رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6

میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها چقدر است؟

میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها چقدر است؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

خواب برای سلامت، رشد و تکامل کودک پیش دبستانی مهم است. وقتی کودکان به اندازه کافی و با کیفیت خوب می‌خوابند، در طول روز آرام‌تر و شادتر هستند. به علاوه، خواب کافی سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند و خطر ابتلا به عفونت و بیماری را کاهش می‌دهد. اما میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها چقدر است؟

چند ساعت خواب برای کودک پیش دبستان کافی است؟

کودکان 3 تا 5 سال به 10 تا 13 ساعت خواب در طول شب نیاز دارند. برخی از آنها در طول روز نیز به یک ساعت خواب نیاز دارند. اغلب کودکان پیش دبستانی برای به خواب رفتن به کمی زمان نیاز دارند. این به دلیل مشغله فکری در مورد اتفاقات و هیجانات طول روز در مدرسه است.

روال قبل از خواب کودک 6 ساله چگونه باید باشد؟

وجود روال مثبت قبل از خواب می‌تواند به کودکان پیش دبستانی کمک کند تا برای خواب آماده شوند. به خصوص اگر این روال به طور مداوم هم در طول هفته و هم در تعطیلات آخر هفته دنبال شود، به آسایش کودک بیشتر کمک می‌کند.

روال قبل از خواب برای رسیدن به میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها می‌تواند چیزی شبیه به این باشد:

8 شب: مسواک بزند، به توالت برود، در صورت نیاز لباس خواب بپوشد.
8:15 شب: ایجاد زمان آرامش، کتاب بخوانید، داستان بگویید، آهنگ بخوانید، نوازش کنید.
8:30 شب: به رختخواب برود و بوس شب بخیر بدهد.

اکثر کودکان پیش دبستانی، به خصوص اگر روز پرکاری در پیش دبستانی گذرانده باشند، حوالی ساعت 8 شب برای خواب آماده هستند. می‌توانید قانون 2-3 قصه برای زمان خواب داشته باشید.

بهبود کیفیت خواب کودک پیش دبستانی

جدا از میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها باید به کیفیت آن نیز توجه کرد. برخی از کودکان پس از شب بخیر گفتن بارها و بارها از تخت بلند می‌شوند.

برای بهبود کیفیت خواب کودک از نکات زیر کمک بگیرید:

پیش دبستانی دوره ای است که به کودک کمک می‌کند برای مدرسه آماده شود و به نظم و ترتیب آن عادت کند. در سن پیش دبستانی کودک باید یاد بگیرد که سر ساعت مشخصی بخوابد و بیدار شود.

اتاق خواب کودک ساکت، کم نور و نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد. پتو و ملحفه مناسبی باید داشته باشد تا در طول خواب گرمش نشود و عرق نکند.

چیزهایی که حواس او را پرت می‌کنند از دسترسش خارج کنید. یک عروسک برای خواب کافی است.
از بعد از ظهر مصرف مواد غذایی محرک را منع کنید. این می‌تواند شامل قهوه و نسکافه (حتی به صورت محصولاتی مانند بستنی)، نوشابه، چای، شکلات و هر محصولی باشد که حاوی کافئین است. مصرف این ماده برای کودکان مفید نیست.

برای داشتن میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها از بعد از ظهر ذهن و بدن کودک را آرام کنید. بنابراین، از دیدن فیلم و انیمیشن‌های ترسناک یا مهیج جلوگیری کنید. این مسئله شامل استفاده از تلفن همراه و بازی‌های کامپیوتری نیز می‌شود. نگاه کردن به صفحه دیجیتال و نور آبی آن باعث می‌شود که مغز به اشتباه تصور کند که روز است و این تنظیم خواب کودک را به هم می‌زند. قبل از خواب برای او داستان بخوانید یا لالایی پخش کنید.

ساعت غذای کودک نیز باید مانند زمان خوابش منظم باشد. شام کودک را حوالی ساعت 7 به او بدهید. غذای کودک نه سنگین و نه خیلی سبک باشد. گرسنگی باعث می‌شود خوب رشد نکند و قبل از خواب بی‌قرار باشد. و پر بودن شکم نیز باعث تنفس سنگین و کابوس دیدن می‌شود. اگر کودک خیلی زود شام خورده است، قبل از خواب به او شیر و خرما یا سیب بدهید.

برنامه خواب خانواده را با کودک تنظیم کنید یا سکوت خانه را حفظ کنید. اگر جزء خانواده‌هایی هستند که تا دیروقت به تفریح یا مهمانی می‌روند، میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها را مختل می‌کنید. سعی کنید برنامه‌های خود را به عصر منتقل کنید و برای خواب کودک در خانه باشید. کودک باید یاد بگیرد که در ساعت مقرر بخوابد.

قبل از خروج از اتاق، همه لوازم مورد نیاز فرزندتان را در دسترسش قرار دهید، مانند یک اسباب بازی یا پتوی مورد علاقه، آب، چراغ خواب. به کودک خود یادآوری کنید که باید آرام در رختخواب بماند.

اگر می‌خواهید روتینی ایجاد کنید که هر بار فرزندتان از تختخواب بیرون نیاید، سعی کنید ثابت قدم باشید و فقط در صورتی به صدا زدن او پاسخ دهید که فکر می‌کنید واقعاً به چیزی نیاز دارد.

اگر فرزندتان از رختخواب بلند شد، با آرامش از او بخواهید به رختخواب برگردد. بگویید که فقط در اتاق دیگر هستید. این کار را محکم و بی سر و صدا تکرار کنید تا زمانی که فرزندتان دیگر بلند نشود.

گاهی ممکن است فرزند شما واقعاً به چیزی نیاز داشته باشد. برای مثال، اگر عنکبوت روی دیوار است، با آرامش عنکبوت را بردارید. اگر کودک شما از تاریکی می‌ترسد، به استفاده از چراغ خواب فکر کنید. ممکن است فرزندتان بعد از رسیدگی به نیازش، در تختخواب بماند.

اگر کودک دچار مشکلات خواب است، به فکر ایجاد روتین خوب برای رسیدن به میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها باشید یا در صورت وجود مشکل جدی با یک پزشک مشورت کنید. فراموش نکنید که استفاده از داروی خواب برای کودکان گزینه خوبی نیست.

در ادامه ی این مطلب، شاید بخواهید مقاله ی چگونه کودک را برای ورود به پیش دبستان آماده کنیم از شادآموز را بخوانید.

وحشت و کابوس شبانه ی کودک

وحشت و کابوس شبانه در میان کودکان بسیار رایج است و یکی از موانع دریافت میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها است. وحشت‌های شبانه و کابوس‌های شبانه در زمان‌های مختلف شب اتفاق می‌افتند و باید به گونه‌ای متفاوت مدیریت شوند. کابوس در چند ساعت اول شب اتفاق می‌افتد، که کودکان در خواب عمیق هستند. گاهی نیز کودک دچار خواب‌گردی می‌شود. در این حالت چشمان کودک باز است، اما به شما پاسخ نمی‌دهد.

اگر کودک در حال دیدن یک خواب بد است و غر غر می‌کند، او را بیدار نکنید. اگر کودک بیدار شده است و گریه می‌کند، او را در آغوش بگیرید. اگر فرزندتان از تختخواب خارج شده است، او را به برگردانید. کودکان معمولاً پس از یک کابوس سریع به خواب می‌روند و صبح آن را به خاطر نمی‌آورند. اما می‌تواند کیفیت خواب پیش دبستانی ها را کاهش دهد. دلیل این کابوس ها تخیل در حال رشد کودک است.

دریافت میزان خواب کافی برای پیش دبستانی ها ضروری است. این به رشد فکری و شناختی کودک کمک می‌کند و باعث می‌شود او در پیش دبستانی عملکرد بهتری داشته باشد. پیش دبستانی شادآموز تلاش می‌کند تا خانواده‌ها را با برنامه غذایی، خواب و تفریح مناسب برای کودکان آشنا کند تا کودکان سیر رشد بهتری را طی کنند. 

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

raisingchildren

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *