رشد جسمانی و فیزولوژیک 4, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 3, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 5, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6

6 نکته برای درمان تهوع کودک در سفر

6 نکته برای درمان تهوع کودک در سفر

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

درمان تهوع کودک در سفر: 6 نکته که باید قبل از سفر در نظر بگیرید

پروازهای متلاطم، سوار شدن در ماشین و قایق ممکن است باعث ایجاد سرگیجه، عرق سرد و حالت تهوع در برخی کودکان شود. برخی دیگر ممکن است احساس دل‌پیچه کنند. برای برخی دیگر این حالت در صورت استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی یا تله کابین رخ می‌دهد. هر چه باشد، چنین اتفاقی باعث ناراحتی خانواده می‌شود. از این رو درمان تهوع کودک در سفر اهمیت دارد.
بیماری حرکت، یک نفر از هر سه نفر را مبتلا می‌کند. اما در میان کودکان، زنان، افراد مبتلا به میگرن (یا سابقه خانوادگی سردردهای میگرنی) شیوع بیشتری دارد.

درمان تهوع کودک در سفر

تهوع کودک در سفر

محققان هنوز نمی‌دانند که چرا ماشین زدگی بر برخی از افراد بیشتر از سایرین تأثیر می‌گذارد، اما یکی از دلایلی که اکثراً در مورد آن اتفاق نظر دارند، سردرگمی حسی است. وقتی مغز، چشم‌ها و گوش‌ها نشانه‌های محیطی متفاوتی را حس می‌کنند، بدن ما به روش‌های متفاوتی واکنش نشان می‌دهد، از ضربان قلب سریع‌تر یا سردرد گرفته تا احساس «دریازدگی»، حالت تهوع و خواب‌آلودگی. البته گاها احساس ترس یا اضطراب از ماشین یا هواپیما علت اولیه ی حالت تهوع کودک در طول سفر می شود.

درمان تهوع کودک در سفر

برای کاهش تهوع و جلوگیری از استفراغ کردن کودک در طول سفر از روش‌های زیر کمک بگیرید. این روش‌ها مؤثر هستند و به بهبود حال کودک کمک می‌کنند:

لم دادن

اگر در سفر هستید و متوجه شدید فرزندتان بیمار به نظر می‌رسد، یا اگر به حالت تهوع خود اشاره می‌کند، صندلی ماشین یا هواپیمای او را بخوابانید. این به تغییر جهت گردش خون آنها کمک می‌کند و مانع تجمع خون در قسمت پایین بدن می‌شود. همچنین، اگر قد فرزندتان کوتاه‌تر از پنجره است، با رعایت مسائل ایمنی، او را در سطح بلندتری بنشانید. برای مثال، ارتفاع صندلی ماشین فرزندتان را بالاتر ببرید. او را در صندلی جلو بنشانید یا وسط صندلی عقب بنشانید تا بتواند مناظر بیرون را مشاهده کند. این کار به هماهنگی مغز و چشم او در درک حرکت کمک می‌کند.

لم دادن کودک در ماشین

لم دادن کودک در ماشین

برنامه‌ریزی برای استراحت

طول مسیر نیز بخشی از سفر است و باید به همه اعضای خانواده خوش بگذرد، وگرنه خاطره بد آن یا ترس از تکرار وقایع برای بازگشت، باعث تلخ شدن لحظات خوش می‌شود. در صورت امکان سفر خود را به نحوی برنامه‌ریزی کنید که هر یک ساعت، بتوانید چند دقیقه‌ای از خودرو پیاده شوید و با کودک کمی قدم بزنید، چیزی بنوشید و کمی هوای آزاد تنفس کنید.

در پروازهای طولانی، سفر بعدی با هواپیما را به نحوی برنامه‌ریزی کنید که حداقل بتوانید یک تا دو ساعت در فرودگاه استراحت کنید. به کودک کمک کنید تکنیک‌های مدیتیشن متمرکز، تنفس آگاهانه و سایر تکنیک‌های آرامش‌بخش، مانند ماساژ و چرت کوتاه را انجام دهد تا احساس تهوع او آرام شود.

آمادگی از قبل

برخی از کودکان نسبت به بیماری ماشین زدگی حساس‌تر از بقیه هستند. اگر متوجه الگوی ثابت تهوع کودک در حرکت‌های طولانی با خودرو شده‌اید، باید برای درمان تهوع کودک در سفر فکری بکنید. برای شروع، به کودکانی که در طول سفرهای طولانی با ماشین یا اتوبوس احساس تهوع می‌کنند، اجازه دهید بر اساس سن و وزن خود، در صورت امکان جلو بنشینند. همچنین می‌توانید صندلی‌های هواپیما را در جایی رزرو کنید که کمترین میزان تکان احساس می‌شود، مثلا کنار پنجره و وسط هواپیما. برای محدود کردن عدم هماهنگی بینایی با حرکت، کودکان مستعد ابتلا به ماشین زدگی باید از کارهایی مانند خواندن، نوشتن یا تماشای فیلم در طول سفر اجتناب کنند.

