رشد جسمانی و فیزیولوژیک 1

همه چیز درباره تاخیر در غلت زدن نوزاد

همه چیز درباره تاخیر در غلط زدن نوزاد

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

نوزاد شما توانسته است سر و گردن خود را کنترل کند و ماهیچه‌های بالا تنه خود را تقویت کرده است. درواقع نوزاد شما به موقع گردن گرفته است. اکنون زمان غلت زدن نوزاد است، اما هنوز به طور کامل اتفاق نیفتاده است. آیا دیر شده است؟ مشکلی وجود دارد؟
اولین باری که بچه غلت می‌زند، برای والدین شگفت‌انگیز است. معمولا زمانی رخ می‌دهد که حتی انتظار آن را ندارید. حتی ممکن است برای یک لحظه به جای دیگری نگاه کنید و وقتی سرتان را برمی گردانید، متوجه نینجای کوچکی ‌شوید که موقعیت خود را با کمترین صدای ممکن تغییر داده است. غلتیدن نوزاد اولین گام برای حرکت مستقل است.

نوزادان در چه سنی غلت می‌زنند؟

برخی از نوزادان در سه ماهگی غلت می‌زنند! اما اگر برای نوزاد شما بیشتر از این طول کشیده است، طبیعی است. نوزادان جایی در سن 4 غلت می‌زنند و تا 7 ماهگی وقت دارند. معمولا برای نوزادان ساده‌تر است که از شکم به پشت غلت بزنند و پس از یک ماه می‌توانند از پشت به شکم برگردند.

راهکارهای کمک به غلت زدن نوزاد

بالا نگه داشتن سر و گردن و بالا تنه برای غلت زدن ضروری هستند. قرار دادن نوزاد به شکم در حدود 3 ماهگی به بهبود قدرت عضلات او کمک می‌کند. اما برخی از نوزادان از خوابیدن به شکم خوششان نمی ِآید. برای تشویق نوزاد به خوابیدن به شکم می‌توانید از زیرانداز های رنگی و حاوی اشکال استفاده کنید تا توجهش به آنها معطوف شود. اگر نوزاد از خوابیدن به شکم روی زمین خوشش نمی آید، می‌توانید روی زمین بخوابید و او را روی سینه خود قرار دهید. آغوش مادر و صدای ضربان قلب مادر به نوزاد کمک می‌کند که این وضعیت را بهتر تحمل کند. همچنین، برای پیشگیری از مقاومت کودک، از دقایق کم شروع کنید. در روزهای اول برای 1 تا 2 دقیقه او را روی شکم قرار دهید و وقتی قدرت عضلات گردن و شکم او به حد کافی رسید به 10 تا 15 دقیقه در روز برسانید. اگر نوزاد شما واقعا از این کار خوشش نمی آید، هر چند روز یکبار این کار را انجام دهید.
برای تشویق غلت زدن نوزاد می‌توانید از اسباب بازی مورد علاقه او استفاده کنید. او را روی یک سطح صاف و مطمئن قرار دهید. اگر زیرانداز یا تشک نوزاد نرم باشد، غلت زدن برای او سخت‌تر می‌شود در حالی که نوزاد به پشت خوابیده است، اسباب‌بازی را در نقطه دید او قرار دهید و توجهش را جلب کنید. به او لبخند بزنید و او را دعوت کنید که به سمت اسباب‌بازی حرکت کند. می‌توانید به آرامی به او کمک کنید که به پهلو بغلتد.

چه زمانی باید نگران تاخیر در غلت زدن نوزاد بود؟

هر چند باورش برای والدین سخت است، اما برخی از نوزادان از این مرحله می‌پرند و هرگز غلت نمی‌زنند. به یاد داشته باشید که هر نوزادی با سرعت مخصوص به خود رشد می‌کند و مهم نیست که کودک شما در 3 ماهگی یا 6 ماهگی غلت می‌زند. اکثریت قریب به اتفاق نوزادان در نهایت غلت می‌زنند، سپس می‌خزند، و پس از آن راه می‌روند! تاخیر در غلت زدن نوزاد نارس طبیعی است. رشد مهارت‌های این نوزادان معمولا با تاخیر بیشتری نسبت به نوزادان ترم همراه است.

اگر میخواهید درباره روش های درمانی برای تاخیر در رشد نوزادان بدانید، این مطلب را بخوانید.
تاخیر در غلتیدن نوزاد زمانی نگران کننده است که او تا شش الی هشت ماهگی هیچ یک از دیگر مهارت‌های حرکتی، یعنی نشستن، خزیدن، و چهار دست و پا رفتن را انجام نداده است. اگر نگران تاخیر حرکتی نوزاد خود هستید، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. بسیاری از نگرانی‌های والدین در ویزیت‌های پزشکی برطرف می‌شود و مشخص می‌شود که همه چیز طبیعی است.

نکات ایمنی غلت خوردن نوزاد

نکته بسیار مهمی که باید در مورد غلتیدن نوزاد رعایت شود ایمنی است. نمی‌توانید پیش بینی کنید که کودک برای اولین بار چه موقع غلت می‌زند. بنابراین، همیشه نوزاد را روی سطح مطمئن بخوابانید و پوشک او را تعویض کنید. از روز اول عادت کنید که موقع تعویض پوشک، یک دستتان را روی شکم او قرار دهید.
ملحفه، بالش‌های نرم، ضربه‌گیر و اسباب بازی‌های خطرناک را از تختخواب و گهواره نوزاد دور کنید. در این دوره، سعی کنید نوزاد را تنها نگذارید و همیشه مراقب سطوح نامطمئن و اشیای اطراف نوزاد باشید.
پس از شروع به غلت زدن، او را قنداق نکنید. کودک در این دوره برای غلت زدن تقلا می‌کند. این باعث می‌شود که پارچه قنداق شل شود و دور او بپیچد. این خطر خفگی را افزایش می‌دهد.

غلتیدن نوزاد و ایمنی در خواب

با شروع دوره غلت زدن نوزاد یکی از نگرانی‌های والدین ایمنی او در خواب است. بسیاری از مادران نگران می‌شوند که نوزاد در طول شب غلت بزند و خطر خفگی او را تهدید کند.
تحقیقات ثابت کرده‌اند که بسیاری از موارد سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار (SIDs) زیر شش ماهگی رخ می‌دهد، زمانی که شاید هنوز نوزاد شما غلت نزده است. با وجودی که خوابیدن به شکم یکی از عوامل خطر مرگ نوزاد است، اما عوامل دیگری مانند مصرف سیگار در اطراف نوزاد، وجود ملحفه و پتوی سنگین در تخت نوزاد از عوامل مهم‌تر به شمار می‌آیند.
طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی و APA زمانی که نوزاد غلت زدن را یاد می‌گیرد، خودش پوزیشن راحت برای خوابیدن را پیدا می‌کند. بنابراین، اگر نوزاد در طول شب غلت زده است، نیازی نیست هر بار او را به پشت برگردانید. با این کار، خواب خودتان و نوزاد را مختل خواهید کرد. نوزادان در این سن توانایی بیدار شدن و عکس‌العمل نشان دادن را دارند. اگر نوزاد در طول شب در وضعیتی قرار گیرد که برای او ناراحت‌کننده است، حتما با صدای گریه شما را بیدار خواهد کرد.
مراحل رشد حرکتی نوزاد از زیباترین و به یادماندنی‌ترین لحظات رشد فرزند هستند و والدین از این سفر پرماجرا بیشترین لذت را خواهند برد. غلت زدن نوزاد یکی از مهارت‌های مهم حرکتی است. با این حال، بسیاری از نوزادان ممکن است این مرحله را تجربه نکنند و به مراحل بالاتر رشد جهش کنند. سوالات خود را در این مورد در قسمت دیدگاه برای شاد آموز بنویسید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

bellybelly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *