بلاگ

علوم و فناوری برای کودکان چگونه است؟

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

کودکان از همان بدو تولد کاشف به دنیا می‌آیند. دنیای اطراف آنان پر از عجایب است و این باعث می‌شود بخواهند هر لحظه و هر چیزی را اکتشاف کنند. برای کشف محیط اطراف از تمام حواس خود برای بوییدن، چشیدن، خیره شدن یا گوش دادن با دقت به اشیاء اطراف خود استفاده می‌کنند. اگرچه قصد خرابکاری ندارند، اما کودکان پیش دبستانی گاهی اوقات در کنجکاوی افراط می‌کنند. به عنوان مثال، می‌خواهند بدانند اگر توپ را با آخرین توان به زمین بزنند تا کجا بالا می‌رود و این باعث می‌شود نیمی از شیشه‌ها و وسایل اطراف را خرد کنند.

جدا از خرابکاری، تحریک کنجکاوی و پرسش‌گری در کودکان بهترین هدیه‌ای است که می‌توان به آنها داد. برای آموزش کودکان خردسال، سبک‌های مختلفی وجود دارد، از جمله بازی حسی، بازی در فضای باز تا بازی تخیلی. یکی دیگر از نمونه‌های این بازی، بازی اکتشافی است که به کودکان اجازه می‌دهد درباره جهان و نحوه کار آن بیاموزند.

این روش فواید بسیار زیادی دارد که به کودکان این امکان را می‌دهد تا بهتر رشد کنند و مهارت‌های گسترده‌تری را کسب کنند که می‌توانند بعداً در زندگی از آنها استفاده کنند.

بازی اکتشافی کاملاً آزاد است و معمولاً مشخصه آن حداقل راهنمایی و توضیح از سوی معلم، حل مسائل با راه حل‌های متعدد، استفاده از دست‌ها، حداقل تکرار و حفظ کردن است. اکتشاف و یادگیری از طریق بازی برای کودکان لذت‌بخش است و به کودکان کمک می‌کند که خودبه خود یاد بگیرند.

اسباب‌بازی‌های اکتشافی لوازمی هستند که عمدتاً برای درگیر کردن کودکان در بازی و در عین حال هدایت آنها به اکتشافات جدید طراحی شده‌اند (مانند نحوه کار موتورها، نحوه ساختن یک سازه پایدار، مفهوم گرانش از طریق سرسره‌های مارپیچی و غیره).

کار با سازه‌ها و اسباب بازی‌های اکتشافی به رشد شناختی و روانی کودکان کمک می‌کند. این دسته فعالیت‌ها مشارکت فعال را در کودکان تشویق می‌کند، موجب افزایش انگیزه، استقلال، مسئولیت‌پذیری، و اعتماد به نفس آنان می‌شود، خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله را در کودکان توسعه می‌دهد و تجربه یادگیری مناسبی برای آنان فراهم می‌کند. یادگیری مبتنی بر اکتشاف، موجب شکل‌گیری ذهن پرسشگر و پتانسیل یادگیری مادام العمر در کودکان است.

تحقیقات نشان می‌دهد یادگیری از طریق اکتشاف مستقیم و هدایت شده (زیر نظر مربی) در مقایسه با روش‌های آموزشی سنتی تأثیرات مثبتی بر حفظ اطلاعات در شش هفته پس از آموزش دارد. بنابراین، نتایج نشان می‌دهد این روش آموزش به کودک کمک می‌کند که مفاهیم و دانش کشف شده خود را بهتر به خاطر بسپارند. روش‌هایی که مبتنی بر مدل یادگیری اکتشافی هستند عبارتند از: کشف هدایت‌شده، یادگیری مبتنی بر مسئله، یادگیری مبتنی بر شبیه‌سازی، یادگیری مبتنی بر مورد، یادگیری اتفاقی و غیره.

فضای اطراف جزء مهمی در هر فرآیند یادگیری اکتشافی است. یک محیط آموزشی مولد و خلاق به کودکان کمک می‌کند که برای پاسخ به سؤالات خود جستجو و تحقیق کنند. آنها مشاهده می‌کنند، آزمایش می‌کنند، اندازه‌گیری می‌کنند، مسائل را حل می‌کنند، چیزها را از هم جدا می‌کنند، و با مواد و موجودات زنده‌ای که محیط آموزشی برای آنان فراهم کرده است، یادگیری خود را تثبیت می‌کنند.

در یک محیط آموزشی خلاق، کودکان سؤال می‌پرسند، برنامه‌ریزی می‌کنند و تحقیق می‌کنند، اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند، به توضیحاتی برای سؤالات خود می‌رسند و یافته‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند. یک مربی خلاق به کودک کمک می‌کند که در محیط در مورد گیاهان، حیوانات، رنگین کمان، بدن انسان، حواس، نحوه کار با ابزارها و فناوری‌ها یاد بگیرد. در چنین محیطی، کودکان علاوه بر یادگیری مطالب علمی، نحوه حل مشکلات و نحوه برقراری ارتباط با دیگران را نیز یاد می‌گیرند.

پیش دبستانی شادآموز رویکرد دقیقی برای غنی‌سازی محیط آموزشی کودکان دارد و با طیف وسیعی از گزینه‌های مختلف تجهیزات بازی، فناوری ها، تجهیزات آموزشی به روز و بهره‌گیری از مربیان خلاق به رشد مهارت اکتشافی و درک علمی کودکان کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *