمانید.

سرگرمش کنید

گاهی بدرفتاری و خرابکاری نتیجه بی‌حوصلگی است. به کودک گزینه دیگری پیشنهاد دهید تا سرگرم شود و حواسش از رفتار بد پرت شود.

تایم اوت بدهید

دور کردن کودک از جمع برای یک مدت معین، دیگر پیشنهاد برخی از روانشناسان به عنوان بهترین روش تربیت کودک است. در این روش به کودک هشدار داده می‌شود که در صورت عدم توقف رفتار بد، باید از جمع دور شود. در صورتی که کودک دست از رفتار خود برنداشت، باید به ازای هر سال از سن خود یک دقیقه در اتاقش تنها بماند. این روش برای کودکان بالای 3 سال به کار می‌رود.

تنبیه بدنی هرگز

بهترین روش تربیت کودک هرگز شامل شیوه‌های تنبیه بدنی و کلامی نمی‌شود. تحقیقات ثابت کرده‌اند هر گونه تنبیه بدنی برای اصلاح رفتار تاثیری ندارد و تنها باعث تشدید رفتار بد کودک و بروز اثرات منفی آن در روابط اجتماعی کودک در آینده می‌شود. کتک زدن کودک، به جای آموزش مسئولیت‌پذیری و کنترل خویشتن، پرخاشگری و خشم و در مواقعی ناسزاگویی در کودک افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند، دارای سطوح بالاتری از هورمون‌های مرتبط با استرس و یا دچار اختلال اضطراب هستند.

همچنین، تنبیه بدنی ممکن است بر رشد مغز تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که مغز نوجوانانی که در کودکی بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، دارای ماده خاکستری کمتری است. این قشر از مغز با خودکنترلی و رفتار تکانه‌ای مرتبط است.

آسیب وارد شده ناشی از تحقیر و کلمات بد نیز کمتر از کتک زدن و آسیب جسمی نیست. فریاد زدن بر سر کودکان و استفاده از کلمات برای ایجاد درد عاطفی یا شرم نیز در تربیت کودک بی‌تأثیر و مضر است. انضباط کلامی شدید می‌تواند منجر به رفتارهای نادرست، مشکلات روانی بیشتر و علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان شود.

در ادامه ی بحث تربیت کودک، شما می توانید مقاله ی 7 رفتار بد کودک که باید اصلاح شود از شادآموز را مطالعه کنید.

پیش دبستانی شادآموز همواره به تربیت کودکان اهمیت می‌دهد. مربیان ما با در نظر گرفتن توصیه‌های روانشناسان و مشاوران کودک در کنار کودکان و والدین هستند تا رفتار خوب را در آنان تقویت کنند. شما برای تربیت فرزندتان از چه روشی استفاده می‌کنید؟ کدامیک از روش‌های فوق برای شما موثرتر بوده است؟ نظرات خود را در مورد بهترین روش تربیت کودک با ما به اشتراک بگذارید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

healthychildren

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ بهترین روش تربیت کودک 4 ساله چیست؟

 1. سارینا گفت:

  برای تنبیه کردن بهش خوراکیاش رو نمیدم این درسته؟

  1. shadamooz گفت:

   سلام همراه گرامی
   برای تنبیه کودک از محرومیت از مواد غذایی و وعده های غذایی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.