بلاگ, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 2, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 3

مهارتهای حرکتی و دست ورزی کودک 2و3 سال

مهارتهای حرکتی و دستورزی کودک 2و3 سال

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

رشد حرکتی و دست ورزی در کودکان 2 و 3 ساله

رشد مهارت های حرکتی و توانایی استفاده از عضلات و دست به رشد ماهیچه ها و استخوان بندی بستگی داره و ارتباط مستقیم داره با رشد عضلانی عصبی. کودکان، مراحلی رو برای رشد عضلات و حرکاتشون طی میکنن. نوزادان از مهارت های حرکتی مانند لگد زدن، چرخیدن، پیچ و تاب خوردن و ورجه ورجه کردن استفاده میکنن. این حرکات ریتمیک کمک میکنه که کودک بتونه در مراحل بعدی رشد هم حرکات رو به خوبی انجام بده. بچه ها در 3 ماهگی با استفاده از تکیه گاه و در 6ماهگی به تنهایی میتونن بشینن و در 10ماهگی میتونن با گرفتن اثاثیه برای چند ثانیه کوتاه بایستن. حدود 11 ماهگی میتونن از پله ها بالا برن و در 13 ماهگی به تنهایی و بدون کمک راه میرن. در 20 تا 24 ماهگی میتونن توپ رو با پاهاشون به جلو هل بدن و شوت کنن. همونطور که ملاحظه کردید در 24 ماه مهارت های حرکتی و توانایی های فیزیکی بچه ها رشد خیلی زیادی میکنه.
مهارت های حرکتی به مهارت های درشت و ظریف تقسیم میشن. مهارت های درشت مثل شوت کردن توپ، پرتاب توپ با دست، پریدن روی پله یا یک جای بلند و بعد پریدن به پایین و …. و مهارت های ظریف مثل گرفتن انگشت دیگران، نقاشی کشیدن، باز کردن و….

مهارت های حرکتی درشت در 2 و 3 سالگی

بچه ها در 2 و 3 سالگی مهارت های بدنیشون پیشرفت چشمگیری پیدا میکنه. استخوان هاشون قوی تر میشه، عضلاتشون رشد میکنه و هماهنگی عضلانی عصبی در این سن بیشتر میشه. در این سن بچه ها مهارت و تسلط بیشتری برای انجام کار های بدنی که قبلا براشون ناممکن بود دارن. میتونن وسایل سبک بازیشون رو جابه جا کنن، کیفشون رو حمل کنن و بازی های بیشتری نسبت به قبل انجام بدن. مثلا اگر تا قبل از این نشسته بازی میکردن و فقط از اسباب بازی هایی که بهشون داده میشد استفاده میکردن در این حس میتونن خودشون برن اسباب بازیشون رو از کمد بردارن و حتی با کنترل تلویزیون هم بازی کنن. اونها به دلیل اینکه میتونن از بعضی چیز ها بالا برن ممکنه از روی صندلی بالا برن و روی اپن، میز و… بشینن. علاوه بر این به دلیل انرژی زیادی که کودکان در این سنین دارن دوست دارن از یخچال، کمد و پله ها بالا برن.

مهارت های ظریف در 2 و 3 سالگی

انجام مهارت های ظریف در  کودکان چگونه است؟ در این سن بچه ها میتونن بین چیزی که میبینن و کاری که انجام میدن هماهنگی برقرار کنن. به این معنی که میتونن یه گربه رو ببینن (نقاشی ساده ای از یک گربه) و اون چیزی که میبینن رو سعی کنن در حد خودشون بکشن. میتونن بدون کمک غذا بخورن و با قاشق غذا رو از بشقاب بردارن. میتونن لباس هاشون رو بپوشن مثلا جوراب هاشون رو میتونن خودشون بپوشن. کودک 2 ساله میتونه با دستاش یک لیوان رو نگه داره و کودک سه ساله میتونه با هر دستش یک لیوان رو نگه داره. یعنی در طول یک سال کودک میتونه کار ها رو به صورت گسترده تری انجام بده. در این کودک شما میتونه نواختن بعضی از ساز ها مثل پیانو رو شروع کنن. در سن 3 سالگی میتونه به تنهایی خط بکشه. برای تقویت این مهارتشون میتونید از نقاشی کشیدن و مرتب کردن و ساختن پازل ها استفاده کنید.

دست برتری در کودکان

دست برتری به معنی ترجیح دادن یک دست به دست دیگر برای انجام کارهاست. تقریبا 90 تا93 درصد جمعیت جهان از دست راست به عنوان دست برترشون استفاده میکنن. عده ای از دست چپ برای انجام کارهاشون استفاده میکنن و قطعا عده ای هم هستن که از هر دو دستشون برای انجام کار هاشون استفاده میکنن. لازمه بدونید که دست برتری در کودکان خیلی کند ایجاد میشه و در سال های اولیه عمرشون همیشه کیفیت ثابت نداره. در نتیجه نباید به کودک سخت گرفت که حتما از دست راست استفاده کنه چراکه باعث ایجاد بعضی مشکلات مثل بروز لکنت زبان، مشکلات خواندن یا مشکلات هیجانی میشه. چپ دستها هم محاسنی دارن و هم معیبی. چپ دستی در بعضی ورزشها مثل بیسبال کمک میکنه که بهتر توپ گرفته بشه. افراد چپ دست با توجه به اینکه نیمکره راست مغزشون برتری داره، در کار های هنری، تئاتر و پیکر تراشی و مجسمه سازی میتونن موفق باشن و بنابراین نباید هیچ کودکی به دلیل چپ دست بودن مورد سرزنش قرار بگیره و اذیت بشه.

آمادگی فیزیکی کودکان

بچه ها این روز ها به دلیل اینکه تحرک و فعالیتشون کمتر شده و زمان بیشتری رو برای تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری و موبایل ها میگذارن، وزنشون بالاتر رفته و تمایل به فعالیت هم در اونها کم شده. در نتیجه از طاقت فیزیکی کمتری برخوردارن. برای تقویت آمادگی فیزیکی در کودکان میشه اونها در محیطی قرار داد که فعالیت فیزیکی بیشتری انجام بدن. مثلا در کلاس های ورزشی مثل ورزش هایی که میتونن تا آخر عمرشون از اونها لباس ببرن مانند تنیس، شنا، اسکیت، دوچرخه سواری و…. کودکان میتونن در محیطی مثل مهد کودک ساعت هایی از روز رو به بازی ها و ورزش های هدفمند بگذرونن و از بی تحرکی فاصله بگیرن. مرکز پیش دبستانی شادآموز میتونه به شما و کودکتون در این مورد کمک کنه.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

 

گرد آوری: پریسا سبزعلی
منبع: رایس، ف. فیلیپ، (1390) رشد انسان، ترجمه دکتر مهشید فروغان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *