رشد جسمانی و فیزولوژیک 4, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 3, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 5, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6

تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی کودکان

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

چطور به کنجکاوی جنسی کودکان پاسخ دهیم؟

برای والدین صحبت از مسائل جنسی به ویژه در ارتباط با آگاهی بخشی به کودکان سخت و عجیب به نظر می‌رسد. این در حالی است که کودکان از حدود سن 4 سالگی کنجکاوی جنسی دارند و اگر والدین به سوالات و رفتارهای آنان پاسخ غلط بدهند، تاثیر عمیقی در روان کودک می‌گذارند. بر خلاف تصور والدین، تربیت جنسی کودکان تابو نیست و نباید نادیده گرفته شود.

در ویدیوی زیر به طور کامل طریقه ی صحبت با کودک درباره ی بدنش را شرح دادیم.

 

کنجکاوی جنسی کودکان از چه سنی شروع می‌شود؟

از حدود 3 سالگی کودکان کنجکاوی زیادی در مورد اعضای خصوصی بدن خود نشان می‌دهند و مسائلی مانند تفاوت پسر و دختر یا اندام والدین برای آنها جذاب می‌شود. این کنجکاوی‌ها در 4-5 سالگی به اوج خود می‌رسد. با این حال، خبر خوب برای والدین این است که سوالات و تلاش‌های کودکان برای درک بیشتر آناتومی بدن خود و دیگران به هیچ وجه جنبه جنسی ندارد و صرفاً بخشی از روند رشد کودک است.

آیا باید به سوالات جنسی کودک پاسخ داد؟

کودکان از سن 4 سالگی شروع به پرسیدن سوالات مربوط به مسائل جنسی می‌کنند. مثلا از کجا می‌فهمیم چه کسی پسر یا دختر است؟ بدن بابا مامان چه شکلی است؟ بچه از کجا می‌آید؟ مامان‌ها چطور بچه دار می‌شوند؟ حتی در این سن کودک به بازی‌هایی مثل دکتر بازی نیز علاقه بیشتری نشان می‌دهد تا بتواند بدن دیگران را کاوش کند.

والدین باید در حد فهم و درک کودک به سوالات آنان پاسخ بدهند. پاسخ‌های کاملا درست و فراتر از سن کودک باعث بیداری جنسی و آسیب روانی به آنان می‌شود. در عین حال، دروغ‌های عجیب و غریب تنها باعث می‌شود که کودک به دنبال یافتن پاسخ‌های خود در جای دیگری باشد.

چطور باید به سوالات جنسی کودک پاسخ داد؟

همانطور که گفتیم این سوالات بخشی از روند رشد طبیعی کودکان است و پاسخ به سوالات آنها بخشی از تربیت جنسی کودکان است. اگر دلبستگی و رابطه بین والد و کودک ایمن و عمیق باشد، کودک می‌تواند برای یافتن پاسخ سوالات خود به والد رجوع کند. بهترین واکنش در برابر این دسته سوالات رفتار دوستانه و توام با آرامش است. برخورد خشن، تند یا دعوا کردن کودک به خاطر پرسیدن این دسته سوالات کنجکاوی او را تشدید می‌کند. به یاد داشته باشید که سوالات کودک جنبه جنسی ندارد و او از چیزی باخبر نیست. پس واکنش شدید، تند یا همراه با اضطراب به کودک نشان می‌دهد که چیزی در این میان درست نیست.

در عین حال، بی‌پاسخ گذاشتن سوالات کودک یا پرت کردن حواس او به چیز دیگر نیز واکنش درستی نیست و باعث می‌شود علامت سوال در ذهن او بزرگ‌تر شود. مطمئناً این کودک به دنبال یافتن پاسخ سوالش از منابع نادرست خواهد رفت.

بهترین واکنش به این سوالات برای تربیت جنسی کودکان این است که با حالت دوستانه و در آرامش کامل به سوال آنها، پاسخی درست، مطابق با درک کودکان و حاوی اطلاعات غیرجنسی بدهید. در ابتدا، در مورد سوال گفتگو کنید و حدسیات کودک را از موضوع بررسی کنید تا میزان اطلاعات او را ارزیابی کنید. سپس، متناسب با اطلاعات و درک او از موضوع به او پاسخ دهید. در سن 4 تا 5 سالگی بهتر است نحوه به وجود آمدن نوزاد را به وجود سلول‌هایی در بدن مادر ارتباط دهید و به او توضیح دهید که برای درست شدن بچه باید این سلول‌ها رشد کنند. برای او از گیاهان مثال بزنید که پس از رسیدن به سن خاصی یک جوانه کوچک تولید می‌کنند.

نکات تربیت جنسی کودکان

قسمت‌های خصوصی

اندام‌های خصوصی کودک را به او معرفی کنید. از دادن نام‌های عجیب و کودکانه به اندام تناسلی کودک خودداری کنید. صرفا نام آن را اندام خصوصی بگذارید تا کودک بداند هیچ کس جز خودش، والدین و در صورت نیاز پزشک حق دست زدن به این اندام‌ها را ندارد.

برای آموزش خصوصی بودن اندام ها، دقت کنید که کودک بعد از سه سالگی باید با لباس زیر به حمام برود و صرفاً برای آبکشی نهایی در حالی که پشتش به والد است، لباسش را خارج کند. والدین نیز باید با لباس در حمام حضور پیدا کنند. لباس زیر او باید در کشوی مجزا قرار گیرد.

آموزش لمس خوب و بد

کودکان حق دارند در مورد بدن خود مالکیت داشته باشند. به او آموزش دهید که هیچ کس حق ندارد به زور او را ببوسد یا در آغوش بکشد. این مسئله شامل اعضای خانواده نیز می‌شود. اگر کودک را وادار کنید که مادربزرگ پدربزرگ را ببوسد یا اجازه دهد دیگران او را در آغوش بکشند، به او پیام‌های متناقض می‌دهید و او را سردرگم می‌کنید.

به او آموزش دهید که لمس خوب یعنی او را از شانه بغل کنند. لمس بد یعنی او را به زور بغل کنند، ببوسند یا نواحی خصوصی او را لمس کنند. لمس خوب به او حس آرامش و لذت می‌دهد، اما لمس بد باعث نگرانی و خجالت او می‌شود. به او آموزش دهید که در صورت مواجه شدن با لمس بد محکم و بلند نه بگوید و برای یافتن یک بزرگتر مکان را ترک کند.

اتاق خواب

برای تربیت جنسی کودکان لازم است که اتاق خواب او قبل از 3 سالگی از والدین جدا شود. همچنین والدین باید به کودک آموزش دهند که قبل از ورود به اتاق والدین باید در بزند. در عین حال، والدین نیز برای ورود به اتاق کودک باید در بزنند. همچنین، لازم است کودک حداقل دو ساعت زودتر از والدین به خواب رود.

فیلم و اینترنت

والدین باید مراقب محتوای موجود در تلفن همراه، تلویزیون و سایر رسانه‌ها باشند. تاثیر فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی روی تربیت جنسی کودکان زیاد است. بهتر است تماشای برخی از فیلم‌ها به بعد از خوابیدن کودک موکول شود.

برای تربیت جنسی صحیح باید از آگاهی و دانش کافی برخوردار بود. برای جلوگیری از آسیب به شخصیت و آینده کودکان لازم است والدین مطالعات کافی را در این زمینه داشته باشند. بهتر است این مطالعه قبل از بروز کنجکاوی‌های جنسی کودکان باشد تا والدین آمادگی لازم را برای برخورد صحیح داشته باشند. دروغ‌گویی، پرخاشگری و بی‌جواب گذاشتن سوالات کودک از واکنش‌های غلط هستند.

در ادامه ی این راهنما، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رشد جنسی کودکان 5تا6 سال و رشد جنسی کودکان 2تا3 سال، این دو مقاله از شادآموز را بخوانید.

در عوض، برای تربیت جنسی کودکان لازم است والدین ارزیابی صحیحی از درک کودک از موضوع داشته باشند و بدون اشاره به موضوع لذت جنسی پاسخ‌هایی درست و مطابق با فرهنگ جامعه و فهم کودک بدهند. برای این کار بهتر است از یک مشاور کودک نیز اطلاعات ضروری گرفته شود. پیش دبستانی شادآموز همواره دغدغه تربیت صحیح کودکان را دارد. ما اینجاییم تا اطلاعات لازم را در مورد شیوه‌های درست فرزندپروری با شما مرور کنیم. لطفا تجربیات و سوالاتتان را با ما در میان بگذارید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

raisingchildren

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “تربیت جنسی کودکان

  1. سنم گفت:

    مرسی از مقاله خوبتون درباره کنجکاوی جنسی

  2. معصومه گفت:

    من همیشه نگران سوالایی هستم که دخترم می پرسه و نممیدونم چه پاسخی باید بدم مقالتون کمک کرد مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.