رشد جسمانی و فیزیولوژیک 2, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 3

بررسی نیاز خواب در کودکان 2 و 3 سال

بررسی نیاز خواب در کودکان 2و3 سال

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

نوزادان از زمانیکه به دنیا میان نیاز زیادی به خوابیدن دارن. اونها در صورتی که در جای تمیز و راحت قرار بگیرن و هوای تازه در جریان باشه و بیماری و درد خاصی حس نکنن، با بر طرف شدن نیازشون به غذا میتونن به اندازه کافی بخوابن. نوزادان در فاصله بین دو غذا میخوابن اما تا سال اول زندگیشون، فقط یک بار بعد از غذای صبح و یک بار بعد از غذای ظهر میخوابن. هرقدر سن اونها بیشتر بشه مقدار خوابشون در طول روز کمتر میشه و ساعت خواب شبانه اونها تنظیم میشه. زمانیکه سن کودک به حدود 1 سال و نیم رسید یکی از دو خواب (خواب صبح بعد از غذا، خواب ظهر بعداز غذا) حذف میشه. اگر خواب بعداز ظهر طولانی بشه کودک دوست نداره شب به بستر بره. اگر شما هم برای خواب کودک 2یا3 ساله تان دچار سردرگمی هستید تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

ویژگی خواب در 2 سالگی چگونه است؟

شیرخواران و نوزادان به اندازه نیازشون میخوابن اما 2 ساله ها نه. بچه های 2 ساله میتونن هیجانات و اتفاقات مختلف رو حس کنن و در جریانشون قرار بگیرن. مثلا میتونن بفهمن که تو خونشون دعوا بوده و محیط رو استرس زا بدونن یا ممکنه از چیزی بترسن و بر اثر هیجان مفرط، کشمکش یا ترس های مختلف بیدار بمونن. اونها در برابر به رختخواب رفتن مقاومت میکنن و در فاصله 1 تا 2 سالگی دوست ندارن بخوابن و دلشون میخواد بیدار بمونن. زمانیکه در تختشون تنها بمونن شروع میکنن به گریه کردن یا بلند میشن از جاشون و دنبال والدینشون میگردن. علت این اتفاق میتونه اضطراب جدایی باشه یا تلاشی که کودک میکنه تا بر محیط تسلط پیدا کنه. کاری که والدین در این موقعیت باید انجام بدن اینه که کودک رو به تختش برگردونن و تو راهرو به ایستن تا مطمئن شن که کودک ازتخت نمیاد بیرون و در تختش میمونه.

کارهایی که والدین برای خواب کودک 2و3 سال نباید انجام بدن !

والدین باید مراقب خواب کودکشون باشن چون بچه ها زمانیکه یاد میگیرن با اسباب بازی هاشون بازی کنن یا با تلویزیون کارتون تماشا کنن بیشتر علاقه دارن که وقتشون رو به جای خوابیدن به بازی کردن بگذرونن. کاری که والدین باید انجام بدن اینه که اجازه ندن کودک بیدار بمونه. البته این به این معنی هست که والدین هم همراه با کودک به رختخواب برن و تمامی چراغها رو خاموش کنن و کار ها رو تعطیل کنن تا کودک ببینه که روز تموم شده و زمان خواب رسیده. در این سن بیشتری تأثیرگذاری بر روی کودک از طریق الگوهاست. کودک هر چیزی رو که در رفتار شما میبینه تقلید میکنه و در رفتارش نشون میده. مورد بعدی این هست که والدین کنار کودک دراز نکشند. کودک باید هنگامیکه خواب آلود شد به رخت خواب بره و بدون ترس بخوابه. والدین میتونن قبل از خواب او رو ببوسن و براش آرزوی خواب خوبی بکنند. والدین اجازه ندارن کودک رو به رختخواب خودشون ببرن. باید اجازه بدن که کودک تنها بودن رو یاد بگیره. البته که در طول شب اگر کودک بیدار شد باید به کودک کمک کنن و اون رو آروم کنن و اگر چیزی نیاز داشت به اون بدن. حتی باید در طول شب چند بار به کودک سر بزنن و از راحتیش مطمئن بشن. والدین نباید قبل از خواب با خوندن داستانهای بیشتر یا اجازه برای بازی و کارتون تماشا کردن بیشتر اجازه بدن که کودکشون بیشتر بیدار بمونه.
این وظیفه والدین هست که خواب کودک رو تنظیم کنن. کودکان دو ساله متوسط به 12 ساعت خواب شبانه و 1 تا 2 ساعت به خواب روزانه احتیاج دارن که البته این خواب روزانه به تدریج کم میشه و یا میتونه در چرتهای کوتاه مدت انجام بشه و در طول چند سال خواب روزانه قطع میشه و خواب کودک مرتب میشه.

مقاله خواباندن نوزاد کمک زیادی برای مادرانی است که برای خواباندن نوزادان تا یکسالگی نیاز به کمک دارند.

ایجاد عادات مناسب برای خواب

یکی از راه هایی که میشه کودک رو با اون به خواب سر ساعت تشویق کرد این هست که کودک رو سر ساعت معین به رختخواب ببرید و محیطی فراهم کنید که کودک در اون آرامش کافی داشته باشه. میتونید:

  • عروسکش رو کنارش بگذارید
  • لباس تمیز بپوشونید و حمام ببرید
  • داستان های آرامش دهنده و با لطافت بخونید و اون رو ببوسید و در آغوش بگیرید و به او اطمینان بدید که اگر اتفاقی افتاد شما کنارش خواهید بود.
  • در اتاق خواب ها را هم باز بگذارید.
  • بهتره که هیچ وقت خشمگینانه به کودک تذکر ندید که وقت خواب رسیده. چراکه کودکان بسیار تمایل دارن که به دستورات اهمیت ندن و اونها رو انجام ندن.
  • در ساعات قبل از خواب از تماشا کردن تلویزیون پرهیز کنید مخصوصا برنامه های ترسناک یا برنامه هایی که باعث میشه کودک هیجان زده بشه و کودکان در صورتی که چنین برنامه هایی ببینن، شبها جیغ میکشن و کابوس میبینن و امکان شب گردی در سن 5 سالگی بیشتر میشه.

راه دیگری که میتونه کمک کنه به کودکتون تا بتونه بهتر بخوابه این هست که از بحث و نزاع و ایجاد استرس و قهر در ساعات نزدیک به خواب کودک خودداری کنید. کودک باید بدون زیاد بودن هیجان و استرس به خواب بره.

نکته مهم این هست که هیچ گاه از خوابیدن و رختخواب به عنوان یک روش و راه برای تنبیه استفاده نکنید.

در نتیجه میبینیم که با مراقب هایی که چندان سخت نیستن و قابل اجرا در هر خونه ای هستن میشه ساعت خواب کودک رو تنظیم کرد و به این وسیله از رشد هنگام خواب کودک بهره برد. همچنین کودکی که خواب خوبی داشته باشه میتونه در روزهای بعدی هم بهتر به یادگیری بپردازه و بهتر بازی کنه و به تجربه کردن بپردازه برای بررسی نیازهای دیگری که کودکتون داره میتونه به وبسایت مرکز پیش دبستانی شادآموز مراجعه کنید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

گردآوری: پریسا سبزعلی
منبع: رایس، ف. فیلیپ، (1390) رشد انسان، ترجمه دکتر مهشید فروغان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *