بازی, بازی و سرگرمی 3, بازی و سرگرمی 4, بازی و سرگرمی 5, بازی و سرگرمی 6

ژیمناستیک برای کودکان

ژیمناستیک برای کودکان

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

اگر فکر می‌کنید ژیمناستیک فقط برای ورزشکاران حرفه‌ای و نه کودکان است، اشتباه می‌کنید. آیا می‌دانستید که ژیمناستیک به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های فیزیکی آنها مانند کنترل بدن، هماهنگی مغز و اعضای بدن و قدرت عضلات بهبود یابد؟

ژیمناستیک یک برنامه تمرینی فراگیر است که قدرت، سرعت، هماهنگی، انعطاف‌پذیری و تعادل را در بر می‌گیرد. از آنجا که ژیمناستیک نیاز به پشتکار و مهارت بسیار زیادی دارد، توصیه می‌شود که کودکان از سن پایین یادگیری آن را شروع کنند. تأثیر انضباطی ژیمناستیک از اتاق تمرین ما در پیش دبستانی شادآموز فراتر می‌رود و به سبک زندگی کودکان گسترش می‌یابد.

 

کودکان از چه سنی ژیمناستیک را شروع کنند؟

هیچ گونه قانون کلی و سختی برای سن صحیح شروع ژیمناستیک وجود ندارد. کودکان حتی از 18 ماهگی نیز آماده شروع این ورزش هستند. اما برای یادگیری تا 12 سالگی نیز دیر نیست.

ژیمناستیک به کودکان این امکان را می‌دهد تا خلاقیت، بهبود عملکرد، اعتماد به نفس را تجربه کنند. این ورزش به ایجاد پایه‌ای قوی برای سایر ورزش‌هایی می‌انجامد که کودک ممکن است در آینده به آنها علاقه‌مند شود. تمرین ژیمناستیک نه فقط به تقویت عضلانی، بلکه به استقامت روانی و ذهنی نیز می‌انجامد. و این همان چیزی است که ورزشکاران در بحبوحه فشار روانی برای غلبه بر استرس به آن نیاز دارند. در عین حال، ژیمناستیک رشد فیزیکی و حرکتی کودکان را نیز بهبود می‌دهد و تمرین ورزشی را به عادتی روزمره برای آنها بدل می‌کند.

این مهارت‌ها پایه‌ای قوی برای عادت سالم در طول زندگی کودک هستند.

مزایای ژیمناستیک برای کودک چیست؟

مزایای ژیمناستیک کودک

مزایای ژیمناستیک برای کودک چیست؟

از سوی دیگر، ژیمناستیک تمامیت کودک را رشد می‌دهد. در کلاس‌های ژیمناستیک پیش‌دبستانی، کودکان یاد می‌گیرند که چگونه گوش کنند، دستورالعمل‌ها را دنبال کنند، به یکدیگر احترام بگذارند، به عنوان یک تیم کار کنند و برای موفقیت دیگر کودکان و نه فقط موفقیت‌های خودشان شاد شوند.

در کل کودک را از همه ی جنبه های رشدی پرورش می دهد. در کلاس‌های ژیمناستیک کودک در پیش‌دبستانی، یاد می‌گیرند که چگونه گوش کنند، دستورالعمل‌ها را دنبال کنند و حتی به نوبت بنشینند یا حرکتی را با رعایت نوبت انجام دهند. در کلاس‌های ژیمناستیک پیش‌دبستانی، کودکان یاد می‌گیرند که چگونه به یکدیگر احترام بگذارند، به عنوان یک تیم کار کنند و پیروزی‌های کودکان دیگر را جشن بگیرند، نه فقط پیروزی‌های خودشان!

در ژیمناستیک کودکان یاد میگیرند به عنوان یک تیم کار کنند

کارگروهی در ژیمناستیک

به ایجاد اعتماد به نفس کمک می کند. حتی ژیمناستیک کودکان نوپا می تواند به رشد اعتماد به نفس و عزت نفس در اوایل دوران کودکی کمک کند. این به کودک فرصتی می دهد تا یاد بگیرد که خودش را همانطور که هست دوست داشته باشد و برای خودش ارزش قائل شود. همانطور که بچه ها مهارت های جدید ژیمناستیک را یاد میگیرند، رشد سریع شناختی را از طریق درک، کاربرد، مهارت و تسلط بر انجام حرکات فعال می کنند.

شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه به کودکان اجازه می‌دهد تا علایق و مهارت‌های جدیدی را کشف کنند، که به آنها اجازه می‌دهد تا بفهمند به چه چیزهایی علاقه دارند.

به علاوه، مربیان ژیمناستیک به ایجاد اعتماد به نفس در کودکان کمک می‌کنند. ما به کودکان یاد می‌دهیم که خودشان را همانطور که هستند دوست داشته باشند و برای خودشان ارزش قائل شوند. همانطور که بچه‌ها مهارت‌های جدید ژیمناستیک را یاد می‌گیرند، رشد سریع شناختی از طریق درک، کاربرد، مهارت و تسلط بر مهارت‌ها در آنها فعال می‌شود.

