بلاگ

رشد جسمی و حرکتی کودک چیست؟

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
کودکان در پنج سال اول زندگی خود در چهار حوزه اصلی به سرعت رشد می‌کنند که عبارتند از حرکتی -جسمی، ارتباطی و زبانی، شناختی و روانی. رشد جسمی و حرکتی به معنای رشد فیزیکی و تقویت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و توانایی کودک برای حرکت و لمس محیط اطرافش است. رشد حرکتی کودک به دو دسته تقسیم می‌شود: مهارت‎های ظریف و درشت.

مهارت‌های حرکتی ظریف به حرکات کوچک در دست‌ها، مچ دست، انگشتان دست، پاها، انگشتان پا، لب‌ها و زبان اشاره دارد. مهارت‌های حرکتی درشت شامل رشد حرکتی عضلاتی است که به نوزادان امکان می‌دهد سر خود را بالا نگه دارند، بنشینند و بخزند و در نهایت راه بروند، بدوند و بپرند و به طور کلی به آن دسته مهارت‌های فیزیکی اشاره دارد که از حرکات بزرگ بدن استفاده می‌کند و معمولاً کل بدن را درگیر می‌کند.

رشد مهارت‌های حرکتی معمولی از یک توالی قابل پیش‌بینی پیروی می‌کند. از تنه بدن شامل سر، گردن، بازوها و پاها شروع می‌شود و سپس به سمت بیرونی بدن مانند دست ها، پاها، انگشتان دست و پا حرکت می‌کند. رشد حرکتی در طول زندگی کودک مهم است، زیرا با سایر زمینه‌های رشد مرتبط است. به عنوان مثال، اگر کودکی قادر به خزیدن یا راه رفتن باشد (مهارت‌های حرکتی درشت)، می‌تواند راحت‌تر محیط فیزیکی خود را کشف کند که بر رشد شناختی او تأثیر ویژه ای می‌گذارد. رشد اجتماعی و عاطفی زمانی پیشرفت می‌کند که کودک بتواند صحبت کند، بخورد و بنوشد (مهارت‌های حرکتی ظریف).

کودکان بین 2 تا 6 سال هر سال حدود 10 سانت رشد می‌کنند و هر سال حدود 2 کیلو وزن اضافه می‌کنند. بنابراین، یک کودک ۶ ساله به طور متوسط حدود 25 کیلو وزن و حدود 125 سانتی متر قد دارد. یک کودک 3 ساله بسیار شبیه به یک کودک نوپا با سر بزرگ، شکم بزرگ، دست‌های کوتاه و پاهای کوتاه است. در اوایل دوران کودکی، کودکان مقداری از چربی‌های دوره شیرخوارگی خود را از دست می‌دهند و با پیشرفت در این مرحله، کمتر شبیه یک نوزاد و بیشتر شبیه یک کودک می‌شوند.

در حدود 3 سالگی، کودکان تمام 20 دندان اصلی خود را خواهند داشت و در حدود 4 سالگی، ممکن است بینایی 20/20 داشته باشند. بسیاری از کودکان تا حدود 4 یا 5 سالگی در طول روز چرت می‌زنند، و بین 11 تا 13 ساعت در شب می‌خوابند.

بین سنین 2 تا 3 سال، توانایی دویدن و پریدن پیدا می‌کنند. کودکان در این سن می‌توانند در بازی‌های پرتابی و گرفتن توپ‌های بزرگتر شرکت کنند. در سنین 4 تا 6 سالگی، رشد جسمی و حرکتی به حدی رسیده است که کودک می‌تواند دوچرخه سواری بدون چرخ‌های کمکی را شروع کند، سریعتر بدود و از یادگیری ورزش‌های سازمان یافته مانند فوتبال، بسکتبال یا شنا لذت می‌برند. رشد جسمی و حرکتی کودکان در حوزه مهارت‌های ظریف تا بعد از 7 سالگی ادامه می‌یابد.

به طور کلی، رشد جسمی و حرکتی کودکان تحت تأثیر فاکتورهای مختلف از جمله وراثت، جنسیت، تغذیه و عوامل دیگری مانند وضعیت اقتصادی و محیط فیزیکی کودک است. در عین حال، کودکان مراحل رشد خود را با کمی تفاوت نسبت به همسالان طی می‌کنند و هر کودکی در این زمینه منحصر به فرد است. تا زمانی که تأخیر در رشد بیشتر از 6 ماه نیست، جای نگرانی نیست. آگاهی از مراحل رشد کودک به والدین کمک می‌کند که متوجه نیازها و شرایط کودک باشند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

سبک زندگی مدرن باعث شده کودکان از تحرک کمتری برخوردار باشند و این مانع رشد جسمی و حرکتی خوب آنان می‌شود. پیش دبستانی شادآموز در ساعات حضور کودکان در مرکز، توجه ویژه‌ای به پرورش مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت کودکان دارد و با استفاده از وسایل مختلف این مهم را به انجام می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *