رشد هیجانی و اجتماعی 5, رشد هیجانی و اجتماعی 6

با روش مونته سوری چقدر آشنایی دارید؟

روش مونته سوری

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

کودکان از سنین بسیار پایین دوست دارند که به تنهایی فعالیت ها را انجام دهند و یاد بگیرند. حتما متوجه علاقه کودکتان به تنها غذا خوردن و بازی کردن با غذایش شده اید؟ او همواره در حال اکتشاف دنیای پیرامونش بوده است. ممکن است در خلوت به دنبال حس کنجکاوی اش اسباب بازی اش را خراب کند تا از عملکردشان سر در بیاورد و یا تمام صورتش را با لوازم آرایشی مادرش رنگ کند. تمام این مسیر برای او شگفت انگیز است زیرا او درحال کشف دنیایش است.

این میلِ به یادگیری، مستقل بودن و خواستار توجه و محترم شمردن فعالیت های او می تواند جهت درست تری پیدا کند تا هم از یادگیری لذت ببرد و هم با سرعت بیشتری پیشرفت کند.
امروزه مدارس و مهدهای زیادی آموزش هایی با روش مونته سوری ارائه می دهند که نتایج خوب و مثبتی روی یادگیری کودکان داشته اند.

برای خواندن ادامه مطلب و آشنایی بیشتر با این روش همراه ما باشید:

روش مونته سوری چیست؟

روش مونته سوری روش ابداعی معلم و پزشک ایتالیایی ماریا مونته سوری است که پس از تحقیقات او در مورد کودکان با نیازهای ویژه در اوایل قرن بیستم ساخته شد.

این روش پنج اصل اساسی دارد که به شرح زیر است:

1. احترام به کودک

احترام به کودکان در این روش فرض اصلی و زیربنای کلی روش مونته سوری است. او معتقد بود که باید به کودکان احترام گذاشت و این موضوع را زمانی مطرح کرد که چنین مسائلی رایج نبود (اوایل قرن بیستم). این احترام را می توان با قطع نکردن تمرکز کودک هنگام انجام فعالیت ها، انجام فعالیت ها با خواسته ی خود کودک و دادن آزادی انتخاب به کودکان و دانش آموزان تعریف کرد.
البته که مربیان و معلمان الگوی رفتاری کودکان هستند و اول از همه خود باید بیاموزند که با احترام و به دور از قضاوت رفتار کنند.

2. ذهن جاذب کودک
مونته سوری معتقد است کودکان به سادگی و تنها با زندگی کردن از دنیای اطراف شان یاد می گیرند. کودکان می توانند از طریق حواس پنج گانه داده های موجود در جهان اطراف خود را جذب کنند و سپس معانی آن ها را درک کنند چرا که آن ها موجودات متفکری هستند و دائما در حال تفکر در مورد پدیده های اطرافشان هستند.

3. دوره های حساسِ زمانی در کودکان
مونته سوری به این که دوره های خاصی وجود دارد که در آن دوره ها کودکان آمادگی یادگیری بالاتری دارند، معتقد بود. این دوره های زمانی حساس برای هر کودک می تواند متفاوت باشد. معلمان مونته سوری لازم است رفتار کودک را مشاهده کنند و بسته به اینکه هم اکنون کودک در کدام دوره ی حساس یادگیری است آموزش را شروع کنند. برای مثال دوره ی حساسی برای نوشتن وجود دارد که طبق نظر مونته سوری در هر کودک متفاوت است.

4. آموزش به شیوه ی خود آموزی
به این معناست که کودکان خود قادر به یادگیری هستند. این اصل استوار مهم ترین اصل های روش مونته سوری است. معلمان مونته سوری در مدارس مونته سوری حضور دارند ولی تنها الهام بخش اند. آنان فقط کودکان را راهنمایی می کنند و با تشویق کودکان را به سمت یادگیری هدایت می کنند.

5. آمادگی محیط
روش مونته سوری می گوید اگر کودکان محیطی آماده و شخصی سازی شده برای خودشان را داشته باشند، می توانند به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند. معلمان و مربیان در این روش مواد و تجربیات را در دسترس کودکان در محیط قرار می دهند و محیط را برای یادگیری آماده می کنند. کودکان در این محیط آزادانه به کشف و حل مطالب مورد علاقه شان می پردازند و معلمان در نقش راهنما هستند و تشویقشان می کنند.

نقش معلمان در آموزش به روش مونته سوری

در این روش آموزشی، نقش معلم این است که دانش آموزان را در فرایند یادگیری فقط راهنمایی کند و مانعی برای آموزش آن ها نشود و نباید خودش را بیش از حد وارد فرآیند یادگیری طبیعی کودکان بکند .
معلم مونته سوری حضور دارد اما بیشتر تسهیل گر است. او خود به تنهایی سخنرانی نمی کند و به جای آن، کودکان را در مرکز توجه قرار می دهد و آن ها را تشویق به یادگیری می کند.

معلم پس از مشاهده دقیق فعالیت های کودک محیط و مواد آموزشی را برای او فراهم می کند. در این حال کودکان آزادانه می توانند خود یاد بگیرند.

در تمام این مدت معلم محترمانه با کودک رفتار می کند و کودکان نیز می توانند به خوبی از او الهام بگیرند. و اگر کودک رفتاری نامناسب داشته باشد معلم مونته سوری با منحرف کردن رفتار نامناسب به فعالیت هایی معنی دار او را هدایت می کند‌.

مقالات مرتبط:

رشد هیجانی کودک

نقش خانواده در رشد هیجانی کودک

چگونه کودک در محیط خانواده اجتماعی شود

ابزارهای آموزشی مونته سوری چه هستند؟

ابزارهای مونته سوری، ابزارهای یادگیری مبتکرانه ای هستند که برای تحریک ذهن کودکان، تشویق برای اکتشاف چیزها و الهام بخشیدن به یادگیری آن ها طراحی شده اند. آنها جذاب و ساده جهت استفاده هستند و طوری طراحی شده اند که از یادگیری و پیشرفت کودکان حمایت کنند.
این ابزارها فقط یک مهارت را در هر زمان آموزش می دهند تا به کودکان این فرصت را بدهد که از طریق تکرار و تمرین، بر نتایج یادگیری مسلط شوند.

در آموزش به روش مونته سوری به طور ویژه بر استفاده از ابزارهایی که از جنس طبیعی مانند چوب ساخته شده اند، تأکید می شود. اکثر این ابزارها در فروشگاه ها موجود هستند و می توان آن ها را تهیه کرد. به کمک این ابزارها مفاهیمی همچون ریاضی، انگلیسی، اشکال هندسی، حیوانات و … را به کودک آموزش می دهند.

اما آموزش به روش مونته سوری فقط مخصوص مدارس نیست. بلکه والدین با تهیه ابزارهای آموزشی به روش مونته سوری، فراهم کردن محیط برای یادگیری و داشتن نقش تسهیل گر و احترام به کودک و آزادی انتخاب او می توانند به یادگیری کودک خود کمک کنند.

ما نیز در مهد و پیش دبستانی دوزبانه شادآموز، پیوسته در تلاشیم که فضایی شادو آموزنده برای کودکان فراهم کنیم. در راه تحقق این فضا، کودکان عزیزمان علاوه بر آموزش مهارت های اجتماعی در کنار یکدیگر، با کمک مربیان و متخصصان کودک و با استفاده از جدیدترین متدها، آموزش های مختلف را به همراه بازی و سرگرمی فرا می گیرند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منابع:

supplydesk

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.