رشد جسمانی و فیزیولوژیک 3, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 5, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6

بهترین برخورد در مواجهه با خود ارضایی در کودکان

با خودارضایی کودک چگونه برخورد کنیم

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

خودارضایی کودک

بسیاری از والدین از مشاهده لمس ناحیه تناسلی توسط فرزندشان نگران می‌شوند. برخی احساس می‌کنند معصومیت کودک از بین رفته است. با این حال، خودارضایی کودک برخلاف بزرگسالان ارتباطی با فعالیت جنسی ندارد.

تحریک دستگاه تناسلی می‌تواند به صورت مالش با دست یا مالیدن بدن به اشیاء دیگر مانند بالش، عروسک یا تخت باشد. لذتی که کودک از کاوش در اندام تناسلی می‌برد باعث می‌شود او به احتمال زیاد این کار را در آینده نیز تکرار کند.

کودکان هرگز نباید به خاطر بازی با اندام تناسلی خود تنبیه یا خجالت بکشند، زیرا این امر می‌تواند تأثیرات عمده‌ای بر عزت نفس و تجربه آنها از فعالیت جنسی در بزرگسالی داشته باشد.

در راستای این راهنما، این دو مقاله ی بایدها و نبایدهای جنسی در 2و3 سال و رشد جنسی در 5و6 سال از شادآموز را بخوانید.

سن طبیعی برای خودارضایی کودک

خودارضایی کودک در چه سنی طبیعی است؟

نوزادان اغلب به اندام تناسلی خود دست می‌زنند. درست همان طور که گوش یا انگشت پایشان را می‌کشند، اندام تناسلی خود را نیز می‌کشند. معمولاً پسرها زودتر این اندام خود را کشف می‌کنند و در حدود 5-7 ماهگی در هنگام تعویض پوشک دست به اندام تناسلی خود می‌زنند تا بدانند در این قسمت چه چیزی قرار دارد. این در حالی است که دختران اغلب تا حدود ده تا یازده ماهگی دستگاه تناسلی خود را کشف نمی‌کنند.

نکات کلیدی که باید در مورد رفتار جنسی در کودکان در نظر داشته باشید

 • بروز تمایلات جنسی، برای همه ی انسان ها طبیعی است حتی کودکان.
 • طبیعی است که کودکان تفاوت های جنسی و تمایلات جنسیشان همانطور که در سایر زمینه ها رشد می کنند، رشد کند.
 • گاهی اوقات کودکان رفتارهای جنسی از خود نشان می دهند که به نظر می رسد غیر طبیعی است. مهم است که بفهمیم کودک به چه علت دست به خود ارضایی می زند.
 • گاهی اوقات این رفتارها پاسخی به قرار گرفتن کودک در معرض تجارب جنسی نامناسب و یا دیدن محتوای نامناسب برای سن آنها است. این موضوع می تواند شامل سوء استفاده جنسی باشد. مقاله ی سو استفاده ی جنسی از کودک را بخوانید.

قرار گرفتن کودک در معرض محتوای نامناسب

رفتار جنسی طبیعی در کودکان چگونه است؟

بچه ها کنجکاو هستند و همیشه می خواهند چیزهای جدید یاد بگیرند. یکی از اولین چیزهایی که می خواهند در مورد آن بیاموزند بدنشان است. آنها در مورد عملکرد همه ی قسمت های بدنشان کنجکاو هستند. آنها کنجکاو هستند که چرا بدنشان با والدین یا خواهر و برادر جنس مخالفشان متفاوت است. ما به این امر، جنسی فکر می کنیم زیرا از دیدگاه بزرگسالان به این موضوع نگاه می کنیم. برای یک کودک، این فقط یک کنجکاوی و کشف موضوعی جدید است.
کودکان ممکن است رفتار جنسی سالم خود را به طرق مختلف از طریق بازی و یا گاهی روابط ابراز کنند. نحوه انجام این کار به سن آنها بستگی دارد.

درک دلایل رفتار جنسی کودک بسیار مهم است. وقتی کودکان زبان، تجربه یا توانایی لازم برای کمک گرفتن را ندارند، بزرگسالان باید رفتار آنها را به دقت تفسیر کنند و با بررسی رفتار کودک، به این موضوع پی ببرند که آیا کودک رفتار خارج از محدوده دارد یا خیر.

رفتار جنسی طبیعی و سالم در کودکان در سنین مختلف چگونه است؟

کودکان 0 تا 4 سال

کودکان در این سنین اغلب:

 • نسبت به برهنه بودن احساس راحتی می کنند
 • از لمس اندام تناسلی خود لذت می برند
 • ممکن است بخواهند اندام تناسلی سایر کودکان یا بزرگسالانی را که با آنها آشنا هستند لمس کنند
 • ممکن است سینه زنان را لمس کنند
 • علاقمندند زمانی که بزرگسالان لباس خود را در می آورند آنها را تماشا کنند

کودکان 5 تا 9 سال

کودکان در این گروه سنی معمولا:

 • هنگام رفتن به توالت یا دوش گرفتن شروع به حفظ حریم خصوصی کنند
 • گاهی خودارضایی در خلوت دارند
 • کنجکاوی در مورد تمایلات جنسی نشان دهند (مثلاً سؤالاتی در مورد نوزادان، جنسیت و روابط بپرسند)

خودارضایی در کودکان چقدر رایج است؟

بیشتر کودکان چه پسر و چه دختر تا سن 5 تا 6 سالگی به طور منظم با اندام‌های جنسی خارجی یا بخش‌های خصوصی خود بازی می‌کنند. تا سن 15 سالگی، تقریبا 100 درصد از پسران و 25 درصد از دختران تا مرز ارگاسم خودارضایی کرده‌اند.

باز هم یادآوری این نکته مهم است که به طور کلی تا زمانی که کودک به بلوغ نزدیک شود، این فعالیت را با تمایلات جنسی یا روابط بزرگسالان مرتبط نمی‌داند. در واقع، بهتر است به جای خودارضایی کودک از این رفتار تحت عنوان خودتحریکی یاد کرد. کودکان از این رفتار به عنوان یک استراتژی برای خودآرامی استفاده می‌کنند.

نگرانی والدین از خودارضایی کودک

آیا باید از خودارضایی فرزندم نگران باشم؟

تحریک دستگاه تناسلی بخشی طبیعی از رشد کودک است. با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است این کار سیگنالی برای چیزی نگران‌کننده‌تر باشد. در صورت مشاهده موارد زیر باید با پزشک یا مشاور کودک مشورت کنید:

 • به نظر می‌رسد کودک درک اولیه‌ای از دو طرفه بودن عمل جنسی دارد.
 • انجام این رفتار در کودک به نوعی وسواس جبری تبدیل شده است و با سایر فعالیت‌های عادی تداخل پیدا کرده است به نحوی که نمی‌توان به راحتی حواس کودک را از تحریک دستگاه تناسلی منحرف کرد.
 • کودک رابطه جنسی را با کودک دیگری شبیه سازی کند.
 • کودک عمل دخول را با کودک دیگری انجام داده است.
 • تحریک تناسلی برای کودک مزاحم یا دردناک باشد.
 • فعالیت بسیار بیشتر از سطح اولیه آن شده است که نشان می‌دهد که در مورد چیزی استرس دارد و سعی می‌کند خود را آرام کند.
 • احساس می‌کنید فرزندتان به خاطر چیزی ناراحت یا غمگین است.
 • به نظر می‌رسد ناحیه تناسلی به خاطر مالش آسیب دیده و زخمی شده است.

اگر خودتحریکی به فعالیتی وقت‌گیر و تمام مدت برای کودک تبدیل شده است، باید به دنبال دلایل زمینه‌ای باشید. آیا کودک استرس و اضطراب دارد و نیاز به آرامش بیشتری دارد؟ آیا فرزندتان بی‌حوصله است؟ آیا رفتارش به خاطر واکنش بیش از حد بزرگسالان نسبت به آن تقویت شده است؟ در این شرایط، باید کودک توسط متخصص کودک بررسی شود.

خودارضایی کودک در ملا عام

کودکان نوپا و پیش دبستانی واقعاً پیامدهای اجتماعی تحریک دستگاه تناسلی را درک نمی‌کنند، زیرا همانطور که قبلاً گفته شد از این رفتار همان هدف بزرگسالان را دنبال نمی‌کنند. این کار برای آنان ممکن است تفاوتی با بازی با گوش، چرخاندن موهایشان یا دست کردن در بینی نداشته باشد. این رفتار را بزرگنمایی نکنید و واکنش بیش از حد نشان ندهید.

کودکان از هر نوع توجهی، چه منفی و چه مثبت، لذت می‌برند. اگر تحریک دستگاه تناسلی را به یک کار بزرگ تبدیل کنید، در نهایت این رفتار را تقویت می‌کنید و باعث می‌شوید کودک آن را بیشتر تکرار کند. زمانیکه توجه ویژه ای به تربیت جنسی کودک در خانواده شده باشد، کودک کمتر در معرض آسیب قرار میگیرد. با استفاده از راهکارهای زیر می‌توانید کودک را از انجام این کار در جمع منع کنید:

تعیین محدودیت‌ها برای کودک

به کودک توضیح دهید که این کار فعالیت خصوصی است، مانند توالت کردن، و باید به اتاق خواب یا حمام محدود شود و نمی‌تواند جلوی دیگران اندام خصوصی خود را لمس کند.

حواس پرتی کودک

برای جلوگیری از خودارضایی کودک سعی کنید دستان او را به فعالیت دیگری مشغول کنید. هر بار که متوجه می‌شوید دست به اندام تناسلی خود برده است، بدون اشاره به بد بودن این کار، او را صدا بزنید و به کار دیگری مانند بازی با اسباب بازی یا کمک کردن به شما در امور خانه دعوت کنید. می توانید به کودک یک توپ کوچک که در دست جا می شود بدهید و کودک را به بازی با آن مشغول کنید.

محبت بدون شرط به فرزندتان

میزان در آغوش گرفتن، نوازش و محبتی که به فرزندتان نشان می‌دهید را افزایش دهید. محبت والدین به کودک باید بدون قید و شرط باشد. برای جلوگیری از خودارضایی کودک با او قهر نکنید و او را تهدید نکنید که دوستش ندارید. این باعث می‌شود رفتارش تشدید شود. برخی از کودکان به خاطر عدم دریافت لمس از سوی دیگران، به خودارضایی رومی‌آورند. به همین دلیل به او عشق و آغوش بدون قید و شرط بدهید.

پیشگیری از خودارضایی کودک

شاید علاقمند باشید در زمینه های زیر بیشتر بدانید:

پاسخ برخی سوالات جنسی کودک

دادن شی دوست داشتنی

به فرزندتان یک شیء امنیتی (خرس عروسکی، عروسک، پتو) بدهید تا در جمع ببرد، و از آن برای احساس آرامش استفاده کند. این شی دست او را مشغول می‌کند و در عین حال، آرامش خاطر به او می‌دهد.

ممنوعیت پاداش و تنبیه برای خودارضایی

برای خودارضایی نکردن به او پاداش ندهید. نه تنبیه و نه پاداش برای این رفتار جواب نمی‌دهد. پاداش دادن برای انجام ندادن این کار ممکن است باعث شود کودک برای رسیدن به پاداش، خودارضایی را تکرار کند. در عوض، کودک را با تکنیک‌های دیگر مشغول کنید. اما برای کودکان با تاخیر رشد یا سایر اختلالات ذهنی که ممکن است به اندازه دیگر کودکان استدلال‌پذیر نباشند، تکنیک‌های تقویت مثبت ممکن است مفید باشد (پاداش دادن).

خودارضایی کودک پدیده‌ای طبیعی و رایج در کودکان 3 تا 5 سال است. همیشه پیشگیری ساده‌تر از رفع این عادت در کودک است. سعی کنید کودک همیشه مشغول باشد وگرنه تنهایی و کسالت باعث می‌شود او با بدن خودش سرگرم شود. یک پیش دبستانی خوب می‌تواند کودک را در ساعت‌های تنهایی مشغول کند و در عین حال به رشد مهارت‌های اجتماعی و عاطفی کودک کمک کند. تخلیه هیجان در پیش دبستانی باعث می‌شود کودک زمان و انرژی برای بازی با آلت تناسلی خود نداشته باشد. میتوانید سوالات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه های همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

mottchildren

نوشته های مرتبط

3 فکر در مورد “ بهترین برخورد در مواجهه با خود ارضایی در کودکان

 1. صبا گفت:

  حواس کودکتون رو پرت کنید بهترین راهکار همینه

  1. فاطمه گفت:

   من ۱ ماهه خود ارضایی میکنم اما میخوام ترک کنم چیکار کنم؟ آخه ۱۲ سالمه😶😩

   1. shadamooz گفت:

    همراه عزیز سلام؛
    رفتار خودارضایی دلایل مختلفی در سن نوجوانی می‌تونه داشته باشه: اضطراب زیاد، استرس، بیکاری بیش از حد، انرژی زیاد که تخلیه نشده، افکار مزاحم که در پی اونها مجبور به خودارضایی میشوید، محیط زندگی متشنج، کم تحرکی و ورزش نکردن، بی توجهی به فعالیت های لذت بخش مثبت، ارتباط با همسالان دارای رفتار مشابه، دیدن فیلم‌های پورن و یا خواندن داستان های اینچنینی و روابط خانوادگی آشفته.
    با توجه اینکه کدام یک از این دلایل در مورد شما صادقه، باید برای حذف این رفتار اقدام کنید. نکته مثبت این هست که بازه زمانی که این رفتار شروع شده کوتاهه و با کمی تلاش و پر کردن وقت خودتون با فعالیت های مثبت مثل ورزش و کارهای هنری و در عین حال برقراری روابط اجتماعی سالم و دوری از محیط ها و محرک‌هایی که راه انداز این رفتار در شما هستند میتونید ترکش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.