رشد هیجانی و اجتماعی 6

چگونه کودک را برای ورود به پیش دبستان آماده کنیم؟

چگونه کودک را برای ورود به پیش دبستان آماده کنیم؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

آمادگی برای ورود به پیش دبستانی

در روزهای اول چه باید کرد؟

شروع تحصیل دوره مهمی در زندگی کودکان به شمار می‌رود و برای آنان یک انتقال بزرگ است. از این رو، آمادگی برای ورود به پیش دبستانی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اگر فرزندتان به زودی پیش دبستانی را شروع می‌کند، احتمالاً احساسات متناقضی دارید. از فکر پیدا کردن دوست‌های بیشتر، بازی‌های اجتماعی و آموزش مهارت‌ها برای فرزندتان خوشحال می‌شوید. در عین حال، شاید از اینکه فرزندتان بدون شما قرار است در این محیط باشد کمی ناراحت باشید. این احساسات طبیعی است. همه چیز در شروع کار برای هر دوی شما جدید است.

چطور کودک را برای ورود به پیش دبستانی باید آماده کرد؟

در هفته‌های قبل کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا کودک برای این روز بزرگ آماده شود. با این حال، سعی کنید همه چیز زیر پوستی باشد. اگر تلاش‌های شما پررنگ باشد، کودک بیشتر احساس نگرانی خواهد کرد. از روش‌های برای آمادگی برای ورود به پیش دبستانی استفاده کنید:

بازی‌های وانمودی

کودکان عاشق بازی کردن هستند. با فرزندتان وانمود کنید که در پیش دبستانی هستید و موقعیت‌های مختلف را با یکدیگر تمرین کنید. به نوبت دانش‌آموز و مربی شوید و کارهای روزمره مانند خداحافظی با مامان و یا بابا، آویزان کردن لباس، آواز خواندن، داستان خواندن، بازی با دوستان و گوش کردن به مربی را انجام دهید. به کودک اطمینان دهید که پیش دبستانی جای خوبی است که قرار است در آن سرگرم می‌شود و چیزهای مختلفی یاد بگیرد.

داستان خوانی

هر چه کودک بیشتر با محیط پیش دبستانی و اتفاقاتی که در آن می‌افتد، آشنا شود، اضطراب او کمتر می‌شود. برای آمادگی برای ورود به پیش دبستانی از داستان گویی استفاده کنید. پس از آن در مورد داستان و احساس او نسبت به شخصیت‌ها صحبت کنید. هر سوالی دارد پاسخ دهید. به او نگویید خودت می‌روی و می‌فهمی. اجازه دهید قبل از ورود به مدرسه با آن آشنایی ذهنی داشته باشد.

بازی در پیش دبستانی جدید

با هم از پیش دبستانی فرزندتان دیدن کنید. قبل از شروع برنامه، چند بار در زمین بازی آن بازی کنید. این بازدیدها میزان راحتی و اعتماد فرزند شما در این محیط جدید افزایش می‌دهد.

استراتژی ‌های آمادگی برای ورود به پیش دبستانی

گوش دادن به نگرانی‌ها

کودکان سوالات زیادی دارند. اگرچه گاهی دوست دارید فقط با جمله ای کوتاه به او بگویید: پیش دبستانی جای خوبیه. اما کودک باید احساس کند که نگرانی‌های او شنیده می‌شود. به هر حال، او تجربه جدیدی در پیش رو دارد و اولین بار قرار است در یک محیط اجتماعی تنها باشد. با گوش کردن به سوالات و حرف‌هایش به او این اطمینان را می‌دهید که احساس شادی، غم، هیجان، ترس یا نگرانی طبیعی است. توضیح دهید که شروع کاری جدید می‌تواند ترسناک باشد و بسیاری از مردم چنین احساسی دارند.

توجه به پیام‌های غیرکلامی

کودکان پیش دبستانی به ویژه کودکان 4 تا 5 سال هنوز نمی‌توانند به طور کامل احساس خود را بیان کنند. این کودکان ممکن است احساس اضطراب خود را با چسبیدن به شما، گوشه‌گیری یا پرخاشگری بیشتر، نشان دهد. پسروی رشد مشکل دیگر در این دوره است. برای مثال، با وجودی که حداقل یک تا دو سال است که از پوشک گرفته شده است، اما ناگهان به دفعات در روز شلوارش را خیس می‌کند. یا ممکن است از شما بخواهد غذایش را بدهید یا لباسش را عوض کند.

طبیعی است که از این پسروی رشد احساس ناامیدی کنید و ممکن است نگران شوید که در پیش دبستانی چه کار خواهد کرد. به یاد داشته باشید که فرزند شما با یک تغییر بزرگ در زندگی خود مواجه است، و برای آمادگی برای ورود به پیش دبستانی نیاز به حمایت، پرورش و صبر بیشتری از سوی شما دارد.

شمارش معکوس پیش دبستانی: چه کاری در چه زمانی باید انجام شود؟

چند هفته آخر قبل از شروع پیش دبستانی

 • به همراه فرزندتان یک کوله پشتی بخرید. در صورت امکان، اجازه دهید فرزندتان خودش آن را انتخاب کند. این به او حس کنترل می‌دهد و بر این واقعیت تأکید می‌کند که او یک “بچه بزرگ” است که پیش دبستانی را شروع کرده است.
 • روی همه لوازم کودک شامل کوله پشتی، لوازم نوشتاری و بهداشتی نام فرزند و نام معلم او را یادداشت کنید.
 • اگر فرزندتان داروهای خاصی مصرف می‌کند یا بیماری خاصی دارد، این موارد را با مسئولان پیش دبستانی و مربی او در میان بگذارید.
 • در مورد روال رفتن به پیش دبستانی و بازگشتن به خانه با فرزندتان صحبت کنید. برای او روشن کنید که چه کسی و چطور او را به مدرسه می‌برد و بازمی‌گرداند.
 • رای آمادگی برای ورود به پیش دبستانی از دو هفته قبل زمان خواب او را تنظیم کنید. کودکان در سن پیش دبستانی به 10 ساعت خواب نیاز دارند.
  شب قبل و صبح روز پیش دبستانی
 • به سوالات لحظه آخری فرزندتان پاسخ دهید.
 • اجازه دهید فرزندتان برای روز اولش لباس (مناسب آب و هوا و مدرسه) انتخاب کند.
 • مطمئن شوید که فرزندتان به موقع به رختخواب می‌رود.
 • صبح او را به موقع بیدار کنید تا برای رفتن به پیش دبستانی عجله نکنید.
 • برای فرزندتان صبحانه درست کنید و در صورت امکان با هم بنشینید و غذا بخورید. یا حداقل زمانی که او صبحانه می‌خورد با او حرف بزنید.
 • روال روزانه را با او مرور کنید (اینکه پیش دبستانی چگونه خواهد بود، فرزندتان چگونه به مدرسه می‌رود و به خانه می‌آید).

خداحافظی کردن

این استراتژی‌ها می‌توانند ناراحتی‌های فرزندتان را از جدایی از شما در اولین روز پیش‌دبستانی کاهش دهند.
روزتان را به نحوی برنامه‌ریزی کنید که بتوانید حداقل 15 تا 30 دقیقه در همان اول صبح در پیش دبستانی بمانید تا او بتواند با محیط خو بگیرد. می‌توانید با هم کلاس درس را ببینید. با چند کودک دیگر آشنا شوید و چند بازی کوچک انجام دهید. اگر کودک برای خداحافظی مشکل دارد، چند دقیقه‌ای را به آشنایی با مربی صرف کنید تا کودک بتواند با اعتماد به یک بزرگسال دیگر، راحت‌تر از شما جدا شود.

موقع خداحافظی سعی کنید نگران یا غمگین به نظر نرسید و زیاد معطل نکنید. کودک واکنش‌های بزرگسالان را به خوبی درک می‌کند و بر اساس آنها رفتارمی کند. صورت خود را شاداب و خوشحال حفظ کنید و به فرزندتان اطمینان دهید که همه چیز خوب خواهد بود.

موقع رفتن از پیش دبستانی، اگر صدای گریه فرزندتان را شنیدید، در برابر وسوسه بازگشتن به کلاس خودداری کنید. آمادگی برای ورود به پیش دبستانی برای برخی از کودکان بیشتر طول می‌کشد و در روزهای اول کمی احساس ترس دارند. اگر دوباره برگردید، به او این پیام را می‌دهید که می‌تواند با گریه کردن شما را بازگرداند. این باعث می‌شود که عادت کردن به پیش دبستانی بیشتر طول بکشد. مطمئن باشید که مربیان پیش دبستانی شادآموز با سال‌ها تجربه می‌توانند کودک را آرام کرده و او را همراه با سایر کودکان در محیط مناسب نگهداری کنند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

zerotothree

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *