رابطه والد و کودک 6, رشد هیجانی و اجتماعی 6

فواید حیوان خانگی برای کودکان و معایب آن

کودک و حیوان خانگی

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

تاثیر حیوان خانگی بر کودک

حیوانات خانگی به طور کلی می توانند به کودکان کمک کنند تا روابط بهتری داشته باشند. کودکان در ارتباط با حیوانات خانگی خود ممکن است: روند رشدشان بهتر شود، مهارتهای اجتماعی در آن ها تقویت شود، عزت نفس در آنها بالا برود و استرس شان کم شود. مقاله ی اجتماعی شدن کودک در خانواده را بخوانید. هم چنین حیوان خانگی به طور کلی باعث می شود که افراد احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند و تصویر مثبتی از خود ایجاد کنند.

در ادامه تأثیرات داشتن حیوان خانگی را برای کودکان بررسی می ‌کنیم.

آیا به سرپرستی گرفتن حیوان خانگی برای کودکان مناسب است؟

داشتن حیوان خانگی مزایای زیادی ممکن است برای کودک شما داشته باشد ولی به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی آنقدرها هم آسان نیست و شما باید قبل از گرفتن تصمیم در مورد به سرپرستی گرفتن آن به خوبی مسائل را بررسی کنید. توجه کنید که به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی نباید یک تصمیم تکانشی و بدون فکر باشد بلکه خانواده باید به خوبی آن را بررسی کنند و با دقت و با هم فکری هم در مورد آن تصمیم بگیرند.

اول از همه، والدین باید مطمئن شوند که حیوان خانگی نباید جایگزینی برای نقش والدینی آن ها باشد، چرا که بعضی از والدین به دلیل مشغله های زیادی که دارند ممکن زمانهای کمی را با کودکان خود بگذرانند و ترجیح می‌دهند که به جای آن حیوان خانگی برای کودکانشان به سرپرستی بگیرند.

درست است که حیوانات خانگی همراه های خوبی برای کودکان می شوند، اما آن ها نباید جایگزینی برای والدین خوب شود.

نکته ی قابل توجه دیگر این که: حتما قبل از گرفتن حیوان خانگی به مشکلات و بیماری هایی که خود کودک به آن ها مبتلاست توجه کنید برای مثال در مورد کودکی که مشکلات نقص ایمنی دارد باید احتیاط کنید و قبل از به سرپرستی گرفتن حیوان خانگی با دامپزشک و پزشک اطفال مشورت کنید، مثلا کرم حلقوی می تواند هم در سگ ها و هم در انسان ها منتقل شود بنابراین بهتر است در این مورد توجه بیشتری داشته باشید تا بتوانید به خوبی از کودکتان محافظت کنید.

هم چنین، شرایط زندگی هر خانواده با خانواده دیگر متفاوت است. زندگی کردن در آپارتمان یا خانه ای که حیاط بزرگی دارد، شرایط رفتن به مسافرت ها و یا مستقر ماندن در منزل، تعداد اعضای خانواده، مشکلات سایر اعضای خانواده و … مسائلی هستند که قبل از به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی باید به آن توجه کنید.

در این مسیر نیز دامپزشک می‌تواند به خوبی به شما کمک کند تا انتخاب کنید چه حیوانی و یا از چه نژادی برای شرایط خانواده شما بهتر است. حتما توجه کنید که بهتر است قبل از انتخاب یک حیوان خانگی در مورد آن به خوبی فکر کرده باشید چرا که انتخاب یک حیوان خانگیِ اشتباه و بعد برگرداندن آن می تواند برای کودک شما بسیار سخت باشد.

مزایای به سرپرستی گرفتن حیوان خانگی

داشتن حیوان خانگی برای کودکان فوایدی دارد که قابل بررسی هستند. اگر قصد دارید برای فرزندتان یک حیوان خانگی را به سرپرستی بگیرید، باید از قبل معایب و مزایای آن را در نظر بگیرید و سپس تصمیم به این کار بگیرید. چرا که با پس دادن حیوان خانگی، ممکن است کودک دلبندتان را دچار احساسات ناراحت کننده کنید. با هم به بررسی برخی از فواید حیوان خانگی برای کودکان می پردازیم.

حیوان خانگی استرس را در کودک کاهش می‌دهد

زندگی همان طور که برای بزرگسالان استرس آور است، می‌تواند برای کودکان نیز استرس آور باشد چالش های تحصیلی، مشکلات بین همسالان، مشکلات خانوادگی و… همه اینها می تواند استرس را در کودک افزایش دهد. حیوان خانگی با پایین بردن سطح کورتیزول و بالا بردن اکسی توسین و دوپامین باعث می‌شود استرس کودکان کاهش پیدا کند.

احساس تنهایی را کاهش می‌دهد

حیوان خانگی می تواند دوستی خوب برای فرزندان تان باشد کودک می تواند هر زمان که خواست با او بازی کند، حرف بزند و حیوان خود را در آغوش بگیرد.

مسئولیت پذیری را آموزش می دهد

کودکان متوجه می شوند که داشتن حیوان خانگی کار آسانی نیست و مسئولیتی بزرگ است. حیوان نیاز به مراقبت و آموزش دارد هم چنین می تواند انگیزه ی خوبی برای کودکی که علاقه ای به انجام مسئولیت هایش ندارد باشد. زیرا در این شرایط موجود زنده ی دیگری برای ادامه زندگی اش نیاز به مراقبت صاحب خود که کودک شماست دارد.

عزت نفس و اعتماد به نفس کودکان بالا می‌رود

مراقبت از یک حیوان خانگی این حس را در کودک به وجود می آورد که آنقدر بزرگ و توانا شده که بتواند از حیوان خودش مراقبت کند و به تنهایی از عهده ی آن برآید. در واقع کودک متوجه استقلال و خودمختاری خودش خواهد شد. مقاله ی چگونه فرزندانی با اعتماد به نفس تربیت کنیم را بخوانید.

فعالیت را افزایش می دهند

حیوانات خانگی احتمالا دوست دارند که به بیرون بروند و با آن ها بازی کنند. این قضیه هم برای کودکان بیش فعال (ADHD) خوب است که قسمتی از انرژی های خود را صرف بازی با آن ها می‌کنند و هم برای کودکانی که میزان فعالیت پایینی دارند چرا که تشویقشان می کنند برای پیاده روی به بیرون بروند. برای آشنایی بیشتر با بیش فعالی و ADHD این مقاله از شادآموز را بخوانید.

اضطراب را کاهش می دهد

وقتی کودک از چیزی ناراحت و مضطرب می شود داشتن یک سگ و نوازش کردن او و حرف زدن با او می تواند کودک را به خوبی آرام کند. برای شناخت بیشتر اضطراب در کودک این مقاله از شادآموز را بخوانید.

مهارت های خواندن در کودکان افزایش می یابد

کودکان سعی می کنند کتاب های خود را برای حیواناتشان بخوانند و تصاویر و داستان ها را با آن ها به اشتراک بگذارند. درست است که حیوانات درکی از آنچه آن ها می‌خوانند ندارند ولی این کار باعث می شود اعتماد به نفس کودک بالا برود و مهارت های خواندن در او تقویت شوند.

همانطور که گفته شد حیوانات خانگی ممکن است مزایای خوبی برای کودک شما داشته باشند، اما اول از همه انتخاب حیوان متناسب با شرایط شما، خود کودک، منزلتان و شرایط سایر اعضای خانواده اهمیت دارد چرا که به سرپرستی گرفتن حیوان و بعد پس دادن آن کودک را ناراحت خواهد کرد.

و نکته ی مهم دیگر اینکه حیوان خانگی نباید جایگزینی برای نقش والدینی شما باشد، و حتی اگر مشغله ی زیادی دارید، حتما زمان هایی را برای گذراندن وقت و صحبت کردن با کودک خود در نظر بگیرید.

ما در پیش دبستانی و مهد کودک شادآموز با برخورداری از مربیان و متخصصانی توانمند به کسب دانش، مهارت آموزی، بهبود توانایی ها و توجه به نیازهای تک تک کودکان عزیزمان می پردازیم. متخصصان ما، در طول روز رفتار کودکان را در نظر دارند و در صورت لزوم و نیاز به مراجعه به درمانگران، اطلاعات مورد نیاز را به اولیای محترم منتقل می کنند. هم چنین والدین عزیز می توانند در صورت وجود ابهام از مشاوران مجموعه مشورت بخواهند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منابع:

waltham

verywellfamily

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.