آموزش 2, آموزش 3, بلاگ, رشد شناختی و زبان 2, رشد شناختی و زبان 3

به بچه های 2و3 سال چی یاد بدیم؟

به کودکان دو و سه ساله چی یاد بدیم؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

آموزش، حل مسئله برای کودکان 2 و 3 سال
(اعداد، جغرافی، محیط زیست)

کودکان در 2 و 3 سالگی آمادگی یادگیری مفاهیم اندکی پیچیده رو دارن. در این سن اونها شروع میکنن به بازی های تخیلی و در اون بازی ها، موقعیت هایی رو برای خودشون میسازن که در واقعیت وجود نداره. این بازی ها نشان دهنده این موضوع هستن که کودک توانایی تصور و ایجاد یک موقعیت غیرواقعی و ایفای نقش در اون رو داره. در نتیجه میتونن مفاهیم غیرواقعی تری مثل اعدادو شمارش اشیا رو یادبگیرن و مشکلات و مسائل پیش اومده در بازیشون رو حل کنن.

ارتباط بازی های تخیلی در این سن و یادگیری اعداد

کودک در سن 2 سالگی میتونه موقعیت های مختلفی رو تخیل و تصور کنه که در اون در جایگاه یک فرد دیگر داره نقش بازی میکنه مثلا در نقش مادر یک خانواده بچه داری میکنه و کارهای خونه خیالیش رو انجام میده. همینطور که میتونه یک خانه رو در خیالش تصور کنه و براش بخش های مختلف و اتفاقات مختلف در نظر بگیره، میتونه برای تعدادی از اسباب بازی هاش هم ویژگی ای قائل بشه و اون در نظر گرفتن اندازه هست. میتونه در حین بازی به عنوان یک مادرتعداد بچه هاش رو بشمره، تعداد اسباب بازی هاش رو بشمره و آنها رو با تعدادشون تعریف کنه و بشناسه.

چگونه میشه به کودک عددها رو یاد داد؟

کودک در سن 2 سالگی هنوز مفهوم دسته های ده تایی و صدتایی و.. رو متوجه نمیشه. به این دلیل که نمیتونه به صورت عینی اون مقدار رو ببینه و با اونها آشنا بشه. اما میتونه تعداد اسباب بازی ها، بستنی ها، افراد داخل اتاق رو ببینه و مقدارشون رو متوجه بشه. ابتدا باید عدد هارو با انگشت دست به کودک یاد بدیم. در این سن معمولا تا عدد 10 رو میتونن با استفاده از انگشت های دستشون یاد بگیرن. درسته که کودکان ترتیب اعداد رو به صورت نامرتب و اشتباه میگن اما به مرور زمان و با تمرین میتونه اونها رو یادبگیره. میشه با چندتا چوب هم این کار رو بهشون یاد بدیم. این کار مستلزم صرف زمان زیادی هست و کودک ممکنه زیاد اشتباه کنه، در نتیجه باید والدین خونسرد باشند و تصور نکنن که کودکشون از نظر هوشی پایین تر هست.

حل مسئله در کودکان چگونه است؟

کودک در این سن میتونه ابعاد مختلف یک مسئله رو درک کنه البته این مسئله باید مسئله ای باشه که پیچیدگی زیادی نداشته باشه. همونطور که میدونید کودک در این سن هنوز توانایی درک ابعاد پیچیده از یک موضوع رو نداره. اما میتونه با شنیدن توضیحات و شفاف شدن ابعاد یک مسئله تلاش کنه تا اون موقعیت رو تصور کنه و برای حل کردنش تلاش کنه. مسائلی مانند تقسیم خوراکی بین عروسک ها و تصمیم گرفتن در مورد اینکه اول بازی کنه یا غذا بخوره یا پیاده روی بره!

یاد دادن علوم به کودکان 2 و 3 ساله

کودک در این سن میتونه بعضی از مفاهیم مربوط به علوم طبیعی رو یاد بگیره. به عنوان مثال در سن 2 سالگی میتونه درک کنه که قند یا نمک یا نبات در آب گرم حل میشه و با وجوداینکه دیگر با چشم نمیشه دیدشون اما طعم اونها هنوز وجود داره. هم چنین میشه چرخه آب رو با نشون دادن شکل و آزمایش خیلی ساده مثل گرفتن سینی روی کتری و بخار آب به کودک نشون داد. این توانایی درک مفاهیم علوم طبیعی به مرور در کودک ایجاد میشه. درنتیجه برای یاد دادن سریع اونها به کودک نباید عجله کرد یا با سخت گیری و تنبیه کودک رو مجبور به انجام یا یادگیری کرد.راه دیگری که برای یاد دادن علوم طبیعی به کودک وجود داره این هست که کودک در موقعیت های واقعی زندگیش و با استفاده از اتفاقاتی که براش میفته مسائل رو یادبگیره. به عنوان مثال در زمان صبحانه میتونه حل شدن شکر در چای رو ببینه و با توضیحاتی که والدینش به او میدن در مورد این اتفاق اطلاعات کسب کنه.

آیا میشه به کودک در این سن جغرافیا رو کودک آموزش داد؟

کودک در سن 2 و 3 سالگی میتونه پدیده ها مثل کوه و دریا و رود و… رو بشناسه اما اسم شهرها محل قرار گرفتنشون و ویژگی های آب و هوایی رو نمیتونن بشناسن و اونها رو به یاد بسپرن. برای یاد دادن این مفاهیم میشه از تصاویر واقعی، تکرار اونها و استفاده از این پدیده ها در داستان و اشیا و جان بخشیدن به اونها استفاده کرد. مثل کارتون هایی همچون موآنا یا داستان های درخت مهربان و…. از این داستان ها میشه برای یاددادن مهارت ها هم استفاده کرد. راه دیگری برای یاددادن پدیده های طبیعی، مشاهده اونهاست. کودک میتونه با دیدن این پدیده ها از نزدیک اونها رو بهتر یادبگیره.
کودک با یادگرفتن این مفاهیم و ارزش و اهمیت اونها برای زندگی میتونن راه های حفظ و نگهداری ازشون رو هم یادبگیرن. به طور مثال میتونن با دونستن اهمیت آب و تأثیری که برای زندگی داره، تلاش کنن تا در اون آشغال و زباله نریزن و اون رو بیهوده استفاده نکنن. این خیلی مهمه که کودک از سن پایین یاد بگیره از منابع طبیعی و محیط زیست نگهداری کنه.

تأثیر محیط آموزشی بر آموزش اعداد، جغرافی و حفظ محیط زیست

این مفاهیم و اطلاعات باید با توجه به مرحله رشدی کودک به او ارائه بشه. برای اینکار محیط هایی مانند مهدکودک ها بسیار تأثیرگذار خواهند بود. در مراکز آموزشی مربی متخصص با آگاهی و علم بر رشد کودک، ویژگی های هر کودک و نوع برخورد با کودک؛ شرایطی رو فراهم میکنه که در اون یادگیری آسون تر بشه و تمام ابعاد و جوانب مسئله به کودک آموخته بشه. هم چنین در چنین محیط هایی به طور غیر مستقیم تمرین هایی صورت میگیره که برای به یاد سپردن و یادگیری بهتر کودک لازمه. در این محیط ها به دلیل حضور همسالان کودک، روابط اجتماعی هم رشد میکنه و کودک میتونه چند مهارت رو در زمان کوتاه تری یادبگیره. از ویژگی های دیگری که مراکز آموزشی دارن این هست که در صورت شاغل بودن والدین و نداشتن زمان کافی برای آموزش و توجه به ابعاد مختلف رشدی کودک، میتوان بابت یادگیری آسوده خاطر بود. مرکز پیش دبستانی شادآموز میتونه در این مورد به شما و کودکتون کمک کنه.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

گردآوری: پریسا سبزعلی
منبع: هیوز، فرگاس پیتر، (1393)، روانشناسی بازی «کودکان،بازی ورشد»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *