بازی, بازی و سرگرمی 5, بازی و سرگرمی 6

فواید سودوکو برای کودکان

فواید بازی سودوکو برای کودکان

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

سودوکو برای کودکان

سودوکو از جمله بازی هایی هست که هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند از آن برای تقویت قوای فکری و به کارگیری و تمرین دادن به مغز و تفکر استفاده کنند. سودوکو یک مخفف از کلمات ژاپنی هست به معنی اعداد باید تنها باشند.

اگر توجه کرده باشید یا اگر تجربه حل کردن جداول سودوکو را داشته باشید حتما می دانید که در این جدول قوانین به خصوصی وجود دارد و یکی از این قوانین این هست که در یک مربع و در یک سطر نباید اعداد مشابه وجود داشته باشند. این جداول معمولا از آسان تا پیچیده در تغییر هستند و فرد بر اساس توانایی یک از این انواع را انتخاب و حل می کند. حل کردن این جداول برای کودکانی که تمایلی به سکوت و تمرکز و یکجا نشستن ندارند و تاثیر بیشتری از بازی و تحرک می گیرند متفاوت از بزرگسالان است. در این مقاله به بررسی فواید سودوکو برای کودکان و تفاوتهای آن با جدول سودوکو برای بزرگسالان می پردازیم.

با اینکه حل جدول سودوکو برای بزرگسالان بسیار توصیه شده و انجام آن به بهبود تمرکز در آنها کمک می کند، فواید سودوکو بسیار زیاد است و همینطور فواید سودوکو برای کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان می باشد. سودوکو برای کودکان انواع مختلفی دارد که تعدادی از آنها را در این مقاله باهم یاد می گیریم.

آموزش بازی سودوکو در پیش دبستان شادآموز با کمک روشی آسان برای کودک

فواید سودوکو برای مغز چیست؟

جدول سودوکو باعث افزایش فعالیت سلولهای خاکستری مغز فرد می شود. همچنین به دلیل جذابیت و ترغیب فرد برای به پایان رساندن این جدول درگیری سلولهای مغزی طولانی تر می شود و در نتیجه از آلزایمر و زوال عقل و همچنین از حواس پرتی جلوگیری می گردد.

قوانین این بازی نیاز به تمرکز و دقت دارد. درنتیجه باعث افزایش تمرکز و نادیده گرفتن عوامل حواس پرتی در محیط هم می شود. این جدول به دلیل اینکه ورزشی برای توانایی فکری و سلولهای مغزی محسوب می شود، باعث آرامش مغز نیز می شود.

سودوکو باعث افزایش هوش و توان ذهنی کودک می شود. همانطور که می دانید، هرقدر ذهن کودک درگیر مسائل باشد به همان اندازه هم به پیشرفت ذهنی دست پیدا می کند. پس چه بهتر که این درگیر بودن در جهات مناسب و خوبی باشد. تکرار و تمرین زیاد این جدول باعث می شود که سرعت پردازش ذهن کودک بالاتر برود. همچنین با تبحر در این بازی می تواند راه های میانبر بیشتری را برای جایگذاری اعداد پیدا کند و حتی راهی مخصوص به خودش در این بازی به کار بگیرد. همین موضوع باعث تقویت مهارت حل مسئله در کودک می شود و او را در تصمیم گیریها و حل مسائل بعدی کمک می کند.

این بازی باعث می شود که مهارتهای ریاضی کودک از سنین پایین تقویت شود و به انجام معماها علاقه نشان دهد. در نتیجه یادگیری ریاضی در دوران مدرسه برای او تسهیل می شود و عزت نفس کودک افزایش میابد.

چگونه به کودک سودوکو را آموزش دهیم؟

اولین قدم برای یاد دادن سودوکو به کودک این هست که کودک اعداد یک تا نه را بلد باشد. میتوانید این بازی را به صورت کشیدن جدولی روی کاغذ انجام دهید و به کودک قوانین بازی را آموزش دهید سپس اجازه دهید که کودک با امتحان کردن راه های مختلف روش درست حل کردن آن را یادبگیرد.

آموزش سودوکو به کودک، به زمان و حوصله و فکر زیادی نیاز دارد. همچنین نگه داشتن کودک برای زمان نسبتا طولانی در یک نقطه برای فکر کردن یکی از کارهاییست که معمولا کودکان دوست ندارند انجام دهند. اما اگر بتوان این آموزش را در قالب یک بازی انجام داد بسیار شیرین و لذتبخش خواهد شد. مثلا به جای اعداد، از شکل های مختلف استفاده کنیم، و یا برای شروع آموزش سودوکو، از جدولی کوچک تر استفاده کنیم. 

چگونه آموزش سودوکو به کودک را آغاز کنیم؟

کودکان معمولا به بازی از هر نوعش علاقه زیادی دارند و راحت تر از درس و… قوانین آنرا یاد می گیرند. برای انجام سودوکو هم می توانید از بازی استفاده کنید. برای انجام بازی سودوکو، نیاز به چند وسیله دارید. در این بازی الزاما نیازی به اعداد نیست و می توانید از اشکال هندسی مختلف یا حتی از یک شکل در رنگهای مختلف استفاده کنید. مثلا از دایره هایی که رنگهای متفاوتی دارد و هر رنگ نشان دهنده نماد خاصی است.

در بازی اصلی جدول سودوکو دارای 81 خانه هست. اما در این بازی نیازی به تهیه جدولی با 81 خانه نیست. اگر در خانه امکان استفاده از حیاط یا محیطی مانند آن را دارید می توانید با گچ روی زمین چهار مربع نسبتا بزرگ بکشید که هر کدام از این مربع ها چهار مربع دارد. سپس با استفاده از اشکال هندسی یا نمادهای مختلف قوانین بازی را اجرا و مربع ها را پر کنید.

یکی از راه های بسیار ساده برای انجام این بازی این هست که روی تخته وایت بورد با ماژیک مثل مدل قبلی مربع ها را بکشید سپس با آهن رباهای رنگی که هر کدام نماد عددی هستند مربع ها را پرکنید. همچنین می توانید از ماژیک های رنگی و علائمی مثل ضربدر و دایره و… هم استفاده کنید.

راه دیگر برای انجام این بازی به این صورت هست که روی زمین با استفاده از چسب پهن رنگی مربع بزرگی با 9 مربع کوچکتر داخل آن ترسیم کنید. سپس با استفاده از سه نوع شکل هندسی با سه رنگ خاص و متفاوت از رنگ شکل دیگر به طوری که در هر سطر این جدول یک بار از هرنوع از این اشکال استفاده شده باشد، مربع ها را پر کنید.

کودک در انجام هر کدام از این جدولها باید به قوانین اصلی بازی توجه کند. با وجود اینکه این بازیها تفاوت بسیار زیادی با جدول اصلی سودوکو که مخصوص بزرگسالان هست دارد، اما به هر حال همان ویژگیها و تاثیرات مثبت را روی مغز و توانایی های ذهنی کودک می گذارد. در نتیجه از انجام این بازیها در منزل برای فرزندتان غافل نشوید.

اگر کودک زیر سه سال در خانه دارید و می خواهید بدانید بهتر است در این سنین چه چیزهایی را به او بیاموزید، مقاله ی آموزش به کودک 2و3 سال به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

قوانین بازی سودوکو چیست؟

هر جدولی حداقل 9 خانه داشته باشد. میتوانید برای پیچیده تر کردن بازی به تدریج تعداد مربع ها را افزایش دهید.
توجه کنید که در هیچ سطری (هم عمودی و هم افقی) اشکال یا رنگ یا علامت یا عدد تکراری قرار نگیرد.
در این بازی کودک یاد می گیرد که منطقی فکر کند. این بازی کمک می کند تا کودک مهارتهای استدلال استقرایی و قیاسی را حتی در کوچکترین سنین فرابگیرد.

همچنین موجب توجه کودک به جزییات می شود. کودک در این بازی می فهمد که با توجه کردن به قواعد بازی میتواند الگوها را پیدا کنند و در لحظه مناسب با یک حرکت خاص برنده بازی شوند. از نکات مهم درباره این بازی این هست که با امکانات کم هم می توان آن را انجام داد و تنها کمی خلاقیت نیاز هست. این بازی از تماشای زیاد تلویزیون و بازیهای کامپیوتری فواید بیشتری دارد و مغز کودک را رشد می دهد.

بازی سودوکو با دادن چهارچوب و قوانین خاص به کودک، رعایت کردن قواعد را یاد می دهد و همچنین باعث افزایش صبر و تمرکز می شود. کودکان با استفاده از اشتباهاتشان یاد می گیرند که راه درست برای حل این جدول چیست. تمام این فواید بر عملکرد مغزی آنها در سنین کودکی و بزرگسالی تاثیر دارد.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

نوشته های مرتبط

1 فکر در مورد “ فواید سودوکو برای کودکان

  1. سلین قمیشی گفت:

    سودوکو باعث افزایش تمرکز می شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.