بازی و سرگرمی 4, بازی و سرگرمی 5, بازی و سرگرمی 6

مسی پلی messy play یا بازی کثیف کاری چه سودی دارد؟

مسی پلی یا بازی کثیف

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

اکثر پدر و مادرها از بازی هایی که باعث کثیف شدن و به هم ریخته شدن اطرافشان می شود بیزار هستند، درست است که بازی هایی مثل نقاشی با انگشت و کاردستی هایی که کثیف کاری زیادی دارند در وهله ی اول جذاب به نظر می رسند ولی واقعیت این است که پس از تمام شدنِ بازی کودک که حتی زمان زیادی هم نمی برد، تمام خانه پر از رنگ و چسب و کاغذ خرده می شود و تمیز کردن آن تازه شروع می شود…
با وجود تمام این ها مطالعات زیادی نشان می دهند که بازی های نامرتب یا همان messy play یکی از بهترین راه ها برای یادگیری و رشد کودکان است. پس زمان آن رسیده است که کمی کثیف شوید …

فواید messy play

کنجکاوی، تخیل و جستجو کردن را در کودکان افزایش می‌دهد

راه درستی برای بازی های کثیف (مسی پلی) وجود ندارد، قرار نیست هدف خاصی را دنبال کنند و چیزی به طور مستقیم یاد بگیرند. فقط به کودکان اجازه بدهید وسایل رو قاطی کنند، کشف کنند و آزمایش کنند.
می توانید از موادی مثل ماسه، آب، رنگ، گچ، خمیر بازی یا خمیرهای دیگر برای این بازی ها استفاده کنید. کودک با تخیل خودش بازی کند هم چنین تجربه ی حسی به او کمک می‌کند تا حواس خود را درک کند.

در این ویدیو، یک نمونه از بازی های کثیف کاری که در شادآموز انجام می دهیم را مشاهده میکنید. البته این یک نمونه از مسی پلی است که با هدف ترکیب رنگها انجام شده است.

اجتماعی شدن را می آموزد

بازی های کثیف فعالیت اجتماعی هستند، چه با خانواده و چه با بقیه کودکان و به این وسیله از طریق تعامل اجتماعی روابط اجتماعی کودک را بهتر می کنند.

مهارت های مختلف را مرور می کند

بسته به بازی ای که انجام می دهید، می توانید مهارت های مختلفی را در کودکان ارتقا دهید.
مثلا اگر می خواهید مهارت های زبانی و کلامی کودکتان را ارتقا دهید می توانید با صحبت کردن در مورد بازی این کار را بکنید. مثلا بپرسید من نمی دانم وقتی این کار را انجام می دهم بعدش چه اتفاقی می افتد؟
حالا فرصت حرف زدن و گوش دادن به فرزندتان را دارید هم چنین به او کمک کردید که در مورد این بازی و فعالیت تفکر کند و تفکر کردن نیز همینجا مورد تشویق قرار می گیرد.

تمرکز کردن خوب را تمرین می کند

در حال بازی کردن کودک شما از لحظه ی اول و توجه کردن به مواد اولیه تا لمس کردن و حس کردن آن با حواس دیگر خود، کشف کردن و تغییر دادن آن ها و تلاش برای برقراری ارتباط با سایر هم بازی ها به تمرکز بالایی نیاز دارد.
بنابراین این بازی ها هم چنین کمک میکنند که کودکان طی یادگیری و تمرین مهارت های آینده نیز تمرکز بهتری داشته باشند.

رشد جسمانی را تقویت می کند

رشد جسمانی شامل مهارت های حرکتی ظریف، هماهنگی چشم و دست و مهارت های حرکتی درشت است.
فعالیت ها شامل چیدن اشیا، ریختن آن ها، اندازه گیری ها، هم زدن و تکان دادن هستند.
این فعالیت ها به کودکان کمک می کنند تا انواع بافت (نرمی، زبری) را درک کنند و همچنین از فضای شخصی خود استفاده کنند و احترام به فضای شخصی دیگران درک کنند.

رشد فکری را تقویت می کند

مسی پلی هم چنین به تفکر منطقی کمک خواهد کرد. کودکان دوست دارند طبقه بندی کنند، وسایل را به ترتیب بچینند، آن ها را با ذهن تطبیق دهند و تلاش کنند آن ها را درک کنند.

رشد ریاضی را تقویت می کند

بازی های مسی پلی فرصت های زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهند. آن ها می توانند شمارش، انجام محاسبات، اندازه گیری ها و … باشد.

فواید بازی کثیف (messy play) برای کودکان (سن 5 تا 8 سال)

 • مفاهیم و مهارت های آموخته شده در مدرسه را به شیوه های قابل لمس درک می کنند.
 • این بازی ها با اجازه دادن به کودکان برای جستجوی عملی مفاهیمی که درک آن ها سخت است، یادگیری را بهتر می کند.
 • به کودکان این امکان را می دهد که متوجه خلاقیت خود بشوند.
 • به آرامش کودکان کمک می کند؛ بازی هایی که حسی اند می توانند بسیار آرام بخش باشد.
 • ارتباط گرفتن با طبیعت و محیط اطراف را تقویت می کنند.
 • ارتباط بین خانه و مدرسه را تقویت می کنند: خانه نیز می تواند یک محیط آموزشی باشد اینگونه شما و معلم فرزندتان هر دو برای کمک به رشد او تلاش می کنید.
 • هنگامی که کودک برای شروع و تمیز کاری پایانی کمک می کنند، احساس مسئولیت می کند.

مزایای بازی کثیف برای کودکان پیش دبستانی (سنین 3 تا 5 سال)

کودکان پیش دبستانی با شرکت در این بازی ها روی مهارت های اساسی خود کار می کنند، مهارت هایی مثل حرکت دادن بدن خود، یادگیری در مورد دنیای اطراف، تمرین تعاملات اجتماعی، و بهبود مهارت های تنظیم هیجانی مسی پلی ها می توانند به همه این مهارت ها کمک کنند.
بنابراین این کودکان می توانند :

 • مفاهیمی مانند «پر» و «خالی» را یاد بگیرند
 • مرتب‌سازی و طبقه‌بندی اولیه (که از مهارت‌های اساسی ریاضی هستند) را یاد بگیرند.
 • وقتی صحنه‌های خیالی را بازی می‌کنند، خلاقیت خود را تجربه کنند.
 • می توانند به اشتراک گذاشتن موادهای خود را با کودکان دیگرو تعامل با آن ها را یاد بگیرند.
 • این بازی ها می توانند برای بسیاری از کودکان آرامش بخش باشد.
 • استفاده کردن از حواس (بینایی، صدا، لامسه، چشایی، بویایی) را یاد می‌گیرند.
 • هم چنین احساس مسئولیت را یاد میگیرند در زمانی که باید از قوانین و دستورالعمل های بازی پیروی کنند.

ما در مهد و پیش دبستانی دو زبانه شادآموز، علاوه بر آموزش علوم و مهارت ها که با بازی ها و همراهی بچه ها انجام می شود، زمان هایی را نیز به مسی پلی اختصاص می دهیم. در مسی پلی ها کودکان تجربه های مختلفی دارند، بعضی از کثیف شدن لباس و دست هایشان ناراحت می شوند و بعضی در تلاشند هر چه بیشتر کثیف شدن را تجربه کنند و لذت بیشتری ببرند.

این بازی ها در نهایت باعث می شوند کودکانی که نگرانی از کثیف شدن خود دارند نیز شروع به تجربه و تعامل کنند. در این مسیر کودکان خلاقیت بیشتری به خرج می دهند با هم کلاسی ها و با مربی ها تعامل بیشتری می کنند و حتی آنان که تا کنون با هم هم بازی نشده بودند در مسی پلی شروع به بازی با یکدیگر می کنند اینجا همه یک هدف دارند و آن فقط کثیف کاری و لذت بردن است.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منابع:

schoolhouse
messyplaykits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.