رابطه والد و کودک 4, رابطه والد و کودک 5, رابطه والد و کودک 6

با کودکی که محتوای مستهجن دیده چگونه رفتار کنیم؟

با کودکی که محتوای مستهجن دیده چگونه رفتار کنیم؟

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

محافظت از کودکان در برابر اثرات مضر فیلم های مستهجن

محتوای مستهجن می تواند به کودکان آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض چنین محتواهایی در کودکان، ممکن است باعث به خطر افتادن سلامت روانی، تبعیض جنسی، خشونت جنسی و سایر پیامدهای منفی در آینده شود. هم چنین، وقتی کودکان محتوایی را مشاهده می کنند که اعمال توهین آمیز و زن ستیزانه را به تصویر می کشد، ممکن است چنین رفتاری را عادی و قابل قبول بدانند.

دسترسی آسان به پورنوگرافی آنلاین و ضررهای قرار گرفتن در معرض چنین محتواهایی، نگرانی هایی را در مورد سلامت کودکان ایجاد می کند.
دسترسی کودک به اینترنت دسترسی کودکان به پورنوگرافی را به موضوع مهمتری تبدیل کرده است. کودکان و نوجوانانی که در اینترنت فعالیت می کنند متاسفانه بیشتر در خطر قرار گرفتن ناخواسته در معرض پورنوگرافی هستند. کما اینکه در دوران پاندمی بیماری کرونا و شرایط آموزش های آنلاین مدرسه، چنین نگرانی هایی نیز بیشتر شده اند.

چگونه پورنوگرافی به کودک آسیب می رساند؟

اگرچه مسدود کردن و فیلتر کردن برنامه ها می توانند تا حدی از دسترسی به اینگونه اطلاعات جلوگیری کند، اما قرار گرفتن در معرض آن ها چه ناخواسته و چه عمدی همیشه امکان پذیر بوده است.
بنابراین بهتر است توجه بیشتری نسبت به محتواهایی که کودکانمان نگاه می کنند و یا در معرض شان قرار می‌گیرند داشته باشیم تا در آینده خطرات کمتری، چه جسمانی و چه روانی آن ها را تهدید کند. برای خواندن ادامه ی این راهنما همراه ما باشید.

چگونه پورنوگرافی به کودکان آسیب می رساند؟

تحقیقات نشان می دهند که رسانه ها توانایی فوق العاده ای برای آموزش دارند. استفاده بیش از حد از رسانه ها، به ویژه در مواردی که محتوا خشونت آمیز، کلیشه ای، جنسیتی و یا جنسی باشند، دیدگاه کودکان را نسبت به جهان منحرف می کنند، رفتارهای پرخطر را در آن ها افزایش می دهد و ظرفیت آنها را برای روابط انسانی موفق و پایدار در آینده تغییر می دهد.

دکتر شارون کوپر، پزشک اطفال و عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی، بیان می‌کند که کودکان و نوجوانان به دلیل نورون‌های آینه‌ای در مغزشان (که افراد را متقاعد می‌کنند تا آنچه را که می‌بینند تجربه ‌کنند) نسبت به بزرگسالان در برابر تصاویر مستهجن آسیب‌پذیرتر هستند و به احتمال بیشتری می خواهند که این رفتارها را تکرار کنند. در صورتی که این تصاویر تصاویری واقعی نیستند و ساخته شدن چنین تصویری در ذهن کودکان، در آینده منجر به وارد شدن به روابط پر خطر خواهد شد.

برای شناخت بیشتر رشد جنسی کودکان 2 تا 3 سال این مقاله از شادآموز را بخوانید.

محتواهای مستهجن پرخاشگری نسبت به زنان را ترویج می دهد

در رسانه‌ها جنسیت‌ گرایانه‌ تر و خصمانه‌ تر با زنان رفتار می شود. پرخاشگری و خشونت علیه زنان که در بسیاری از محتواهای مستهجن مشاهده می شود، می تواند به پسران بیاموزد که رفتار پرخاشگرانه نسبت به زنان و تحقیر کردن آن ها از نظر اجتماعی قابل قبول و حتی مطلوب است و به دختران کوچک نیز بیاموزد که چنین رفتارهایی طبیعی است.
این محتواها هم چنین به درستی نشان نمی دهند که افراد واقعی چگونه هستند و چگونه در روابط صمیمانه رفتار می کنند. انتظارات غیرواقعی ممکن است توانایی افراد را برای ایجاد و حفظ روابط سالم در آینده مختل کند.

مراقبت از کودک در مقابل مشاهده ی محتوای مستهجن

محتواهای مستهجن در تلویزیون

محتواهای جنسی در تلویزیون که می توانند در موزیک ویدئوها، سریال ها و یا سایر برنامه های طنز دیده شوند، اغلب پیام هایی را ارسال می کند که تحریف شده و مضرند. رسانه ها همچنین تصاویری در مورد روابط جنسی، بدون توجه به خطرات و مسئولیت های جنسی مانند بارداری و بیماری های مقاربتی ارائه می دهند. بنابراین تلویزیون نیز می تواند تا این حد اثر گذار و مضر برای آینده ی کودکان باشد و آنان را در معرض محتواهای مستهجن قرار دهد.