در ادامه ی این مطلب، مقاله ی درمان گوش دردکودک در پرواز از شادآموز را بخوانید.

درمان غیردارویی تهوع کودک

درمان غیردارویی تهوع کودک

درمان‌های غیر دارویی

روش‌های متعددی برای درمان تهوع کودک در سفر وجود دارد. سعی کنید در طول سفر غذاهای چرب و سنگین به کودک ندهید. یک غذای سبک مانند نان خشک و پنیر، بیسکوییت نمکی، یا یک تکه مرغ مفید است. اگر کودک دچار تهوع شده است، به او کمی نمک یا آبلیمو بدهید. اگر از خوردن ترشی و شوری خودداری می‌کند، از او بخواهید پوست لیمو را بو کند. پنجره‌های خودرو را باز کنید تا هوای تازه جریان پیدا کند. همچنین، دستتان را خیس کنید و صورت و چشم‌های او را مرطوب کنید. همچنین، از او بخواهید بیرون را نگاه کند و از نگاه کردن به صفحه موبایل، کتاب داستان، نقاشی کردن و کارهایی که به نگاه کردن به سمت پایین نیاز دارند، خودداری کند.

اگر روش‌های فوق تأثیری نداشت، چند دقیقه‌ای خودرو را متوقف کنید و با کودک در کنار جاده قدم بزنید. طب فشاری نیز به درمان تهوع کودک در سفر کمک می‌کند. مچ دست او را از سمت داخل در دست بگیرید و فشار دهید. این کار به توقف احساس تهوع کمک می‌کند.

برنامه‌ریزی ثانویه

یک طرح پشتیبان در نظر بگیرید. اگر درمان تهوع کودک در سفر با روش‌های غیردارویی مانند بو کردن لیمو و دراز کشیدن مؤثر نیست، از داروهای خاصی مانند قرص درامامین و آنتی هیستامین‌ها برای کاهش علائم استفاده کنید. در صورت مصرف چند ساعت قبل از سفر، تأثیر این داروها بیشتر می‌شود. پیش از مصرف دارو، با پزشک اطفال مشورت کنید تا هر گونه عارضه جانبی بررسی شود.

همچنین، می‌توانید سفر خود را به نحوی برنامه‌ریزی کنید که در ساعت‌های خواب کودک باشد. در طول خواب، سیستم حسی-حرکتی کودک خاموش است و احساس تهوع برطرف می‌شود.

تصمیم‌گیری مجدد درباره سفر و مقصد

هدف از سفر لذت بردن از لحظات آن است. بیمار شدن یکی از اعضای خانواده باعث ثبت خاطره بد از سفر می‌شود. اگر فکر می‌کنید مقصد آسان‌تری برای سفر وجود دارد، آن را به یک سفر طولانی و سخت ترجیح دهید. همچنین، اگر فرزندتان در هواپیما احساس تهوع بیشتری دارد، شاید انتخاب اتوبوس، قطار یا خودروی شخصی بدون تلاطم‌های اضافی تجربه سالم، ایمن و لذت‌بخش‌تری برای کل خانواده باشد.

اگر هیچ یک از راهکارهای فوق در مورد تهوع فرزندتان مؤثر نبوده است (معمولاً این طور نیست)، بهترین کار این است که جلوی موقعیت‌های شرمساری را بگیرید. برای کنترل استفراغ کودک در جمع آماده باشید. پاکت‌های مخصوص استفراغ را از داروخانه تهیه کنید یا از پلاستیک مشکی استفاده کنید. برای کودک لباس اضافه، دستمال، مواد ضدعفونی کننده و خوشبو کننده به همراه داشته باشید.

در بسیاری از موارد درمان تهوع کودک در سفر با استفاده از راهکارهای فوق مؤثر است. اگر فرزندتان دچار ماشین زدگی شدید است، بهتر است آموزگار او را در پیش دبستانی مطلع کنید تا در اردوها مراقبت بیشتری از او بکند. مربیان ما در پیش دبستانی شادآموز تلاش می‌کنند تا همه کودکان لحظات خوشی را تجربه کنند.

شاد آموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

lajollamom

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ 6 نکته برای درمان تهوع کودک در سفر

  1. شبنم گفت:

    با دادن غذای سبک میشه به حالت تهوع حین مسافرت کمک کرد

  2. معصومه گفت:

    غذای کودک سبک باشه سنگین و پر چرب نباشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.