آموزش 5, آموزش 6

ویژگی های مهد و پیش دبستان مناسب چیست؟

ویژگی های مهد و پیش دبستان مناسب چیست؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

ویژگی محیط آموزشی مناسب کودکان 5تا6 سال

طبق نظر محققان و متخصصان، محیط تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد افراد در تمام موقعیت ها و شرایط سنی داره. همه افراد اگر در کنار افراد پر تلاش و سخت کوش قرار بگیرند میتونند بازدهی بیشتری از خودشون نشون بدن و تلاششون رو بیشتر میکنند. همچنین اگر در کنار کسانی قرار بگیرن که تنبلی رو در پیش گرفتن ممکنه اونها هم اهدافشون رو فراموش کنند و به تنبلی بپردازند.

پیش دبستان مناسب چه تاثیری بر یادگیری کودکان دارد؟

این تأثیرات از جهات دیگری هم برای کودکان شش ساله بررسی میشه. کودکان بسیاری مطالب رو برای اولین بار هست که کشف

 میکنند و میشناسند بنابراین درست بودن مطالبی که یاد میگیرند و چگونگی تشکیل ذهنیتشون نسبت به موضوعات و چگونگی برخورد والدین و اطرافیان با عملکردشون بسیار اهمیت داره.

به طور مثال اگر با کودکی که در حال یادگیری اعداد هست و اونها رو جا به جا میگه و ترتیبشون رو به درستی نمیدونه، برخورد تندی صورت بگیره و تنبیه در حقش انجام بشه ممکنه کودک با وجود استعداد در یادگیری اعداد و بعدها کاربردشون در دروسی مثل ریاضی، حس بدی نسبت به یادگیری اعداد پیدا بکنه و از زیر یادگرفتنشون شونه خالی کنه. مقاله ی آموزش ریاضی را بخوانید.

رشد ذهنی کودکان عموما به مردمی که در دنیای اطراف اونها زندگی میکنند بستگی داره و افراد بسیاری از اندیشه و باورها و نگرش ها و ارزش ها رو به کودک در قالب تعاملات و ارتباطات منتقل میکنند. بنابراین اگر مطالب درسی و آموزشی در یک محیط مناسب که با هدف آموزش و پرورش تشکیل شده، یادگرفته بشه تأثیر بیشتری داره.

کودکان 5 تا 6 ساله باید برای مدرسه رفتن آماده شوند. پس باید به مرور توانایی حضور در گروه رو در اونها افزایش داد و با یاد دادن مهارت های اجتماعی برای شروع مدرسه آماده شون کرد. بچه های 5 و 6 ساله علاقه به بازی هایی گروهی دارن و دوست دارن با دیگران ارتباط برقرار کنند و این مسئله رو میشه در قالب آموزش و مراکز آموزشی پیگیری کنیم.

اگر می خواهید در رابطه با آماده سازی کودکان برای ورود به پیش دبستانی بیشتر بدانید، این مقاله از شادآموز را مطالعه کنید.

پیش دبستان مناسب چه تاثیری بر یادگیری کودکان دارد؟

مشارکت اجتماعی در محیط آموزشی

مشارکت اجتماعی و حضور همسالان نه تنها باعث رشد مهارت های اجتماعی کودکان 5تا6ساله میشه بلکه باعث میشه تا کودک بتونه فعالیت در گروه رو به بهترین شکل یادبگیره و بلافاصله اونها رو در قالب فعالیت های گروهی پیاده کنه. مشارکت اجتماعی باعث تقویت حس احترام به دیگران در کودک میشه و در بعضی مواقع و شرایط باعث میشه که کودک با انجام از خود گذشتگی و فداکاری مثل تقسیم و شریک شدن اسباب بازی ها یا مداد رنگی ها بتونه بهتر با دیگران در ارتباط باشه و به عنوان عضوی از گروه پذیرفته بشه. هم چنین کودک میتونه کنار اومدن با دیگرن رو از همین ابتدا تمرین کنه.

تقویت عزت نفس در محیط آموزشی

کودک در مراکز آموزشی یا مهدها مطالب جدیدی یاد میگیره و تسلطش بر محیط پیرامونی بیشتر میشه در نتیجه در هنگام بروز بعضی شرایط میتونه از خودش عکس العمل هایی در جهت حل مشکلات نشون بده و با تشویق و حس خوبی از طرف اطرافیان مواجه بشه. مراکز آموزشی محیطی فراهم میکنن که کودک در آن مهارت های جدید مثل زبان خارجی، شمردن، نقاشی کشیدن، داستان سرایی، شعر های جدید، ساخت مجسمه با خمیر و… رو یاد بگیره و در صورت بروز اشکال اونها رو برطرف میکنه و برای انجام درست فعالیت ها تشویق قرار میده در نتیجه عزت نفس کودک افزایش پیدا میکنه.