چگونه محتواهای مستهجن می توانند منجر به اعتیاد شوند؟

اعتیاد خطری برای کودکان و نوجوانانی است که به طور مداوم به مطالب مستهجن دسترسی دارند و آن ها را مشاهده می کنند. به زبان ساده، اعتیاد شامل فعالیتی است که زمانی لذت بخش بوده و در نهایت به یک اجبار تبدیل می شود. این اجبار ذهن آن ها را درگیر می کند و از انجام بسیاری از فعالیت ها باز می دارد، مثلا کودک یا نوجوان به جای انجام تکالیف و خواندن درس های خود ابتدا به دنبال پیدا کردن محتوای مستهجن رفته و وقت خود را صرف آن می کند در حالی که کودکان یا نوجوانان دیگری که هم سن او هستند، به فکر انجام تکالیف و بازی گوشی های مختص سن خودشان می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی اعتیاد کودک به بازی کامپیوتری می توانید این مقاله از شادآموز را بخوانید.

این ها مضراتی هستند که در همان سن متوجه کودک هستند و او را از هم سن و سالانش عقب می اندازند ولی داستان این جا تمام نمی شود و اثراتش ممکن است تا بزرگسالی گریبان گیر او شود، تصورات نادرست از ارتباط صمیمی، تن دادن به روابط پرخطر و آسیب دیدن در این راه می تواند همیشه باعث آزار آن ها شود.

همان طور که مطالعه کردید قرار گرفتن کودکان و نوجوانان در معرض محتوای مستهجن با عادی سازی خشونت جنسی، ایجاد توقعات غیر واقعی در روابط صمیمی و افزایش خطر اعتیاد در کودکان و نوجوانان ارتباط دارد بنابراین حفظ کودکان از این خطر بسیار حائز اهمیت است.

با کودکی که محتوای مستهحن دیده چگونه رفتار کنیم؟

والدین در مقابل کودکی که محتوای مستهجن دیده چه کاری می توانند انجام دهند؟

قبل از هر چیز بهتر است پیش از چنین جریاناتی با کودک خود در مورد محتواهایی که مناسب سن او نیست و ممکن است آزار دهنده و غیرواقعی باشند صحبت کنید به او بگویید که می تواند در مورد هر سوال و مشکلی که داشت با شما صحبت کند و اگر مسائلی را با شما مطرح کرد از او تشکر کنید و با آرامش به حل مشکل یا پاسخ به سوالات او بپردازید.

مثلا اگر در مورد دیدن محتوایی نامناسب با شما صحبت کرد از او تشکر کنید و بگویید ممنونم که به من گفتی احتمالا برات سخت بوده که در موردش صحبت کنی، بهت افتخار میکنم. به او یادآوری کنید که این اتفاق تقصیر او نیست و سعی کنید درموردش و در مورد احساسی که کودکتان دارد باهم بیشتر صحبت کنید.

سعی کنید احساس شرم را از بین ببرید و به فرزندتان بگویید که هر وقت که بخواهد می تواند با شما در مورد چنین مسائلی صحبت کند و شما همیشه برای کمک به او حاضر هستید.

فراموش نکنید چنین رفتارهایی با کودکتان باعث می شود آن ها احساس امنیت بیشتری کنند و بیشتر مسائل و مشکلات‌شان را با شما مطرح کنند که این در نهایت باعث سلامت بیشتر آن ها در بزرگسالی می شود. در نهایت اگر دیدید کودک به طور مستمر چنین محتواهایی را مشاهده می کند و درگیر چنین مسائلی است و شما به تنهایی نمی توانید به او کمک کنید، از متخصصان و مشاوران کودک کمک بگیرید.

در ادامه ی محتوای این مقاله تربیت جنسی کودک را بخوانید.
ما نیز در شادآموز با برخورداری از مشاوران و متخصصان توانمند، برای راهنمایی و پاسخ به بسیاری از مشکلات و مسائل والدین و خانواده ها تلاش می کنیم.

در مهد کودک و پیش دبستانی شادآموز، با ایجاد فضایی امن و شاد، برخورداری از متخصصانی توانا و استفاده از جدیدترین متد آموزشی به کودکان عزیزمان جهت یادگیری مهارت های لازم زندگی تلاش می کنیم، تا در کنار همسالان خود به بهترین نحو ممکن رشد کنند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منابع:

 Unisef.org
Americanbar.org

1 فکر در مورد “ با کودکی که محتوای مستهجن دیده چگونه رفتار کنیم؟

  1. اصغری گفت:

    من برای پسرم دسترسی به سرچ گوگل رو محدود کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.