مزایای ژیمناستیک فقط به این محدود نمی‌شود. ژیمناستیک جذاب، خلاق و لذت‌بخش است. کودکان از حرکات آن لذت می‌برند و می‌توانند بازی و ورزش را در یک زمان تجربه کنند. طی این تجربه لذت‌بخش، مربیان ما مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف کودکان را تقویت می‌کنند. آنها در این ورزش نه تنها الگوهای حرکتی را یاد می‌گیرند، بلکه هنر حرکات متین و متعادل را نیز کسب می‌کنند.

وضعیت ایستادن مستحکم، با سینه‌ای ستبر و شانه‌هایی صاف در تمام طول زندگی، از مدرسه تا یافتن شغل به کمک فرزند شما می‌آید.

در کلاس ژیمناستیک چگونه باشیم؟

 • کودک لباس مناسب بپوشد! لباس‌های قابل قبول شامل شورت، تی‌شرت، ساق پا و کتانی برای دویدن است.
 • شلوار جین، تاپ کلاه دار، دامن، شلوار زیپ دار یا آستین بیش از حد بلند، دکمه و بند را نپوشد.
 • موهای بلند باید به طور ایمن، دور از صورت بسته شوند و تمام جواهرات باید برداشته شوند (حتی گوشواره های میخی).
 • مهم است که هیدراته بمانید، بنابراین یک نوشیدنی همراه کودک باشد. آب توصیه می شود.
 • کودک به موقع سر کلاس خود حاضر شود. اگر تاخیر داشته باشد، به دلایل ایمنی، گرم کردن را از دست خواهد داد و ممکن است اجازه شرکت در آن روز را نداشته باشد.
 • به یاد داشته باشید که کودک قبل از کلاس حتما دستشویی برود.
 • کودک بدون اجازه مربی وارد سالن ورزشی شود و از هیچ یک از وسایل بدون اجازه استفاده نکند.
 • حداقل یک ساعت بین غذا خوردن و شروع کلاس خود فاصله داشته باشد.

معایب ژیمناستیک چیست؟

اگرچه ژیمناستیک بسیار مفید است، اما مانند همه ورزش‌های سخت، معایبی نیز دارد. برخی از معایب این ورزش عبارتند از:

1. جراحات

ژیمناستیک به دلیل ماهیت فعالیتهای فیزیکی، آسیب هایی نیز مانند تمامی ورزش‌هایی که بچه‌ها انجام می‌دهند، دارد.

2. تأثیرات عاطفی

توقع زیاد والدین از کودک، مربیان یا فشار همسالان می‌تواند آسیب‌های عاطفی بر روی کودکان بگذارد، زمانی که آنها قادر به دستیابی به مهارت‌های حرکتی پیشرفته ی مورد نیاز قبل از مسابقات نباشند. وقتی نمی توانند انتظارات خود را برآورده کنند، ممکن است احساس ناامیدی کنند و دیگر نخواهند ادامه بدهند. اما با ایجاد انگیزه در کودکان با تشویق های غیر مادی از آنان بعد از هر جلسه و یا هر مسابقه، می توان آنان را به ادامه ی راه تشویق کرد. همچنین باید پیش از هر مسابقه کودک را از نظر روحی آماده ی باخت و شکست کرد. به او توضیح دهید که همیشه پیروزی در انتظارش نیست و احتمال شکستش به میزان پیروزی اش است. با او حرف بزنید و خیالش را از بابت اینکه نتیجه ی مسابقه برای شما مهم نیست راحت کنید.

3. تغییر اهداف

هنگامی که ورزش های سطح بالا به یک سبک زندگی تبدیل می شود، کودکان دوران کودکی سالم را که شامل بسیاری از جنبه های دیگر می شود، از دست می دهند. البته این برای زمانی است که کودکی به صورت حرفه ای ورزشی را دنبال کند. نه زمانی که برای بهبود عملکردش به کلاس ورزش می رود! متخصصان اطفال می‌گویند کودکانی که به ورزش‌های سطح بالا علاقه‌مند هستند، اهداف کمتری برای دوران کودکی و اهداف بزرگسالی بیشتری دارند که می‌تواند با شخصیت آنها تداخل داشته باشد.

چرا ما در پیش دبستانی شادآموز به فعالیت‌های فوق برنامه اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم؟ شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه به کودکان فرصت کشف علایق و مهارت‌های جدیدی را می‌دهد. این می‌تواند علاقه به یک ورزش خاص مثلا یوگا یا ژیمناستیک، نواختن ساز و موسیقی یا حتی علاقه به هنر باشد. ژیمناستیک فرصتی را برای کودکان فراهم می‌کند تا نه تنها مهارت‌های فیزیکی، بلکه مهارت‌های اجتماعی و عاطفی را کسب کنند که قطب‌نمای پیشرفت آنان در آینده خواهد بود. این ورزشی است که به نفع کودک است! ما در پیش دبستانی شادآموز از ژیمناستیک برای کودکان بیشترین استفاده را در جهت رشد آنان می‌کنیم.

شاد آموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

:منبع

thelittlegym

1 فکر در مورد “ ژیمناستیک برای کودکان

 1. مامان نیروانا گفت:

  دختر من مهدکودک شاداموز میره هم یوگا هم ژیمناستیک یاد گرفتن تاثیرش رو میشه قشنگ فهمید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.