رابطه والد و کودک 1, رابطه والد و کودک 2, رابطه والد و کودک 3, رابطه والد و کودک 4, رابطه والد و کودک 5, رابطه والد و کودک 6

پرستار کودک و نکات مهم در انتخاب آن

در انتخاب پرستار بچه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

در انتخاب پرستار بچه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

یکی از سؤالات و نگرانی‌های مهم مادران شاغل انتخاب پرستار بچه است. سپردن نوزاد به کسی که بتوانند به او اعتماد کنند و از مراقبت از نوزاد اطلاع داشته باشد، ساده نیست.
تصمیم‌گیری کار ساده‌ای نیست. چه نوع مراقبتی برای خانواده شما مناسب است؟ مهدکودک؟ پرستار نوزاد؟ اعضای فامیل؟ به همین دلیل شادآموز تصمیم گرفته است این مطلب را به بررسی مزایا و معایب هر یک از آنها اختصاص دهد تا به مادران در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.

از چه سنی می‌توان نگهداری نوزاد را به فرد دیگری سپرد؟

اگر می‌خواهید برای نگهداری از کودک از یکی از اعضای خانواده یا پرستار بچه در خانه کمک بگیرید، می‌توانید هر زمانی لازم است، این کار را انجام دهید.
اما وقتی صحبت از نگهداری از نوزاد در مهدکودک می‌شود، مسئله کمی متفاوت است. برخی از مراکز شرط حداقل سن را دارند، به این معنی که تا زمانی که نوزاد به سن خاصی نرسیده است، او را نمی‌پذیرند. تطبیق ساعت کاری مادر با مرکز و نیز اطمینان از محیط مهدکودک از دیگر مسائلی است که به وجود می‌آید.

بررسی معایب و مزایای گزینه‌های مراقبت از نوزاد

  1. نگهداری از نوزاد در مهدکودک‌

مهدکودک دارای مجوز دولتی است که در آن والدین می‌توانند فرزند خود را به مدت نیمه وقت یا تمام وقت به مرکز بسپارند. معمولا کودکان در این مراکز بر اساس سن دسته‌بندی می‌شوند تا ریسک آسیب به حداقل برسد.

  • مزایای مهدکودک در نگهداری کودک

اگر شغلی با ساعات منظم و ثابت دارید، مهدکودک یک انتخاب عالی برای مراقبت از کودک است. این مراکز امکاناتی نظیر زمان بازی در فضای باز، یادگیری، غذا و چرت زدن ارائه می‌دهند. اجتماعی شدن کودک یک مزیت بزرگ استفاده از این مراکز است.

  • معایب مهدکودک در نگهداری از کودک

محیط گروهی برای کودکان مفید است، اما اگر کودک نیاز خاصی دارد یا به نظارت بیشتری نیاز دارد، مهدکودک ممکن است بهترین انتخاب نباشد. دعواهای کودکان گاهی به طور غیرمنتظره شروع می‌شود و قبل از آنکه مربی کاری بتواند بکند، به آسیب منجر می‌شود.

 

2. نگهداری اعضای خانواده از نوزاد

انتخاب یکی از اعضای خانواده مانند مادربزرگ و پدربزرگ به عنوان پرستار بچه یکی از دیگر گزینه‌های والدین است. با این حال، این گزینه نیز با مزایا و معایبی همراه است.

  • مزایای مراقبت از نوزاد توسط اعضای فامیل

مراقبت از نوزاد در محیط گرم خانه، مراقبت اختصاصی با توجه به نیازهای خاص کودک و محبت بیشتر از مزایای این روش است. معمولاً اعضای فامیل کاملا به نیازهای خاص نوزاد آگاه هستند و می‌توانند تمام خواسته‌های او را برآورده کنند. هزینه این روش نیز نسبت به سایر روش‌ها بسیار کمتر است.

  • معایب انتخاب اعضای فامیل

هر چند می‌توان به محبت اعضای فامیل به نوزاد اعتماد داشت، اما این روش خالی از معایب نیست. معمولاً در این روش صرفاً نیازهای جسمی و عاطفی کودک برآورده می‌شود و توجهی به مهارت‌های اجتماعی و آموزش مفاهیم مختلف به او نمی‌شود. در عین حال، مشکلاتی نظیر دو تربیتی شدن کودک، لوس شدن و مواردی از این دست نیز خانواده را آزار می‌دهد.

3. پرستار بچه 

فردی است که از نوزاد در خانه نگهداری می‌کند، بنابراین کودک در همان محیط آشنای خانواده بزرگ می‌شود. در این روش، خانواده می‌توانند خانه‌داری را نیز به عنوان بخشی از قرارداد پرستار لحاظ کنند. با هم مزایا و معایب این گزینه را بررسی کنیم.

  • مزایای پرستار بچه در خانه

مراقبت فردی از کودک در محیط آشنا مهم‌ترین مزیت این روش است. معمولاً پرستار علاوه بر مراقبت از نیازهای عاطفی و جسمی کودک، مهارت و مفاهیم مختلف را نیز به او آموزش می‌دهد. یک پرستار خوب می‌تواند از خواهر و برادرهای بعدی یا قبلی نیز نگهداری کند و امور خانه را مدیریت کند.

  • معایب پرستار بچه در خانه

خانواده فقط به یک نفر متکی هستند. اگر مشکلی برای این فرد به وجود آید، برنامه مراقبت از نوزاد نیز دچار اختلال می‌شود. مسئله اعتماد به پرستار نیز وجود دارد. یک غریبه در خانه است و به تمام امور خانه و کودک تسلط دارد.

فاکتورهای انتخاب پرستار کودک

برای انتخاب مطمئن‌ترین پرستار بچه باید مراحل متعددی را طی کنید، تا بهترین گزینه را برای فرزندتان انتخاب کنید. بهتر است پرستاری را انتخاب کنید که دارای مدرک دانشگاهی مرتبط (برای مثال، روانشناسی کودک، پرستاری یا علوم تربیتی) است. داشتن توصیه‌نامه یا معرفی شدن از سوی اطرافیان قابل اعتماد نیز فاکتور مهمی در انتخاب یک پرستار مطمئن است.

مصاحبه والدین با پرستار بچه

دومین گام پرسیدن سوالاتی در مورد نحوه تعامل با کودک است. بهتر است سوالات به نحوی انتخاب شوند که نحوه تربیت او مشخص شود. پرستار باید نکات تربیتی همسو با شما داشته باشد. از او در مورد عکس‌العمل‌هایش در شرایط اضطراری، واکنش او به بدخلقی‌های کودک، داشتن مهارت کمک‌های اولیه، بررسی خلق و خو و شخصیت فردی و مواردی از این دست سؤال کنید. همچنین، بهتر است یک جلسه ملاقات با کودک ترتیب دهید تا واکنش فرزندتان را نسبت به پرستار بسنجید.

هزینه و قوانین پرستار بچه

معمولاً پرستار بچه هزینه بیشتری نسبت به سایر گزینه‌های به همراه دارد. نرخ نگهداری از کودک بر اساس موقعیت، تعداد فرزندان، تجربه و عوامل دیگر بسیار متفاوت است.
پس از استخدام پرستار، از او بخواهید نیم ساعت قبل از آنکه شما خانه را ترک کنید، در خانه حضور پیدا کند تا کودک به او عادت کند. قوانین خانه را برای او توضیح دهید و شماره‌ای برای موقعیت اضطراری به او بدهید. اطلاعات مربوط به هرگونه برنامه مربوط به نوزاد (تغذیه یا خواب)، هرگونه حساسیت غذایی، علایق خاص و سایر اطلاعات مهمی را که برای مراقبت بهتر از فرزندتان به آنها نیاز دارد، در اختیارش بگذارید.

نظارت بر وضعیت کودک و رفتار پرستار

در طول روز، حتماً با خانه تماس، در صورت امکان تماس تصویری، بگیرید. از پرستار بچه بخواهید نوزاد را به شما نشان دهد. در عین حال، بهتر است در موقعیت‌های مختلف خانه دوربین نصب کنید و وجود آن را به اطلاع پرستار برسانید. برخلاف تصور عموم، اطلاع از دوربین نسبت به بی‌خبر بودن از وجود آن سهم زیادی در ارتقا شیوه‌های مراقبت از نوزاد دارد.

گرفتن شرح حال پس از بازگشت به خانه

بهتر است پرستار بچه تا چند دقیقه پس از بازگشت شما به خانه، بماند و در مورد اتفاقات طول روز گزارش دهد. به طور خاص از او در مورد مسائلی بپرسید که با مشکل مواجه شده است یا مواردی که لازم است پس از رفتن پرستار، شما به آنها رسیدگی کنید. با صحبت در مورد این مسائل می‌توانید بهتر نیازهای فرزندتان را برآورده کنید.
گزینه‌های متعددی برای نگهداری از نوزاد و کودک وجود دارد. هر خانواده باید با توجه به شرایط خود و نیازهای کودک یکی از آنها را انتخاب کند. پرستار بچه یکی از این گزینه‌هاست. اما لازم است موارد متعددی در نظر گرفته شود تا امنیت و سلامت کودک تأمین شود. پیش دبستان و مهد کودک شادآموز مکانی امن و راحت رو برای فرزندان شما فراهم کرده همچنین در محیطی امن کودکان از آموزش های دسته جمعی و گروهی برخوردار خواهند بود. شما چه فاکتورهایی را برای انتخاب پرستار در نظر می‌گیرید؟ کدام موارد از نظر شما مهم تر هستند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. 

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

verywellfamily

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *