رشد جسمانی و فیزولوژیک 4, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 5, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6

برخی سوالات جنسی کودکان و پاسخ مناسب

برخی سوالات جنسی کودکان و پاسخ مناسب

مدت زمان مطالعه:8 دقیقه

چه جوابی به سوالات جنسی کودک باید داد؟

سوالات جنسی کودکان از والدین می تواند گاهی خیلی عجیب باشد و والدین در آن لحظه احساس ترس و اضطراب را تجربه کنند. والدین بخوانند تا آماده باشند. اگر می‌خواهید فرزندی سالم به لحاظ روانی، اجتماعی و عاطفی تربیت کنید، باید از اصول تربیتی گذشته که شامل تنبیه، تحقیر و تلاش برای خاموش‌سازی سوالات کودک بود دور شوید و به تعامل مثبت با کودک برسید. کودکان از حدود 3 سالگی درگیر کنجکاوی جنسی می‌شوند و این پرسش‌ها در 4 تا 5 سالگی به اوج خود می‌رسد. این بخشی از روند طبیعی رشد آنهاست. پاسخ به سوالات جنسی کودک یکی از مراحل چالش‌برانگیز تربیت جنسی کودک است.

شما به عنوان والدین یک کودک باید همیشه آماده باشید تا فرزندتان یک روز بیاید و سوالی جدید درباره رابطه ی جنسی یا مسائل جنسی از شما بپرسد. در آن لحظه واکنش شما چه خواهد بود؟ عصبانی می شوید؟ نگران می شوید که آیا فرزندم دچار بلوغ زودرس شده است؟ و احساسات دیگری شبیه به این دست را تجربه کنید که در نهایت باعث شوند نتوانید واکنش مناسبی در برابر فرزندتان ارائه کنید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که واکنش شما در نهایت بیشترین تاثیر را در آینده ی کودک خواهد داشت. مغز کودکان اینگونه است که تا به جواب سوالشان درباره ی هر موضوعی نرسند، دست از کاوش برنمیدارند. پس بهتر است جواب سوالات جنسی کودک پیش والدین و افراد ایمن داده شود تا اینکه کودک به دنبال جواب سوالش در اینترنت (در سنین دبستان) و یا از طریق پرسش از افراد نامطمئن باشد.

چطور به سوالات جنسی کودک پاسخ دهیم؟

آکادمی روانشناسی آمریکا توصیه می‌کند که در صورت پرسیدن این دسته سوالات، کودک نباید با تحقیر یا مجازات روبه رو شود. این کنجکاوی طبیعی است و اصلا جنبه جنسی برای کودک ندارد. کودکانی که در این مرحله از زندگی با خشم و تحقیر از سوی والدین روبه رو می‌شوند، در بزرگسالی دچار احساس شرم، کمبود عزت نفس و اشکال در روابط عاطفی و جنسی خواهند شد.

در ادامه این مطلب، ممکن است نیاز باشد در رابطه با رشد جنسی کودکان 2تا3 سال و رشد جنسی کودکان 5تا6 سال بیشتر بدانید، این دو مطلب از شاد اموز به شما کمک می کند.

اصول و مراحل پاسخ به سوالات جنسی کودک

اصول و مراحل پاسخ مناسب به سوالات جنسی کودک

اصول و مراحل پاسخ به سوالات جنسی کودک

برای پاسخ به سوالات جنسی کودک مراحل زیر را طی کنید.

  • در این گونه زمینه ها، صداقت در پاسخگویی به کودک بهترین سیاست است.
  • کاری کنید کودک به شما اعتماد کند و همیشه سوالاتش را از شما بپرسد.
  • برای شروع مکالمات در مورد جنسیت از صحبت درمورد اتفاقات روزمره شروع کنید.
  • به طور کامل به سوال او گوش دهید و مطمئن شوید سوال او دقیقاً چیست. تا بتوانید پاسخی کامل و روشن به او بدهید.
  • از کودک در مورد اطلاعات یا طرز فکر خودش در مورد جواب این سوال بپرسید تا سطح دانش او را برای پاسخ‌دهی ارزیابی کنید.
  • بر اساس سن و دانش کودک پاسخی غیرجنسی به او بدهید.
  • پس از پاسخ دادن به کودک، از او بپرسید «متوجه شدی؟» و مطمئن شوید پاسختان برایش کافی بوده است.

