رشد جسمانی و فیزیولوژیک 1, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 2

برفک دهان نوزاد چیست و چگونه درمان میشود؟

برفک دهان نوزاد چیست و چگونه درمان میشود؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

برفک دهان در نوزادان: چقدر خطرناک است و چطور درمان می‌شود؟

برفک دهان در نوزادان هم خیلی رایج و معمولاً هم جدی نیست. برفک دهان، نوعی عفونت قارچی است که معمولاً به صورت لکه‌ها یا زخم‌هایی با شکل نامنظم سفید یا زرد ظاهر می‌شود که دهان کودک شما را می‌پوشاند و در بیشتر موارد روی لثه‌ها، زبان، سقف دهان و یا داخل گونه ها ظاهر می شود. هر چند این عفونت خفیف است، اما برای کودک ناراحت‌کننده و دردناک است. در عین حال، اگر شیر می‌دهید و ممکن است عفونت به شما منتقل شود.

چگونگی ابتلا به برفک دهان

نوزادان چگونه به برفک دهان مبتلا می‌شوند؟

اگرچه عفونت قارچی معروف به برفک در دهان کودک ظاهر می‌شود، اما احتمالاً در ابتدا در کانال زایمان به عنوان یک عفونت مخمری شروع شده است، و از آنجا در هنگام تولد، دهان نوزاد را درگیر کرده است.

قارچ کاندیدا ارگانیسمی است که معمولاً در دهان یا واژن رشد می کند و معمولاً رشد آن توسط سایر میکروارگانیسم‌ها کنترل می‌شود. اما وقتی بیمار هستید، از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنید یا تغییرات هورمونی (مانند تغییرات دوران بارداری) را تجربه می‌کنید، این تعادل میکروارگانیسمی ممکن است به هم بخورد و به کاندیدا اجازه رشد داده می‌شود.

 • از آنجایی که برفک معمولاً در بدو تولد نوزاد را درگیر می‌کند، بروز آن زیر دو ماه شایع‌تر است.
 • اما نوزادانی که بیمار هستند، آنتی‌بیوتیک مصرف کرده‌اند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز ممکن است دچار آن شوند.
 • همچنین اگر سینه مادر پس از تغذیه به درستی تمیز و خشک نشود، قارچ روی پوست رشد می‌کند و باعث انتقال عفونت به کودک می‌شود.
 • مصرف مداوم پستانک یا شیشه شیر نیز می‌تواند محیط داخل دهان کودک را برای رشد مخمر مساعد کند.

علائم برفک دهان نوزاد چیست؟

وجود یک پوشش سفید یا تکه‌های سفید روی زبان، لثه‌ها، داخل گونه‌ها یا سقف دهان می‌تواند نشانه‌ی برفک باشد. البته گاهی این لکه سفید ناشی از باقی‌مانده شیر است که اغلب پس از شیر خوردن روی زبان کودک می‌ماند، اما در این حالت معمولاً پس از یک ساعت لکه سفید در داخل دهان حل می‌شود.

برای اینکه بفهمید زبان سفید کودک شما ناشی از شیر یا این نوع عفونت قارچی است، با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب یا انگشتی که با تکه‌ای گاز تمیز پوشانده شده است، آن را به آرامی پاک کنید. اگر بعد از پاک کردن زبان صورتی رنگ و ظاهری سالم دارد، نیازی به درمان بیشتر نیست. اگر لکه سفید خیلی راحت جدا نمی‌شود، یا لکه‌های قرمز زیر آن پیدا کردید، احتمالاً برفک دهان است و باید با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

بی‌قراری نوزاد در حین شیر خوردن یا مکیدن پستانک نیز می‌تواند نشانه‌ای از برفک باشد. کودک شروع به مکیدن می کند، سپس از درد سرش را پس می‌کشد.

آیا در رابطه با عفونت ادراری در نوزادان سوالی دارید؟ با مطالعه ی مقاله ی عفونت ادراری از شادآموز می توانید پاسخ سوالاتتان در این زمینه را پیدا کنید.

برفک دهان مسری است؟

آیا برفک دهان مسری است؟

اگر در حال شیردهی هستید، عفونت‌های مخمری در طول جلسات شیردهی از دهان نوزاد به سینه مادر منتقل می‌شوند. علائم برفک نوک سینه شامل سوزش و درد نوک سینه‌ها، همراه با ظاهر صورتی، براق، خارش‌دار، و یا پوسته پوسته است. همچنین ممکن در حین یا بعد از شیردهی، مادر احساس تیر کشیدن در سینه کند.

درمان برفک نوزاد چگونه است؟

از آنجایی که برفک به راحتی بین مادر و نوزاد منتقل می‌شود، بهتر است هم شما و هم کودکتان تحت درمان قرار بگیرید. پزشک اطفال ممکن است یک داروی ضد قارچ (مانند نیستاتین) تجویز کند که به صورت موضعی در داخل دهان و زبان چندین بار در روز به مدت 10 روز استفاده می‌شود. آن را روی تمام لکه‌های سفید داخل دهان کودک بزنید. در موارد شدیدتر، ممکن است به داروهای خوراکی بیشتری نیاز باشد که با قطره چکان داده می‌شود. برای درمان برفک سینه، پزشک کرم ضد قارچ نسخه‌ای تجویز می‌کند که باید روی سینه‌های خود بمالید.

با تجویز دارو، این مشکل ظرف یک هفته یا کمی بیشتر درمان می‌شود. در صورتی که پس از این مدت بهبودی حاصل نشد، با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که مصرف سرخود دارو، به ویژه برای نوزادان و کودکان، می‌تواند با عوارض جدی همراه باشد. برای شروع دوره درمان یا تغییر دوز دارویی، حتماً با پزشک اطفال مشورت کنید.

مقاله ی راهکارهای مراقبت از دندان شیری از شادآموز در زمینه دندان های شیری می تواند راهنمای خوبی برای مادران باشد.

آیا می‌توانید از برفک دهان در نوزادان پیشگیری کنید؟

هیچ کاری نمی‌توان برای جلوگیری از مواجهه کودک با مخمر در کانال زایمان انجام دهید، مگر اینکه سزارین شده باشد. اما می‌توانید با تمیز کردن و استریل کردن منظم پستانک‌ها، شیشه شیرها و قطعات پمپ سینه‌ای که نوک سینه‌های شما را لمس می‌کنند، از عفونت‌های بعدی جلوگیری کنید. همچنین، اجازه دهید سینه‌ها کاملاً بین دو شیردهی خشک شوند تا از رشد باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها جلوگیری شود. تعویض پدهای شیردهی بعد از شیردهی، پوشیدن سوتین‌های نخی که رطوبت را جذب می‌کنند و شستن سینه‌ها به طور مکرر با آب ولرم مفید است. از آنجایی که مصرف آنتی بیوتیک می تواند باعث ایجاد عفونت قارچی شود، از این داروها تنها در صورت تجویز پزشک استفاده کنید.

آیا برفک دهان برای کودک خطرناک است؟

خیر، برفک هیچ مشکلی برای کودک به وجود نمی‌آورد. اما باعث ناراحتی و کم اشتهایی کودک می‌شود. کودک به دلیل درد از شیر خوردن امتناع می‌کند که این باعث ناراحتی والدین و کمبود وزن نوزاد می‌شود. درمان به موقع باعث برگشت نوزاد به حالت طبیعی تغذیه می‌شود. تا آن زمان و در صورت بی‌قراری زیاد نوزاد می‌توانید شیر را با احتیاط با قاشق به دهان نوزاد بریزید و پس از آن آروغ او را بگیرید تا هوای اضافه وارد شده به معده خارج شود.

برفک دهان و شیردهی نوزاد

آیا هنوز می‌توانم شیردهی را ادامه دهم؟

اگر برای یکی یا هر دوی شما ابتلا به برفک دهان تشخیص داده شده باشد، نیازی به قطع شیردهی نیست. اما این وضعیت می‌تواند شیردهی را برای شما دردناک کند، پس بهتر است درمان را هر چه سریع‌تر آغاز کنید.

یکی از کارهایی که می‌تواند به شما کمک کند، قرار دادن نوک سینه‌ها در معرض نور خورشید برای چند دقیقه در روز است، زیرا مخمر از آفتاب متنفر است. پروبیوتیک‌ها نیز ممکن است به سرعت بهبودی کمک کنند و در عین حال مصرف آنها در دوران شیردهی بی‌خطر است. حتی اگر کودک در طول شیردهی اظهار ناراحتی می کند، شیردهی را قطع نکنید. به محض شروع درمان و کاهش علائم، کودک می‌تواند مانند قبل با آرامش شیر بخورد.

پیش دبستانی شادآموز با هدف آگاه‌سازی والدین بر آن است که سلامت جسمی و روانی کودکان را ارتقا دهد. آرزو و هدف ما پرورش کودکانی سالم و شاد، هم به لحاظ جسمی و هم روانی است. با ما تماس بگیرید.

شاد آموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

whattoexpect

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ برفک دهان نوزاد چیست و چگونه درمان میشود؟

 1. سیمین گفت:

  خیلی جالب بود چون پسر من بی‌قراری می کنه حین شیر خوردن یا مکیدن پستانکش واسه همین برفک دهان هم زده مرسی از مقاله مفیدتون

  1. shadamooz گفت:

   سلام همراه گرامی
   ممنون که تجربه تون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.