بلاگ, رابطه والد و کودک 5, رابطه والد و کودک 6, رشد هیجانی و اجتماعی 5, رشد هیجانی و اجتماعی 6

پوشش والدین در مقابل کودک چگونه باید باشد؟

پوشش والدین در مقابل کودک چگونه باید باشد؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

برخی از والدین، فقط در دوران خردسالی به حمام کردن کودک، تعویض لباس در مقابل کودکِ خود و مکان خواب فرزندانشان توجه می کنند. نکته ی مهم این است که به دلیل بی احتیاطی های والدین، احتمال اشتباه فرزندان در آینده بسیار زیاد می شود. پوشش والدین در مقابل فرزندان موضوع مهمی است که باید حتما به آن توجه شود.
برخی از والدین، در مقابل فرزندان خود خجالتی ندارند و حتی زمانی که کودک شان بزرگ می شود، باز هم هرشب در کنار آن ها می خوابد، جلوی بچه لباس عوض می کنند و گاهی بچه را حمام می کنند. اگرچه این ها مراقبت های دلسوزانه هستند، اما این نوع رفتارها ایرادات زیادی نیز دارند.

چرا که کودکان رفتار پدر و مادر خود را الگو قرار می دهند و اینگونه به خوبی حریم شخصی را نمی آموزند. البته برعکس، رفتارهایی که نشان از پنهان کردن بدن خود داشته باشند نیز می توانند تاثیر منفی در کودک داشته باشند و در درک کودک از شکل اندام واقعی و عادی سازی بدن خود مشکلاتی ایجاد کنند.
با ما تا پایان این مطلب همراه ما باشید. 

ضرورت آموزش حریم شخصی به کودک

گاهی پیش می آید که کودکان در محیط مهد یا مدرسه، هم کلاسی های خود را اذیت می کنند، لباس های آن ها را می کشند، وسایل هم کلاسی های خود را برمی دارند و آن ها را ناراحت می کنند. ممکن است شما تصور کنید که این رفتارها می تواند برای کودکان پیش از دبستان طبیعی باشند، اما اینگونه نیست.

رفته رفته با ادامه ی این رفتارها، سایر کودکان از او دوری می کنند و هیچکس نمی خواهد با آن ها دوست باشد. کودک اگر مفهوم حریم شخصی را به درستی در محیط خانه نیاموزد در جامعه به مشکل برخواهد خورد. پوشش والدین در مقابل کودک اولین مسئله ایست که با کمک آن می توان حریم شخصی را به آنها آموخت. همانطور که والدین به تغذیه کودک، انتخاب اسباب بازی ها، مهدکودک مناسب، دوستان و… اهمیت می دهند و برایشان زمان می گذارند توجه به آموزش برخی مسائل فردی و اجتماعی مانند حریم شخصی و شناخت حد و مرزها نیز باید در برنامه های یک مادر یا پدر دلسوز باشد.

چه کارهایی برای حل این مشکل می توانیم انجام دهیم ؟!

1. اجازه دهید کودکتان مفهوم جنسیت را درک کند.

آموزش جنسیت باید از سنین پایین یاد داده شود و از خانه شروع شود، گاهی اوقات والدین فراموش می کنند که فرزندانشان وقتی بزرگ تر شدند باید فاصله خاصی با آن ها داشته باشند. اگر والدین همیشه این کار را بکند و جلوی کودک لباس عوض کند و با کودک بخوابد، کودک درک نادرستی از جنسیت خودش خواهد داشت. در مقاله ی نقش خانواده در تعیین هویت جنسی به طور کامل این مفهوم را توضیح دادیم.

2. یاد نگرفتن حریم شخصی، تأثیر خاصی بر شخصیت کودک خواهد داشت.

اگر والدین اجازه دهند فرزندانشان تصورات نادرستی داشته باشند، به احتمال بسیار زیاد فرزندان با همسالان خود متفاوت رفتار می کنند و آن ها را هدف آزار و اذیت قرار می دهند. به این ترتیب، وقتی بچه‌ها بزرگ می‌شوند، به دلیل ارتباط های نادرست گذشته، شخصیت آن ها منزوی ‌تر می‌شود و با مسائل نامناسب تر رفتار می‌کنند.

3 یاد نگرفتن حریم شخصی پیش بینی کننده ی خاصی برای رفتارهای آینده کودکان خواهد بود.

امروزه بسیاری از جرایم جنسی ناشی از آموزش نادرست دوران کودکی است. اگر والدین برخی از رفتارهای فرزندان خود را اصلاح نکنند، ممکن است فرزندان در آینده در مسیری بی بازگشت قرار گیرند.

به طور خلاصه، آموزش جنسیت کودکان باید از سنین پایین شروع شود، که نه تنها به کودکان اجازه می دهد تا آگاهی جنسی صحیح را شکل دهند، بلکه احتمال ارتکاب جرم را نیز تا حدی کاهش می دهد. بنابراین والدین با رفتارهای مناسب خود می توانند الگوی مناسبی برای کودک خود باشند.

والدین ! تعیین مرز کنید ولی نه به صورتی که ناراحتی از بدن تان تلقی شود

کودکان از سنین پایین و با دیدن تصاویر واقعی از بدن والدین خود به خصوص مادرو بر خلاف تصاویری که رسانه ها یا مجله های مدلینگ از زنان نشان می دهند، می توانند در آینده درکی واقعی از بدن خود و دیگران داشته باشند.
البته این امر به این معنا نیست که والدین بخواهند در مورد خصوصیات بدن خود آشکارا صحبت کنند و البته در زمان هایی این ایده خوبی است که قوانینی در مورد وارد نشدن به اتاق خواب یا حمام داشته باشند. از طرفی، والدین نیز زمانی که فرزندشان دیگر نمی خواهد در مقابل آن ها برهنه باشد باید به خواست او احترام بگذارند.

این مرحله نیز یکی از مراحل رشد و تکامل کودک است پس بهتر است همانطور که شروع به پنهان کردن بدن خود می کنید، در مورد حریم خصوصی با کودک خود صحبت کنید و محدودیت هایی را تعیین کنید اما به طور عجیب رفتار نکنید.

همانطور که پوشش والدین در مقابل فرزندان بسیار مهم است، اما می توانید با عجله نکردن برای پوشاندن بدن خود، در زمانی که کودکتان ناخواسته بدنتان را می بیند، این ذهنیت را که می تواند تحقیر کننده تصویر واقعی بدن باشد از بین ببرید و در عوض، با آرامش چنین جمله ای به او بگویید: «ترجیح می‌دهم زمانی که از دستشویی استفاده می‌کنم تنها باشم» یا «وقتی لباسم را پوشیدم با شما صحبت می‌کنم»، بدون اینکه از این اتفاق با او حرفی بزنید. اینگونه، شما می توانید دیدگاه مثبت و عادی سازی در مورد بدن را در کودک تان ایجاد کنید.

مطالب مرتبط:

روابط خواهر و برادر در خوانواده

آموزش بهداشت فردی به کودک

همانگونه که گفته شد ، پوشش والدین در مقابل کودک نیز می تواند یکی از راه های آموزش حریم خصوصی به او باشد کودکان به خوبی والدین خود را الگوی خودشان قرار می دهند بنابراین نحوه ی برخورد با کودک باید به نحوی باشد که هم حریم خصوصی را بیاموزد و همچنین با خود گمان نکند که مثلا مادرش از بدن خود شرم دارد. تا بتواند دیدی درست و واقعی از بدن خود و دیگران در آینده داشته باشد.

ما در شادآموز، با ایجاد فضایی امن و شاد، برخورداری از متخصصانی توانا و استفاده از جدیدترین متد آموزشی به کودکان عزیزمان جهت یادگیری مهارت های زندگی و به خصوص آموزش حریم شخصی به کودکان تلاش می کنیم، تا در کنار همسالان خود به بهترین نحو ممکن رشد کنند.

هم چنین والدین گرامی نیز می توانند از طریق مشاوره با متخصصین ما به رشد بهتر فرزند خود کمک کنند و جهت حل مشکلات فرزند خود از راهنمایی مشاوران ما بهره ببرند.

شاد آموز  را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منابع:

daydaynews
Headline.com

  1. شهسواری گفت:

    مرسی از مقاله خوبتون عالیییییییییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.