رشد جسمانی و فیزیولوژیک 1

گردن گرفتن نوزاد تا چند ماهگی است؟

گردن گرفتن نوزاد تا چندماهگی است؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

گردن گرفتن نوزاد چه زمانی تکمیل می‌شود و چه زمانی باید نگران بود؟

سر نوزاد در چند ماه اول، تا زمانی که ماهیچه‌های گردن او قوی شود، به حمایت زیادی نیاز دارد. به دست آوردن قدرت نگه داشتن سر که از آن به گردن گرفتن نوزاد نیز یاد می‌شود، پایه‌ای برای توسعه سایر مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت است. بدون این مهارت، سایر مهارت‌های حرکتی نیز دچار اختلال می‌شوند.
توانایی نگه داشتن سر به کودک کمک می‌کند تا با دنیای اطرافش آشنا شود، به چیزهای جالب توجه نگاه کند، به سمت صدای شما یا یک صدای دیگر بچرخد و ببیند در اطرافش چه می‌گذرد.

گردن گرفتن نوزاد در چند ماهگی است؟

در سه ماهگی زمانی که از کمر نوزاد برای نشستن حمایت شود، او می‌تواند سرش را کنترل کند. در شش ماهگی، عضلات گردنی او آنقدر قوی است که می‌تواند سر خود را بالا نگه داشته و آن را  به دو طرف بچرخانند.

کنترل سر چطور رخ می‌دهد؟

ماهیچه‌های گردن نوزاد هنگام تولد نسبتاً ضعیف هستند. اگر سرش را به آرامی با دستان خود به حالت نشسته بالا ببرید، به عقب می‌افتد زیرا ماهیچه‌های گردن نمی‌توانند وزن آن را تحمل کنند. در چند ماه اول، نوزاد برای نگه داشتن سر خود به شما متکی خواهد بود و لازم است وقتی او را در آغوش می‌کشید با دستتان سر و گردن او را حمایت کنید. شاید این روش طبیعت باشد تا باعث شود مادر و فرزند زمان بیشتری را چشم در چشم باشند، با هم ارتباط برقرار کنند و نوزاد احساس امنیت کند.

در پایان ماه اول، نوزاد ممکن است هنگامی که بر روی کمر دراز کشیده است، سعی کند سر خود را برای مدت کوتاهی بلند کند، که کمی شبیه حرکت دراز و نشست است. همچنین ممکن است بتواند سر خود را کمی به یک طرف بچرخاند. از حدود چهار تا 12 هفتگی، نوزاد می‌تواند هنگام خوابیدن به روی شکم، سرش را کمی بالا بیاورد.

در سه ماهگی و در حالت خوابیده روی شکم، نوزاد باید بتواند سر و قسمت بالای قفسه سینه خود را بالا بیاورد. در شش ماهگی دیگر آنقدر قوی است که می‌تواند سرش را در صندلی ماشین، در حالت نشسته، ایستاده و در حال حرکت به خوبی نگه دارد.

اگر سر نوزاد آسیب دید و یا ضربه به سر نوزاد وارد شد چکار کنیم؟ برای یافتن پاسخ، این مطلب از شادآموز را مطالعه کنید.

کمک به گردن گرفتن نوزاد

لازم نیست برای کنترل سر به فرزندتان کمک کنید. اما در ماه‌های اول لازم است از سر او مراقبت کنید و گردنش را حمایت کنید. هنگامی که می‌خواهید او را در آغوش بگیرید، گردن و سرش را در کف دست خود قرار دهید و از کمرش با ساعدتان حمایت کنید.
با قرار دادن نوزاد به شکم از روز اول، به او کمک می‌کنید تا عضلات مورد نیاز برای بالا بردن سر و گردن را تقویت کند. قرار دادن نوزاد به شکم در زمان‌های کم و منقطع، او را تشویق می‌کند که دست‌ها و پاهای خود را حرکت دهد و ماهیچه‌های سر، گردن و بالای بدنش را قوی کند. نکته مهم این که هرگز نوزاد را به روی شکم تنها رها نکنید. برخی از نوزادان دوست ندارند به شکم قرار بگیرند. در این صورت روش‌های زیر را امتحان کنید تا بتواند قرار گرفتن روی شکم را بهتر تحمل کند:

  • نوزاد را روی زانو یا روی سینه خود قرار دهید.
  • چند اسباب‌بازی را در دسترس او قرار دهید تا برای گرفتن آنها تلاش کند.
  • با نوزاد صحبت کنید، آواز بخوانید یا بازی کنید.
  • برای کمک به گردن گرفتن نوزاد می‌توانید یک حوله کوچک و رول شده زیر بغلش قرار دهید تا بدنش را کمی بالا ببرید.