برخی سوالات رایج جنسی کودکان و پاسخ مناسب برای آنها

بچه چطور به وجود می‌آید؟

این یکی از ترسناک‌ترین سوالات برای والدین است. این در حالی است که پاسخ به این سوال خیلی ساده است. برای کودکان نوپا کافی است به او بگویید مامان و بابا از خدا خواستند بچه داشته باشند و خدا تو را در شکم مامان قرار داد و بعد از مدتی دکتر در بیمارستان تو را از شکم مادر بیرون آورد.

برای کودکان حدود 5 سال که اطلاعات بیشتری دارند، می‌توانید بچه دار شدن را به تولید مثل گیاهان مرتبط کنید و به او بگویید که سلول‌های بدن مادرها رشد می‌کند و یک بچه درست می‌شود. سعی کنید از جملات ساده استفاده کنید تا سوال دیگری در مورد یک کلمه سخت در ذهن کودک شکل نگیرد. استفاده از جملات و کلمات سخت باعث می‌شود سوال بعدی کودک را نتوانید پاسخ دهید.

بچه چطور به دنیا می‌آید؟

پروسه واقعی زایمان برای بچه‌ها می‌تواند ترسناک باشد و جدا از آن توجه آنان را به یکی از کارکردهای دستگاه تناسلی جلب کند. بنابراین، قبل از بلوغ بهتر است زایمان را فقط به شیوه سزارین برای کودک توضیح دهید. این شیوه زایمان برای کودکان خردسال ملموس‌تر و قابل درک‌تر است.

دقت داشته باشید که برای پاسخ به سوالات جنسی کودک نباید پروسه را دردناک و ترسناک توصیف کنید، زیرا به کودک آسیب روحی وارد می‌شود و خود را مقصر درد و رنج مادر می‌داند. به شیوه‌ای ساده، بدون سخن گفتن از خونریزی، درد، پاره شدن شکم با چاقو و دیگر مسائل ترسناک، به او بگویید که وقتی نوزاد در شکم مادر به اندازه کافی رشد کرد، مادر به بیمارستان می‌رود و دکتر شکم مامان را کمی باز می‌کند و بچه را از شکمش بیرون می‌کشد. اگر از شما در مورد درد و خونریزی پرسید، به او بگویید که دکتر مامان را بیهوش می‌کند و مامان چیزی حس نمی‌کند.

بچه چطور در شکم مادر تغذیه می‌کند؟

به او توضیح دهید که بچه در یک کیسه نرم و راحت در شکم مادر است و از آنجا با یک طناب به بدن مادر متصل شده است. از طریق این طناب هر چیزی که مادر می‌خورد، بچه هم می‌تواند تغذیه کند. طناب را می‌توانید به نی شبیه کنید. محل طناب را روی ناف کودک به او نشان دهید تا بتواند واقعی بودن پاسخ شما را درک کند.

براساس سن و دانش کودک پاسخی غیرجنسی به او بدهید

پاسخ به سوالات جنسی کودک

چرا مامان و بابا پیش هم می‌خوابند؟

بچه‌ها از این سوال هیچ گونه منظوری برای اشاره به رابطه جنسی ندارند. فقط برای آنها سوال می‌شود چرا والدین که بزرگتر هستند می‌توانند کنار هم بخوابند، اما اصرار دارند او که کودک است به تنهایی بخوابد و مستقل شود. معمولاً همین جملات را نیز در سوال خود مطرح می‌کنند.

برای پاسخ به سوالات جنسی کودک لازم نیست اشاره‌ای به روابط جنسی مادر و پدر داشته باشید. به او بگویید وقتی زن و مرد با هم ازدواج می‌کنند قول می‌دهند که همیشه کنار هم باشند و به هم کمک کنند. این نشانه آن است که مامان و بابا یکدیگر را دوست دارند و به هم محبت می‌کنند. سپس، توجه او را به اتاقش، اسباب بازی‌های محبوبش و تزئینات اتاق جلب کند. به او بگویید او نیز با مستقل خوابیدن در اتاق، به عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌هایش محبت می‌کند و در کنار آنها می‌ماند.

برای او از روزهای نوزادیش بگویید که چون توان مراقبت از خودش را نداشت، در کنار شما می‌خوابید. اما حالا بزرگتر شده و می‌تواند از خودش و عروسک‌هایش مراقبت کند. در عین حال، هر موقع نیاز داشته باشد، مامان و بابا به اتاق او می‌آیند.

زمان هایی کودک در محیط های نامناسب و یا در معرض ارتباط با افراد بیمار قرار می گیرد، اگر مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرد چه باید کرد؟ در این مقاله  از شادآموز به طور کامل این مبحث را توضیح دادیم. اما چگونه باید از سوء استفاده جنسی از کودک توسط افراد سودجو جلوگیری کرد؟ بهترین راه پیشگیری آگاهی دادن به کودک در زمینه مسائل جنسی و سوالاتی است که برایش بوجود می آیند.

چرا بابا بچه دار نمی‌شود؟

به او بگویید که برای رشد بچه به یک کیسه نیاز است. باباها این کیسه را در شکمشان ندارند. فقط مامان‌ها دارند و بچه وقتی در کیسه به اندازه کافی رشد کند، از شکم مامان خارج می‌شود. بابا در این مدت از مامان مراقبت می‌کند تا بچه خوب رشد کند. برای پاسخ به سوالات جنسی کودک می‌توانید از عکس بارداری و بچه‌داری موجودات زنده استفاده کنید. مثلا می‌توانید عکس یک کانگورو را به او نشان دهید!!!

چرا بدن دختر و پسر با هم فرق دارد؟

هول نشوید. به او نگویید بزرگ می‌شوی می‌فهمی. نگویید زشته و در مورد بدن بقیه حرف نزن. به او نگویید بدن نوزاد با بقیه فرق دارد! این پاسخ‌های غیرمنطقی یا دست به سر کردن باعث می‌شود کودکان در خلوت بدنشان را به همدیگر نشان دهند تا خودشان بتوانند پاسخ را پیدا کنند.

در عوض، توجه او را به تفاوت‌های ظاهری مامان و بابا جلب کنید. به او بگویید بدن دخترها و پسرها فرق دارد. مثلاً بابا ریش دارد، اما مامان ندارد. سینه‌های مامان بزرگتر است، چون باید بچه شیر بدهد، اما باباها شیر نمی‌دهند. بدن مامان‌ها موهای کمتری نسبت به باباها روی دست و بدن دارد. با جلب توجه کودک به اندام‌های غیرخصوصی، می‌توانید تفاوت اندام‌های جنسی را برای کودک عادی سازی کنید.

در ادامه ی این مقاله، مقاله ی نقش پذیری جنسیتی از شادآموز را بخوانید.

چرا مامان سینه دارد و من ندارم؟

پاسخ به این سوال از بقیه سوالات خیلی ساده‌تر است. به او بگویید بدن آدم‌ها هر چه بزرگتر می‌شود، تغییر می‌کند. سینه دخترها رشد می‌کند تا بتوانند به بچه خودشان شیر بدهند و بدن انسان کمی پرموتر می‌شود.
امروزه با رشد رسانه‌ها و تکنولوژی دانش کودکان از امور اطراف بیشتر شده و کنجکاوی‌های آنان نیز به طبع بیشتر شده است. تربیت جنسی باعث بی‌بند و باری جنسی در بزرگسالی نمی‌شود، بلکه برعکس تربیت صحیح مانع روابط جنسی نادرست، اختلالات جنسی و مشکلات شخصیتی و روانی می‌شود.

پاسخ به سوالات جنسی کودک قطعاً ساده نیست. آنها گاهی با کنجکاوی بیش از حد والدین را گیر می‌اندازند. اما حفظ آرامش و دادن پاسخ‌های ساده، کلید جلب اعتماد کودک است. والدینی که به کودک خود پاسخ‌های ساده و قابل درک می‌دهند، اعتماد او را جلب می‌کنند و مانع از آن می‌شوند که کودک در آینده فعالیت جنسی پرخطر انجام دهد. از مربیان پیش دبستانی شادآموز نیز می‌توانید برای یافتن پاسخ‌های درست به سوالات کودک کمک بگیرید. مربیان ما در مورد روانشناسی کودکان آموزش آکادمیک دیده‌اند. سوالات و نظرات خود را در مورد این مطلب در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

kidshealth

نوشته های مشابه

  1. سارا گفت:

    مرسی خیلی کمک کرد به من این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.