رشد هیجانی و اجتماعی 4, رشد هیجانی و اجتماعی 5

ناسزاگویی کودک | چطور فحش دادن بچه را کنترل کنیم؟

ناسزاگویی کودک را کنترل کنیم

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

بسیاری از کودکان 3 تا 5 سال برای ابراز احساسات خود ناسزا می‌گویند. که تمثیلی از آن را این روزها در کاراکتر بچه در برنامه مهمونی ایرج طهماسب می‌بینیم. بچه‌ای شیرین و باهوش، اما بی‌ادب که هر چند محبت غریبه‌ها را جذب می‌کند، اما بدزبانی او باعث نگرانی آقای مجری محبوب شده است. این احساسی است که والدین در برابر ناسزاگویی کودک دارند. چرا یک بچه عادت به فحش دادن پیدا می‌کند؟ چطور جلوی فحش دادن بچه را بگیریم؟

 

چرا کودک فحش می دهد

چرا بچه‌ها فحش می‌دهند؟

کودکان نوپا و پیش دبستانی معمولاً به دلیل دایره واژگانی کم و ناتوانی در بیان دلیل احساسات منفی خود فحش می‌دهند. در واقع، فحش دادن ابزاری برای تخلیه احساس ناامیدی و خشم است. کودکان بزرگتر معمولاٌ به دلیل انطباق اجتماعی این کار را می‌کنند تا در گروه‌های دوستی پذیرفته شوند. برخی از کودکان نیز مانند شخصیت بچه در برنامه مهمونی از محیط اطراف خود این رفتار را الگو گرفته‌اند. به همین دلیل، والدین و طرز صحبت آنها در خانواده پیش‌بینی کننده رفتار کودکان در آینده است.

چطور جلوی ناسزاگویی کودک را بگیریم؟

برخی از بچه‌های امروزی گویی مجموعه‌ای از ادب و بی‌ادبی هستند. والدین به کودک آموزش می‌دهند که بگوید لطفا…! اما ادامه این لطفا! چیست؟ آیا به کودک رفتار صحیح پس از گفتن یک کلمه زیبا و مودبانه را آموزش داده ایم؟ ایرج طهماسب ناکارآمدی این تکنیک رفتاری را به زیبایی به تصویر کشیده است. در تلاش برای یاد دادن ادب به شخصیت بچه، به او آموزش داده است که از کلمات محبت‌آمیز و مودبانه استفاده کند. اما نتیجه آن شده است، یک دیالوگ متناقض: “قربونت برم! تو رو سننه؟”

در این ویدیو از شادآموز، به شما می گوییم که چطوری میتونیم عادات و رفتار خوب را به کودک آموزش دهیم؟ دیدن این ویدیو رو از دست ندهید.

دلیل بی ادبی کودک چیست؟

به جای آنکه در قبال ناسزاگویی کودک و بی‌ادبی بچه جلوی دهن او را بگیرید، از استراتژی‌های زیر کمک بگیرید:

 • دلیل بی‌ادبی بچه را درک کنید. از کجا این کلمات را یاد گرفته است؟
 • آیا در خانواده شما این شکل از حرف زدن رواج دارد؟ پس تا زمانی که خودتان را اصلاح نکنید، کودک نیز به شکل دیگری حرف نخواهد زد.
 • آیا یکی از دوستان یا آشنایان برای خنده و تفریح به کودک شما حرف‌های زشت یاد می‌دهد؟ به او تذکر بدهید این کار را قطع کند یا در صورت اصرار به تکرار این کار، از رابطه با او اجتناب کنید.
 • فرزندتان از بازی با همسالان این کلمات را یاد گرفته است؟ محیط اجتماعی او را به محیطی غنی آموزش‌های مثبت با کودکان مودب بدل کنید.
 • به علاوه، ناسزاگویی کودک می‌تواند با هدف جلب توجه والدین باشد. سعی کنید رابطه خود را با فرزندتان قوی کنید. با او به پارک بروید و تفریح‌های دو نفره بیشتری داشته باشید. به رفتارهای مثبت او توجه کنید و آنها را تشویق کنید. وقتی با شما مودبانه حرف می‌زند، به آن اشاره کنید و بگویید از نحوه حرف زدنش لذت می‌برید. در عین حال، برای او روشن کنید که تا زمانی که مودبانه صحبت نکند، به او پاسخ نمی‌دهید. هر بار که با بی‌ادبی فرزندتان روبه رو شدید، هیچ توجهی به او نداشته باشید. به کارتان ادامه دهید و او را کاملاً نادیده بگیرید تا زمانی که نوع حرف زدنش را تغییر دهد. به محض آنکه خوب حرف زد، مودبانه به او پاسخ دهید.

 

فحش دادن کودک

آیا کودک نباید هیچ فحشی بلد باشد؟

ایده‌آل‌گرایانه است اگر فکر کنیم بچه‌ها نباید هیچ ناسزایی بلد باشند. بچه‌ها در محیط‌های گوناگون و از منابع متنوع با فحش آشنا می‌شوند. بنابراین، مهم نیست فرزند شما چند فحش بلد است. مهم این است که بداند آنها را در چه جایی نباید استفاده کند. با او در مورد کلمات حرف بزنید و مشخص کنید که این کلمات در جامعه نباید استفاده شوند و در عوض، می‌تواند از کدام جملات برای بیان خشم و ناامیدی خود استفاده کند.

مقالات مرتبط:

9 رفتار بد کودک که هرچه سریع تر باید اصلاح شود

7 راهکار برای اصلاح رفتار کودکی که حرف گوش نمیکند

با کودکی که دیگران را کتک میزند چه کنیم؟

 

کنترل فحش دادن کودک

راهکارهایی برای کنترل ناسزاگویی کودک

کنترل خشم را به او آموزش دهید. ناسزاگویی کودک خردسال به دلیل ناتوانی او در بیان خواسته‌ها و نیازهایش است. به او احساسات مختلف را آموزش دهید. وقتی عصبانی است به او بگویید که تو الان عصبانی هستی.

شناخت احساسات به کودک در بیان بهتر آن کمک می‌کند. به او آموزش دهید که در هنگام خشم تا ده بشمارد و نفس عمیق بکشد تا بتواند جمله بهتری برای ابراز احساسش پیدا کند. همچنین، شما نیز به عنوان والد، تلاش کنید فرزندتان را از موقعیت‌هایی که باعث بروز خشم او می‌شوند دور کنید. هر چه محرک پرخاشگری و فحاشی در کودک کمتر شود، این رفتار زودتر حذف خواهد شد.

وضع کردن یک قانون خانوادگی نیز کمک زیادی به جلوگیری از فحش دادن بچه‌ها می‌کند. الگوی رفتاری و تعامل کودک باید از خانواده تصحیح شود. وقتی کودک بداند قانون برای بزرگسالان نیز هست، بهتر آن را رعایت می‌کنند. به عنوان تنبیه نیز جریمه‌های مناسب سن هر فرد خاطی تعیین کنید و به اجرای آن پایبند باشید.

اگر قانونی در مورد فحش دادن وضع کرده‌اید و ناسزاگویی کودک همچنان ادامه دارد، از پیامدهای زیر برای اعمال جریمه کمک بگیرید. صندلی تفکر می‌تواند روش خوبی باشد. اگر کودک در هنگام خشم فحاشی می‌کند، نشستن در یک اتاق آرام می‌تواند به او این امکان را بدهد که در مورد رفتار نادرستی که او را به دردسر انداخته است، فکر کند.

قلک فحش دادن روش دیگری برای تنبیه فحش دادن کودک است. هر کسی که در خانواده تخلف کرد، باید مقدار معینی را برای انضباط در قلک بیاندازد. این روش فقط برای کودکانی موثر است که از قبل پول توجیبی می‌گرفته‌اند و با از دست دادن آن، بخشی از مزایای خود را از دست می‌دهند. همچنین، دقت کنید که این پول برای چه چیزی خرج خواهد شد. اگر قرار باشد با آن به شهربازی بروید، احتمالا کودک هر روز بیشتر فحش می‌دهد تا در جمع کردن مقدار بیشتری پول مشارکت داشته باشد. می‌توانید از این پول برای پرداخت برخی صورت حساب‌ها یا قبوض استفاده کنید.

می دانید چگونه به کودک قول بدهید و به آن عمل کنید؟ این مقاله از شادآموز را بخوانید.

ما در پیش دبستانی شادآموز نسبت به رفتار کودکان دقت ویژه‌ای داریم و محیط سالمی را برای فرزند شما فراهم می‌کنیم.
مهم‌تر از تمام تکنیک‌های فوق، این است که برای جلوگیری از ناسزاگویی کودک مراقب آنچه می‌بیند، می‌شنود و کسانی که با آنها ارتباط دارد، باشید. قبل از پخش یک برنامه برای کودک، از محتوای آن آگاهی پیدا کنید. نظرات و رتبه‌بندی سنی برنامه‌ها را بررسی کنید. 

ما در پیش دبستانی شادآموز نسبت به محتوایی که فرزند شما با آن برخورد می‌کند، حساسیت ویژه‌ای به خرج می‌دهیم. به همین دلیل، ما در طول بازی‌ها به کودکان رفتار صحیح را آموزش می‌دهیم و با آموزش تکنیک‌های کنترل خشم، به شما در فرزندپروری موفق کمک می‌کنیم.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

raisingchildren

2 فکر در مورد “ ناسزاگویی کودک | چطور فحش دادن بچه را کنترل کنیم؟

 1. شیما گفت:

  من برای پسرم از قلک فحش دادن استفاده کردم خیلی خوب بود جواب داد

  1. shadamooz گفت:

   سلام همراه گرامی
   سپاس که تجربه تان را با ما درمیان گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.