رشد جسمانی و فیزولوژیک 4, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 5, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6, رشد هیجانی و اجتماعی 4, رشد هیجانی و اجتماعی 5, رشد هیجانی و اجتماعی 6

ترس کودک از دندانپزشکی | 12 راهکار برای همکاری کودک

12 راهکار برای همکاری کودک با دندانپزشک

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

چگونه کودکان از دندانپزشکی نترسند؟

ترس در کودکان امری طبیعی است. کودکان از جدا شدن از والدین، هیولای زیر تخت و تاریکی می‌ترسند. بسیاری از این ترس‌ها با بزرگ‌تر شدن کودک از بین می‌روند، اما برخی از آنها به بزرگسالی نیز کشیده می‌شوند. یکی از ترس‌های رایج، ترس کودک از دندانپزشکی است.

تقریباً 20 درصد از کودکان پیش دبستانی از مراجعه به دندانپزشک می‌ترسند. متأسفانه این ترس باعث سخت‌تر شدن کار معاینه و درمان برای کادر درمان می‌شوند. حتی این اضطراب برای سلامت دهان و دندان کودک نیز مضر است و مانع از دریافت خدمات صحیح و کافی می‌شود. والدین می‌توانند با استفاده از راهکارهای زیر به کاهش اضطراب دندانپزشکی در کودک کمک کنند.

ترس کودک از دندانپزشکی

نقش والدین در کاهش ترس کودک از دندانپزشکی

از قبل به کودک بگویید که نوبت دندانپزشکی دارد و هیچ وقت آن را به صورت بی‌خبر برای کودک اجرا نکنید. کودکان برای سازگاری و انتقال به موقعیت‌های ناآشنا به قابلیت پیش‌بینی نیاز دارند. بی‌خبر بودن از نوبت دندانپزشکی می‌تواند اضطراب او را بدتر کند. در صورتی که اگر از قبل از آن آگاهی داشته باشد، می‌تواند از نظر روانی خود را برای دیدار با دندانپزشک آماده کند. به علاوه، شما نیز فرصت دارید تا با راهکارهای متعدد ترس کودک را کاهش دهید.

اجازه دهید در مورد ترس‌هایش با شما حرف بزند. به سؤالات او با پاسخ‌های سرراست و دقیق پاسخ دهید. حتماً مقدار جزئیات داده شده را محدود کنید و به او یادآوری کنید که می‌تواند از دندانپزشک نیز سؤال بپرسد. متخصصان دندانپزشکی آموزش دیده‌اند تا روش‌های درمانی را به روش‌های دلپذیر و آسان برای کودکان توصیف کنند.

آگاهی برای کاهش ترس کودک از دندانپزشکی ضروری است. با او در مورد اهمیت حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها صحبت کنید. توضیح دهید که دندانپزشک یک پزشک مهربان است که به مراقبت از دهان او کمک می‌کند و آنها را سالم نگه می‌دارد. اما اگر فرزندتان دچار ترس شدید است، از قبل موضوع را به دستیار دندانپزشک اطلاع دهید.

در طول نوبت دندانپزشکی از دندانپزشک راهنمایی بخواهید و دستورالعمل‌های او را دنبال کنید. متخصصان دندانپزشکی در زمینه روش‌های مراقبت از دندان و همچنین برخورد با بیماران مختلف آموزش دیده‌اند. از آنها بپرسید که برای آرامش فرزندتان چه کاری می‌توانید انجام دهید و در طول ملاقات از دستورات آنها پیروی کنید.

اسباب بازی مورد علاقه فرزندتان را آماده کنید تا برای حواس‌پرتی و تأمین آرامش او از آن استفاده کنید. می‌توانید به آن‌ها اجازه دهید در اتاق انتظار بازی کنند، تا با محیط جدید سازگار شوند. برخی از دندانپزشکان نیز برای زمان خوابیدن روی صندلی دندانپزشکی به کودک اجازه همراه داشتن عروسکشان را می‌دهند و برخی از آنها نیز از طریق مانیتور برای کودک انیمیشن پخش می‌کنند.

آرامش خودتان را حفظ کنید. در صورتی که شما مضطرب باشید، ترس کودک از دندانپزشکی بیشتر می‌شود. به آرامی با فرزندتان صحبت کنید و با رفتار آرامش‌بخش باعث احساس امنیت در او شوید.

برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه مقاله ی چگونه کودک را به دندانپزشکی ببریم را بخوانید.

انتخاب دندانپزشک خوب برای کاهش ترس کودک از دندانپزشکی

کودکان پیش دبستانی خاطرات را در ذهن خود ثبت می‌کنند و تجربیات آنها در این سن، پایه بسیاری از رفتارهای آنان در بزرگسالی را شکل می‌دهد. انتخاب یک دندانپزشک ماهر در برقراری ارتباط با کودکان به جلوگیری از ترس کودک از دندانپزشکی کمک می‌کند. دندانپزشکی را انتخاب کنید که صبور، خوشرو، آگاه به روانشناسی کودک و دارای امکانات سرگرم کردن کودکان است.

دندانپزشک باید آنقدر صبور باشد که چند دقیقه‌ای را به صحبت مهربانانه با کودک و جلب اعتماد او اختصاص دهد و از لحن دوستانه و آرامش‌بخش برای آرام کردن کودک استفاده کند. دندانپزشکی که برای آرام کردن کودک از تهدید و اخم کردن استفاده می‌کند، فرد مناسبی برای درمان فرزند شما نیست. تعریف و تمجید نیز به عنوان تقویت کننده موثر برای کودکان عمل می‌کند. تشویق آنها برای شجاعت و رفتار خوبشان در طول معاینه دندانپزشکی می‌تواند تفاوت زیادی در واکنش‌های آنان ایجاد کند.

ترس کودک از دندانپزشکی 2

ترس کودکم از دندانپزشکی به هیچ طریقی کم نمی‌شود، چه کار کنم؟

در شرایطی که به نظر می‌رسد هیچ روشی کودک را آرام نمی‌کند، گزینه بی‌خطر دیگری وجود دارد: گاز خنده. استفاده از یک آرام بخش ایمن و موثر به حفظ آرامش کودک شما در طول یک درمان دندانپزشکی کمک می‌کند. گاز خنده هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان در طول درمان استفاده می‌شود و به عنوان یک داروی ضد اضطراب تجویز می‌شود. در بیشتر مواقع، این روش برای حفظ آرامش کودک و اجرای درمان کافی است. با وجود استفاده از این آرام بخش، کودک همچنان قادر به پاسخگویی به محرک‌های کلامی و فیزیکی است و می‌تواند به طور طبیعی تنفس کند. اما قادر به مقاومت و گریه نیست.

برای ایمنی این دسته بیماران، همیشه یک متخصص بیهوشی در کنار کادر دندانپزشکی فعالیت می‌کند و علائم حیاتی کودک را زیر نظر دارد. سطوح مختلف آرام‌بخشی با داروهای مختلف به دست می‌آید تا بیهوشی خفیف، متوسط یا عمیق را ایجاد کند. برای کودکانی که ترس شدیدی دارند، ممکن است بیهوشی کامل تجویز شود.

مطالب مرتبط:

دلایل ترس در کودکان

اختلال اضطراب در کودکان

ترس کودک از دندانپزشکی 3

چند نکته دیگر برای کاهش ترس کودک از دندانپزشکی

از تجربیات ناخوشایندی که در دندانپزشکی داشته‌اید، با فرزندتان صحبت نکنید. سعی کنید توصیفات مثبتی از دندانپزشکی داشته باشید. بر سلامت، بهداشت و تلاش دندانپزشک برای پیشگیری از بیماری تأکید داشته باشید.

از گفتن کلماتی مانند “درد”، “آمپول”، “خون” و مواردی از این دست اجتناب کنید. با این وجود، به کودک دروغ نگویید. به او نگویید “اصلا درد نخواهی داشت.” چون این کار باعث می‌شود دفعه بعد به شما اعتماد نکند. به او بگویید که “دکتر از یک ژل بیحسی استفاده می‌کند که مانع از درد شدید تو در طول درمان می‌شود.”

تسلیم ترس کودک از دندانپزشکی نشوید. درمان پوسیدگی دندان شیری نیز مانند دندان دائمی اهمیت دارد. برای مقابله با اضطراب دندانپزشکی به صبر زیاد نیاز است. می‌توانید مرحله به مرحله پیش بروید. اول کودک را به دندانپزشکی ببرید تا با محیط آن آشنا شود. روز بعد فقط برای یک معاینه ساده او را به دندانپزشکی ببرید. ملاقات بعدی می‌تواند برای انجام یک روند ساده و بدون درد مانند فلوراید تراپی باشد. انجام این مراحل به جلب اعتماد کودک کمک می‌کند. مقاله ی مراقبت از دندان شیری را بخوانید.

کمک به درمان ترس کودک از دندانپزشکی برای سلامت و بهداشت دهان و دندان او مفید است. ما در پیش دبستانی شادآموز با استفاده از بازی، نقاشی و دیگر تکنیک‌های مناسب، بهداشت دهان و دندان را به کودکان آموزش می‌دهیم و سعی می‌کنیم آنها را با اهمیت مراقبت از دندان‌ها آشنا کنیم.

شاد آموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

carefreedental

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ ترس کودک از دندانپزشکی | 12 راهکار برای همکاری کودک

 1. شیما گفت:

  برای کاهش ترسش دخترم از دندون پزشکی چه پیشنهادی می دین

  1. shadamooz گفت:

   سلام همراه گرامی
   دلایل ترس کودک از دندانپزشکی را به طور کامل در مقاله توضیح دادیم و با روش های مختلفی مانند: آماده کردن کودک قبل از رفتن به دندانپزشکی، صحبت درباره دندان پزشک و اینکه اگر دندان ها خراب بمانند چه اتفاقی می افتد و… می توانید کودک را آماده ی رفتن به دندانپزشکی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.