ویژگی معلمان و مربیان مراکز آموزشی مناسب کودکان 5تا6 سال

ویژگی معلمان و مربیان مراکز آموزشی مناسب کودکان 5تا6سال

مربیان در اینگونه مراکز، دارای تحصیلات مرتبط و تجربیات متناسب با این کار هستند. مربیان از مراحل رشدی کودکان باخبرند و میدانند به چه صورتی باید با کودک برخورد کرد. همونطور که میدونید کودکان همگی به یک صورت نیستند و ممکنه دچار پرخاشگری ،  انزوا، بیش فعالی، افسردگی و یا دارای اختلالات یا هر ویژگی خاص دیگری باشند.

مربیان مهدکودک ها برای برخورد مناسب با اینگونه کودکان آموزش دیده اند و در موقعیت های خاص میدونند چگونه رفتار کنند. هم چنین با قرار دادن پاداش ها و تنبیه های مناسب و یا تکرار مطالب میتونن به تثبیت مفاهیم در ذهن کودک کمک کنن. ویژگی مهم دیگری که وجود دارد این هست که مربیان در صورت بروز رفتارهای غیر عادی چه در برخورد با دیگران چه در یادگیری مطالب جدید میتوانند هشدار به موقع به والدین بدهند و باعث پیشگیری از بروز پرخاشگری ها و یا اختلالات پیشرفته شوند.

محیط فیزیکی مراکز آموزشی

مراکز آموزشی کودکان یا مهد ها و پیش دبستان ها به دلیل اینکه با کودکانی سروکار دارند که نیاز به مراقبت ویژه تری دارند و بسیاری از نکات ایمنی و بهداشتی رو نمیدونند و با اونها آشنا نیستند، از امکانات ایمنی بیشتری برخوردارند.

به طور مثال پوشش کف حیاط و یا کلاس ها در مهدکودک ها از فوم ساخته شده تا در زمین خوردگی های کودکان آسیب وارد نشه. یا از میزها و صندلی هایی استفاده شده که با وجود اینکه مناسب با قد و وزن کودکان هستند اما تیزی های آسیب زا نداشته باشند و به کودک صدمه نزنند. امکانات بازی مثل تاب و سرسره و میله هایی مناسب با قد کودک برای رشد فعالیت های فیزیکی ایجاد شده است و بهداشت و تمیزی در مهد کودک های استاندارد مورد توجه قرار میگیره.

تمامی این ویژگی ها با توجه به محل قرار گیری ساختمان و معماری مخصوص هر ساختمانی باهم متفاوت است. اما شرایط استاندارد در هر مرکز آموزشی ای باید به طور یکسان رعایت بشه. والدین میتوانند با انجام تحقیقات و هم چنین آگاهی از ویژگی های مورد نیاز سن کودکشون بهترین مرکز آموزشی رو برای فرزندشون انتخاب کنند.

در ادامه ی این مقاله می توانید مقاله ی میزان خواب مناسب کودکان پیش دبستانی از شادآموز را بخوانید.

اما در شرایط امروزی که به دلیل مسائل اقتصادی و اجتماعی اکثر والدین هر دو شاغل هستند و هر دو ساعات زیادی را بیرون از منزل میگدرانند. نکته مهم در انتخاب مهدکودک این هست که مرکز آموزشی بتونه نیازهای فیزیکی، اجتماعی و رشدی کودک رو پرورش بده و در کنارش به رشد مهارت ها و توانایی های کودک بپردازه و کودک رو برای شروع مدرسه آماده کنه. مرکز پیش دبستانی شادآموز با فراهم کردن این شرایط به شما در این زمینه کمک زیادی بکنه و خیالتون رو بابت تربیت و پرورش مهارت های کودکتون راحت بکنه. چراکه با حضور مربیان مجرب این کار سهل تر خواهد بود.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع: رایس، ف. فیلیپ، (1390) رشد انسان، ترجمه دکتر مهشید فروغان، ویراست چهارم

نوشته های مشابه

  1. جوادی گفت:

    درکنار بچه ها کارهای جدید یاد می گیرن و همین باعث میشه اعتماد به نفس و عزت نفسشون بره بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.