رابطه والد و کودک 6, رشد هیجانی و اجتماعی 6

آسیبهای طلاق و کودکان 5 تا 6 ساله

آسیب های طلاق بر کودکان 5تا6 سال

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

هر مرحله از طلاق بر کودک چگونه میگذرد؟

طلاق یکی از منابع اصلی استرس در کودکان است. پروسه استرس طلاق به 3 بخش تقسیم میشه: قبل از طلاق، در حین طلاق و بعد از طلاق.

  • قبل از طلاق معمولا رابطه مادر و پدر همراه با نزاع و خشونت و ناسزا و بی احترامی و بی توجهی به کودک و شرایط و نیازهای اوست.
  • در حین طلاق کودک از بلاتکلیفی رنج میبره و از نبود یکی از والدینش یا هردو در آینده، ناراحت و نگرانه در این بخش هم نزاع و بی احترامی و بی توجهی ها همچنان ادامه داره.
  • در دوران بعد از طلاق کودک در کنار یکی از والدینش زندگی میکنه و مشکلات متعدد دیگری رو به همراه داره. درست است که بعد از طلاق از شدت نزاع ها کم میشه اما والدی که کودک همراه او زندگی میکند معمولا از نظر روحی آزرده و خسته است. همچنین نبود یکی از والدین برای کودک خلا بزرگی رو ایجاد میکنه.

کودکان بعد از طلاق هیجان های دردناک و سردرگمی هایی رو تجربه میکنند. بعضی از متخصصان معتقدند که کودکان طلاق بعد از حدود 1 سال به زندگی عادی و هیجانات عادی خود برمیگردند اما برخی دیگر معتقدند تا آخر عمر فرد تأثیرات طلاق باقی خواهد بود. خشم ناشی از طلاق و ناراحتی که منشا آن همسر سابق است در روابط بین والد و فرزند تأثیر گذار است. کودکانی که توسط پدرانشان رها شده اند اغلب حس عدم امنیت دارند و در آینده فردی سرزنشگر خواهند شد.

مشکلات بعد از طلاق

بعداز طلاق معمولا مشکلات مالی و استقلال والد وجود دارد مخصوصا اگر والدی که حضانت کودک رو برعهده دارد مادر باشد این مشکلات برای او دوچندان خواهد بود. والد برای تأمین نیازهای ضروری خودش و فرزندش مجبوره که ساعات طولانی رو کار کنه و فرزندش رو تنها بگذاره.

هرکودکی در مقابل طلاق واکنش متفاوتی نشون میده. اکثر کودکان تا مدتی واکنش های مربوط به سوگ رو نشون میدهند به این معنی که کودک تصور میکنه یکی از والدینش رو برای همیشه از دست داده و واکنشی مانند مرگ عزیز دارد. این حالت همراه با ناراحتی، اندوه و ناامیدی و اضطراب همراه هست این کودکان همچنین تصور میکنند که والدی که در کنارشون نیست به اونها علاقه ندارد.

یکی دیگر از واکنش های کودکان بعد از طلاق متهم کردن خودشون است. به این معنی که کودک تصور میکنه خودش کاری کرده که لایق تنها موندن است. مثلا ممکنه پسرها فکرکنند به اندازه کافی پسر خوبی نبودند و شیطنت کرده اند یا دختری به دلیل اینکه لباسش رو کثیف کرده خودش رو مقصر بدونه و فکر کنه اگر جور دیگری رفتار میکرد اینگونه نمیشد.

واکنش بعدی خشم و عصبانیت نسبت به والدین است. مخصوصا این خشم متوجه والدی میشود که کودک او رو مقصر میدونه. کودک متوجه دلایل طلاق یا انکه در واقع حق با چه کسی است نمیشه پس در ذهن خودش والدی رو مقصر میدونه که در کنارش نیست و یا کسی که پروسه طلاق رو شروع کرده و در روند طلاق استرس بیشتری وارد کرده و در نهایت کودک رو ترک کرده. حتی اگر در واقع حق با کسی باشد که اکنون در کنارش نیست. کودک ممکنه در آینده از والدی که حضور نداره متنفر شه و این در روابط آینده و فعلی کودک و همچنین نظر کودک درباره والدی که نیست تا همیشه تغییر میکند.

حمایت از کودک بعد از طلاق

کودکان در سن 5 و 6 سالگی کم کم برای ورود به مدرسه آماده میشوند نیاز دارند تا شرایطی مناسب براشون فراهم بشه تا بتونن بدون فکر و خیال وارد مدرسه بشوند و خودشون رو جدا از بقیه نبینند. برای این کار نیازه که هر دو والد کودک رو حمایت کنند. حمایت کودک وظیفه والدین است چه باهم ازدواج کرده باشند چه نکرده باشند.

حتی اگر بعد از طلاق بار دیگر هم با کسی دیگر ازدواج کنند وظیفه ی حمایتی اونها از بین نمیره. معمولا حضانت کودکان با مادرهاست. (تحقیقات نشون داده از هر ده والد سرپرست نه تا زن بوده اند) مادرها برای تأمین نیازهای کودکشون و نیازهای زندگی احتیاج به کار بیشتری دارند (باتوجه به وضعیت جامعه) و برای تأمین هزینه های مالی کودک لازمه تا پدرها هم هزینه ای رو به عنوان حمایت مالی پرداخت کنند البته در این مورد قانون تصویب شده و دادگاه تصمیم خواهد گرفت اما در کل حمایت مالی کودک توسط پدر بعد از طلاق از بین نمیره.

حق ملاقات پس از طلاق

کودک در تمام طول رشدش به حضور هر دو والدینش نیاز داره و اگر طلاق گرفته شده باشه باز هم حق ملاقات برای هر دو والد ضروری است. چراکه در طول این ملاقات ها کودک از تنفر خودش نسبت به والدی که حضور نداره کم میکنه و احساس تفاوت کمتری نسبت به بقیه همسالانش پیدا خواهد کرد. البته نکته مهم در این ملاقات ها این است که هیچ کدام از والدین نباید دید کودک و نظر او رو نسبت به والد دیگر خراب کنند یا از او بدگویی کنند. در این ملاقات ها تمام توجه باید به کودک و مسائل رشدی او باشد. والد میتواند در زمان ملاقات کودک رو شهربازی ببره، به مسائل درسی او رسیدگی کنه و زمان خوبی رو باهم بگذرونند.

نکته بسیار مهم این است که با وجود اینکه احتمالا والدین بعد از طلاق علاقه به هرگونه ارتباط با یکدیگر ندارند، اما در مورد مسائلی که پای کودک در میان است باید همراه باهم تصمیم درستی بگیرند و برای آینده فرزندشون از هیچ تلاشی فروگذار نکند.

در ادامه ی این مطلب می توانید مقاله ی تاثیر طلاق بر کودکان 2تا 3 سال از شاد آموز را مطالعه کنید.

سن طلاق برای کودکان

جدایی در هر سنی برای کودک فشار بزرگی محسوب میشه اما در کل بهتره که سن کودک به 6 سالگی برسه تا کودک به تنهایی بتونه بعضی از نیازهاش رو برطرف کنه و بتونه در جامعه کمی حرف برای گفتن داشته باشه همچنین تا قبل از 6 سالگی شخصیت کودک از اطرافش و احساساتش به درستی شکل نگرفته اما در 6 سالگی میتونه به این فکر کنه که اگر والدینش طلاق گرفته اند به معنی بد بودن آنها نیست و طور دیگری باید سازگاری اش نسبت به زندگی و محیط رو نشون بده.

در کل طلاق اتفاق پراسترسی برای کودک هست اما سن کودک در این مقوله مهم تلقی میشود. برای مطالعه مقالات بیشتر در زمینه رشد کودک و موضوعات تربیتی میتونید به وبسایت مرکز پیش دبستانی شادآموز سربزنید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع: رایس، ف. فیلیپ، (1390) رشد انسان، ترجمه دکتر مهشید فروغان، ویراست چهارم

نوشته های مشابه

  1. صادقی گفت:

    مرسی مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.