از سه ماهگی تا شش ماهگی می‌توانید کودک را روی مبل یا روی تخت قرار دهید تا دید بهتری به اطراف داشته باشد. اگر می‌خواهید او را روی مبل یا تخت بنشانید، حتما توجه داشته باشید که از لبه دور باشد. دائما مراقبش باشید و از گردن و سرش حفاظت کنید. همچنین، بالش برای گردن گرفتن نوزاد ابزار خوبی است. چند بالش پشت او قرار دهید تا بدنش کمی بالاتر بیاید و بتواند اطراف را بهتر ببیند.

چه زمانی نیاز نیست از گردن و سر نوزاد مراقبت شود؟

در ماه اول، هر زمان که نوزاد روی زمین نخوابیده است، باید از سر و گردن او مراقبت شود. هنگام برداشتن او از زمین، کف دست خود را پشت سر، گردن و ستون فقراتش قرار دهید. همچنین، اگر می‌خواهید او را در کالسکه، صندلی ماشین و سایر لوازم جانبی قرار دهید باید مطمئن شوید که در جای خود محکم شده است تا از لیز خوردن گردن و سر او به موقعیت نامناسب جلوگیری شود. معمولاً در حدود 3 یا 4 ماهگی نوزاد به کنترل کافی از سر و گردن می‌رسد و نیازی نیست برای در آغوش گرفتن او مراقب سرش باشید.

گردن نگرفتن نوزاد، چه زمانی باید نگران بود؟

طبق نظر آکادمی اطفال آمریکا، نوزادی که در کنترل سر ضعیف است یا ماهیچه‌های گردنش به قدرت کافی نرسیده است، باید توسط پزشک متخصص اطفال ارزیابی شود.

اگر کودک شما تا 4 ماهگی نتوانسته است سر خود را بدون حمایت نگه دارد، لازم است با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. گاهی اوقات ناتوانی در کنترل سر نشانه تاخیر رشد یا حرکت است. همچنین می‌تواند نشانه فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا اختلال عصبی عضلانی دیگری باشد.

البته نگران نباشید. در بیشتر مواقع، گردن نگرفتن نوزاد فقط یک تاخیر کوتاه مدت است. همه نوزادان طبق برنامه خودشان رشد می‌کنند و برخی از نوزادان مهارت‌های خاصی را سریعتر یا کندتر از سایر نوزادان به دست می‌آورند. کاردرمانی و سایر مداخلات اولیه می‌توانند به بهبود مهارت های حرکتی نوزاد کمک کنند.

گردن گرفتن نوزاد صبر و تمرین می‌خواهد. اما همه کارهایی که کودک انجام می‌دهد، از تلاش برای گرفتن اسباب بازی و بلند کردن سرش از روی تشک بازی تا تماس چشمی با شما در طول در آغوش گرفته شدن، او را برای رسیدن به این نقطه عطف رشد آماده می‌کنند. اگر علاقمند هستید یا در زمینه ی مراحل رشد طبیعی نوزاد سوالی دارید، میتوانید این مطلب از شادآموز را مطالعه کنید.

در هر سنی اگر نگران گردن گرفتن نوزاد هستید، همیشه بهتر است اول با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک نگرانی بی‌مورد شما را از بین می‌برد یا در غیر این صورت شما را برای انجام آزمایشات تخصصی و دریافت درمان‌های لازم راهنمایی می‌کند. سؤالات و نظرات خود را در مورد نقاط عطف رشد در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. به نظر شما برای حل مشکل گردن نگرفتن نوزاد چه راهکاری موثر است؟

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

babycentre

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *