رشد جسمانی و فیزولوژیک 4, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 3, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 5, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6

10 راهکار برای پیشگیری از ماشین زدگی کودک

10 راهکار برای پیشگیری از ماشین زدگی کودک

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

ماشین زدگی کودک: 10 راهکار برای پیشگیری و درمان بیماری حرکت

بیماری ماشین و یا ماشین زدگی در کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق می‌افتد که با توجه به اینکه بچه‌های کوچک نمی‌توانند منظره صندلی‌های روبروی خود را ببینند، جای تعجب ندارد. بدن آن‌ها ثابت نشسته است، اما گوش‌های داخلی به مغز می‌گویند که حرکتی وجود دارد. گوش و بدن اطلاعات متناقضی را به مغز ارسال می‌کنند که می‌تواند باعث ماشین زدگی کودک شود.

بیماری حرکت خود را با حس مبهم دل آشوبه، تهوع در سفر، بی‌حالی، عرق سرد، خستگی، بی‌حوصلگی و بی‌اشتهایی نشان می‌دهد. در بیشتر موارد نیز بدون انجام اقدامات درمانی این حالت به استفراغ ختم می‌شود. کودکان نوپا که قادر به توصیف حالت خود نیستند دچار رنگ‌پریدگی، بی‌قراری و گریه می‌شوند.

بیماری حرکت چیست؟

حالت تهوع در حین حرکت با ماشین یا هواپیما زمانی رخ می‌دهد که چشم‌ها حرکت را شاهد نیستند، اما بدن آن را حس می‌کند یا برعکس. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، پیام‌های متناقضی به مغز می‌رسد و تهوع یا استفراغ رخ می‌دهد. وقتی این حالت رخ می‌دهد، نادیده گرفتن احساس تهوع، مگر تا زمانی که از حرکت باز بایستید، ساده نیست.

پیشگیری از ماشین زدگی کودک

پیشگیری از ماشین زدگی

پیشگیری از ماشین زدگی کودک

توضیح آن ساده نیست که چرا برخی از کودکان دچار ماشین زدگی می‌شوند، و برخی دیگر اصلاً این طور نمی‌شوند. خبر خوب این است که فارغ از اینکه دلیل تهوع کودک در ماشین چیست، می‌توانید با چند راهکار از وقوع آن جلوگیری کنید.

نگاه به بالا و بیرون

اگر فرزندتان مستعد ماشین زدگی است، او را در وسط صندلی پشت بنشانید تا بتواند دید مناسبی از بیرون داشته باشد. هر چند کتاب و تبلت روش خوبی برای سرگرم کردن در طول سفر ماشینی یا هوایی هستند، اما باعث ماشین زدگی کودک می‌شوند. به همین دلیل، به جای انجام فعالیت‌هایی که مستلزم نگاه به پایین است، از او بخواهید بازی‌هایی را انجام دهد که مستلزم نگاه به بیرون هستند.

سفر در زمان خواب کودک

سفر هنگام خواب کودک

سفر در زمان خواب کودک

اگر فرزندتان مستعد بیماری حرکت است، بخش زیادی از سفر را در ساعت‌های خواب او تنظیم کنید. سفر خود را آخر شب یا صبح خیلی زود شروع کنید تا آنها بخش زیادی از سفر را در خواب باشند.

غذاهای سبک

برای طول مسیر غذاهایی را انتخاب کنید که هضم آنها ساده است و معده را ناراحت نمی‌کند. اگر سفر کوتاهی در پیش دارید، بهترین راه این است که معده کودک خالی باشد و غذا نخورد. اما در سفرهای طولانی مدت، غذاهای کم‌چرب و کم ادویه بهتر هستند. از تنقلات و نوشیدنی‌های حاوی قند زیاد دوری کنید، زیرا باعث تحریک معده می‌شوند. مصرف غذاهای شور نیز باعث مصرف آب بیشتر می‌شوند که حالت تهوع کودک را تشدید می‌کنند.

ترشی و نمکی

اگر فرزندتان دچار تهوع شده است، از خوراکی‌های ترش و نمکی برای ماشین زدگی کودک کمک بگیرید. بو کردن یک لیمو ترش، یا حتی لحظه‌ای زبان زدن به لواشک و لیمو، باعث کنترل تهوع ماشین می‌شود. اگر فرزندتان از خوردن لیمو و نمک امتناع می‌کند، حتی بو کردن پوست مرکبات نیز به بهبود حالت تهوع او کمک می‌کند.

لباس راحت

قبل از سفر برای کودک لباس راحت و گشادی را تهیه کنید که در طول مسیر از آن استفاده کند. لباس‌های نخی به خنک شدن بدن کودک کمک می‌کنند و احساس تهوع را کاهش می‌دهند. به طور خاص به وجود دکمه، گشاد بودن یقه، تنگ نبودن کش شوار و مچ آستین و پاچه شلوار دقت کنید تا گردش خون کودک مختل نشود.

باز کردن پنجره‌ها

ماشین زدگی کودک را می‌توانید با تنفس هوای تازه کنترل کنید. حتی کمی باز کردن یک پنجره یا سانروف می‌تواند هوای کافی را وارد بدن کند تا حالت تهوع را برطرف کند. همچنین، قبل از سفر ماشین را تمیز کنید. خوشبو کننده را از ماشین خارج کنید. بو باعث تحریک حالت تهوع می‌شود.

قرص درامامین

قرص‌های جویدنی درامامین به طور خاص برای موقعیت‌هایی مانند سفرهای جاده‌ای، قطار و هواپیما و غیره ساخته شده‌اند. این قرص‌ها دارای طعم انگور هستند و در دوز دقیق فرموله شده‌اند تا مؤثر و ایمن باشند. اگر می‌دانید فرزندتان دچار بیماری حرکت است، قبل از موعد و در صورت نیاز در طول سفر به او دارو بدهید. دیمن هیدرینات، ماده اصلی درامامین، برای کودکان 2 سال و بالاتر تأیید شده است. با این حال، باز هم در این مورد با پزشک اطفال مشورت کنید.

درمان ماشین زدگی کودک

درمان ماشین زدگی کودک

درمان ماشین زدگی کودک

گاهی حتی زمانی که اقدامات پیشگیرانه انجام می‌دهید، کودک همچنان ممکن است دچار حالت تهوع شود. بنابراین، یک سطل یا کیسه بادوام و با قابلیت باز شدن آسان برای موقع استفراغ کودک به همراه داشته باشید. داشتن دستمال‌های ضدعفونی‌کننده و ضدعفونی‌کننده دست نیز در سفر ایده خوبی است.

اگر کودک در طول مسیر دچار تهوع و استفراغ شد، هر چه سریع تر ماشین را متوقف کنید و همراه با او قدم بزنید. اگر به قدری حالت تهوع و بیماری دارد که نمی‌تواند راه برود، او را به پشت بخوابانید و با چشمان بسته استراحت کند.
خوردن یک خوراکی یا نوشیدن به آرام شدن معده کودک کمک می‌کند. خوردن یک نوشابه، موهیتو، آبنبات زنجیلی یا لیمویی به بهبود حال کودک کمک می‌کند.

کمپرس آب سرد به درمان ماشین زدگی کودک کمک می‌کند. اگر در خودرو هستید، کنار بزنید و صورت کودک را با آب سرد بشویید. اگر در هواپیما هستید، دستتان را کمی خیس کنید و روی صورت و چشم‌های کودک بکشید. خنکی باعث تسکین حالت تهوع کودک می‌شود.

محل نشستن کودک را تغییر دهید. اگر در خودرو هستید، او را در صندلی جلوی ماشین بنشانید و کمربند ایمنی را ببندید. اگر در هواپیما هستید، از مهماندار بخواهید محل نشستن شما را به کنار پنجره و قسمت بال هواپیما تغییر دهد.

از او بخواهید درست تنفس کند. به آرامی نفسش را از طریق بینی داخل بدهد و با دهان، طی پنج شماره بیرون بدهد. تنفس بهتر به خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به قلب، ریه و مغز کمک می‌کند و احساس تهوع را کاهش می‌دهد.

اگر در جایی مانند هواپیما هستید و امکان پیاده شدن یا استراحت نیست، حواس کودک را پرت کنید. بازی‌هایی انجام دهید که نیازی به نگاه کردن به پایین یا تبلت و تلفن همراه ندارند. بازی‌هایی مانند اسم و فامیل، شعر خواندن یا حتی شنیدن یک داستان خنده‌دار به بهبود حال ماشین زدگی کودک می‌کند.

در ادامه ی این مقاله می توانید گوش درد کودک در پرواز از شادآموز را بخوانید.

ماشین زدگی کودک لحظه‌های خوش سفر پدر و مادر و فرزندان را خراب می‌کند. خبر خوب اینکه معمولاً پس از ده سالگی این حالت تخفیف پیدا می‌کند. با کمک گرفتن از پیشنهاد‌های پیش دبستانی شادآموز می‌توانید سفر بهتری را به همراه خانواده داشته باشید.

شاد آموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

dramamine

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ 10 راهکار برای پیشگیری از ماشین زدگی کودک

  1. شیدا گفت:

    بچه خوابید بعد برین با ماشین مسافت طوانی که ماشین زده نشه

  2. سنم گفت:

    دختر من همیشه تو ماشین حالت تهوع بهش دست میداد مرسیاز مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.