رشد جسمانی و فیزیولوژیک 1

آیا می توان به نوزاد آب داد؟ چگونه به نوزاد آب بدهیم؟

آیا می توان به نوزاد آب داد؟ چگونه به نوزاد آب بدهیم؟

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

آب دادن به نوزاد از چه سنی و چه مقدار مجاز است؟ 

نظرات زیادی در مورد آب دادن به نوزاد وجود دارد. با این حال، اکثر موسسات پزشکی موافق هستند که مصرف آب قبل 6 ماهگی برای کودکان ممنوع است. این بدان دلیل است که نوشیدن آب مانع تغذیه با شیر مادر یا شیرخشک می‌شود و می‌تواند تعادل الکترولیت‌های نوزاد را برهم بزند. مصرف آب برای نوزادان با خطرات زیادی همراه است. یکی از آنها عدم تعادل سطح سدیم است که می‌تواند موجب تشنج، آسیب مغزی، کما و مرگ شود. علاوه بر این، اکثر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی موافقند که مصرف آب برای سال اول زندگی ضروری نیست زیرا شیر مادر و شیر خشک عمدتاً از آب تشکیل شده است.

کی به نوزاد آب بدهیم؟

چه زمانی نوزاد می‌تواند آب بنوشد؟

بعد از 6 ماهگی کودک می‌تواند به مقدار کم آب بنوشد. مصرف آب در کودکان کمتر از 6 ماه، آنها را در معرض خطر عدم تعادل الکترولیتی تهدید کننده زندگی و دریافت ناکافی کالری، پروتئین و مواد مغذی ضروری قرار می‌دهد. از حدود 6 ماهگی، در صورتیکه کودک در حال رشد و افزایش وزن مناسب باشد، ارائه مقدار کمی آب به او ایرادی ندارد اما بهتر است تا 12 ماهگی صبر شود.

چه میزان آب دادن به نوزاد مجاز است؟

آکادمی اطفال آمریکا پیشنهاد می‌کند که از 6 ماهگی تا 227 میلی لیتر آب در روز مجاز است. با این حال، توصیه بهتر این است که آب باید به کمتر از 59-118 میلی لیتر در روز محدود شود تا از جایگزینی آن با مواد مغذی با ارزش در شیر مادر یا شیر خشک جلوگیری شود. در صورتی که نگران سطح هیدراته بودن بدن کودک هستید، باید به تعداد پوشک خیس و سطح انرژی او دقت کنید. به طور کلی، نوزادان باید هر 24 ساعت 4 تا 6 پوشک مرطوب داشته باشند. اگر بدون مصرف آب، کودک این تعداد پوشک خیس دارد، اوضاع خوب است.

چگونه به نوزاد آب بدهیم؟

برای کمک به رشد مهارت‌های نوشیدن، آب را در یک فنجان کوچک یا نی دار بریزید. آب یکی از سخت‌ترین مایعات برای نوشیدن است، چراکه رقیق است و به سرعت جریان می‌یابد و به هماهنگی زبان و ماهیچه‌های بلع نیاز دارد. بسیاری از کودکان وقتی اولین بار آب می‌خورند، به سرفه می‌افتند، زیرا مهارت‌های حرکتی دهان مورد نیاز برای نوشیدن از فنجان یا نی بسیار متفاوت از حرکات مورد نیاز برای تغذیه با سینه یا شیشه شیر است. با کمی تمرین این مشکل برطرف می‌شود.

از آب دادن به نوزاد در شیشه شیر خودداری کنید. دادن آب به نوزاد از شیشه شیر باعث مصرف بیش از حد آب می‌شود و برای رشد مهارت‌های حرکتی دهان و دندان مفید نیست. یک فنجان کوچک را انتخاب کنید که کودک بتواند به راحتی آن را در دست بگیرد. قبل از انتخاب لیوان نی دار، ابتدا به کودک خود مهارت‌های استفاده از نی را آموزش دهید. هنگامی که کودک نوشیدن با نی را یاد بگیرد، آن را به هر فنجانی ترجیح می‌دهد.

اگر در خانه کودک نوزاد دارید و نمی دانید او را چگونه حمام کنید، این مقاله از شادآموز به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

چه آبی به نوزاد بدهیم؟

کودکان باید چه آبی بنوشند؟

نوزادان می‌توانند از همان آبی استفاده کنند که سایر اعضای خانواده از آن می‌نوشند. نیازی به خرید آب مخصوص نوزادان نیست. با این حال، همیشه کیفیت آب منطقه خود را بررسی کنید تا از سلامت آن برای نوزادان مطمئن شوید. اگر آب منطقه شما سنگین یا حاوی املاح است، از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

فرزندم از شیر مادر تغذیه می‌کند، آیا به آب نیاز دارد؟

اگر کودک کمتر از 6 ماه دارد، به آب نیاز ندارد. شیر مادر حاوی 87 درصد آب است و این برای کودک کافی است. با شروع تغذیه جامد، کودک به کمی آب پس از هر وعده غذایی نیاز پیدا می‌کند. هر چه غذا به سفره خانواده نزدیک‌تر باشد، میزان آب مورد نیاز برای کودک بیشتر می‌شود.

چطور بدانم فرزندم نیاز به آب دارد؟

همانطور که گفتیم آب دادن به نوزاد زیر 6 ماه ضرورت ندارد. به طور کلی اگر نوزاد 4-6 پوشک را در شبانه روز خیس می‌کند، بدن او آب کافی را دریافت می‌کند. نشانه‌های کمبود آب بدن شامل:

 • لبهای خشکیده و ترک خورده
 • فقدان اشک موقع گریه
 • چشمهای گود رفته
 • رنگ ادرار تیره
 • ملاج نرم فرورفته (فونتانل قدامی) در بالای سر
 • تحریک‌پذیری
 • خواب‌آلودگی بیش از حد

کودک نوپایی که آب نمی نوشد

کودک نوپای من آب نمی‌نوشد، چه کار کنم؟

برخی از کودکان نوپا علاقه‌ای به نوشیدن آب از فنجان ندارند. برای ترغیب او به فنجان، از یک فنجان طرح کودکانه یا فنجانی که خودش از فروشگاه انتخاب کرده است، استفاده کنید. می‌توانید چند تکه میوه یا برگ ریحان در آب بیاندازید، تا رغبت او به نوشیدن بیشتر شود. البته مراقب باشید تکه های میوه به اندازه ای باشند که کودک دچار خفگی نشود. آب را به مقدار کم در شیشه شیر بریزید تا بتواند بدون کمک از آن استفاده کند. کودکان از 6 ماهگی نیز می‌توانند از لیوان آب بنوشند. اما ممکن است به کمی تمرین نیاز داشته باشند.

آیا آب دادن به نوزاد دچار یبوست درست است؟

بله کودکان دچار یبوست نیز می توانند آب بخورند! اما میزان آن باید طبق تجویز پزشک باشد. همچنین، برای کودکان بزرگتر از 6 ماه می‌توانید انواع میوه‌ها مانند توت‌ها، گلابی، آلو و هلو را بدهید. اصلاً توصیه نمی‌شود که شیرخشک کودک را رقیق کنید. رقیق کردن شیرخشک، علاوه بر کاهش مواد مغذی بدن کودک، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به مسمومیت با آب شود.

علائم هیدراتاسیون بیش از حد یا مسمومیت با آب عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • خستگی
 • استفراغ
 • تعداد بیش از حد پوشک خیس (بیش از 8 عدد در روز)
 • گیجی
 • تغییر در رفتار

آیا آب دادن به نوزاد در هوای گرم درست است؟

اگر آب و هوای منطقه شما گرم است، باز هم توصیه به دادن آب ساده به نوزاد نمی‌شود. بلکه ترجیح این است که تعداد دفعات شیردهی را افزایش دهید. در هوای گرم، معمولاً این طور است که نوزاد در هوای گرم، دفعات بیشتری شیر می‌خورد، اما دوره‌های آن کوتاه‌تر است. به همین دلیل، لازم است که مادر آب بیشتری بنوشد تا بتواند نیاز کودکش را رفع کند. این تجویز برای تغذیه کودک تب‌دار نیز صدق می‌کند. اگر کودک بزرگ‌تر از شش ماه است، می‌توانید کمی آب به او بدهید.

اگر کودک شما مبتلا به اسهال و یا استفراغ است، با پزشک اطفال تماس بگیرید تا توصیه‌های لازم را در مورد آب دادن به نوزاد به شما بکند. تا زمانی که کودک حداقل یک ساله نشده است، به او آبمیوه ندهید. شکم کودکان کوچک است و آب و آبمیوه فضای کمتری برای شیر و غذا باقی می‌گذارد. پیش دبستانی شادآموز آرزوی سلامت و تندرستی کودکان ایران زمین را دارد. آگاهی بخشی به والدین را بخشی از مسئولیتمان در کنار آموزش به نونهالان خود می‌دانیم. با ما تماس بگیرید.

شاد آموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

solidstarts

نوشته های مرتبط

1 فکر در مورد “ آیا می توان به نوزاد آب داد؟ چگونه به نوزاد آب بدهیم؟

 1. سحر گفت:

  lهمیشه آب دادن به نوزاد یکی از مسایلی بود که من برای سوال بود مرسی لز مطلب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.