رشد هیجانی و اجتماعی 4, رشد هیجانی و اجتماعی 5

آموزش کنترل خشم به کودک

آموزش کنترل خشم به کودک

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

8 راهکار برای مدیریت پرخاشگری کودک

برخی از کودکان زودتر و بیشتر عصبانی می‌شوند و حتی مسائل کوچک نیز باعث خشم آنان می‌شود. تکرار این مسئله می‌تواند باعث پرخاشگر شدن کودک شود. برای جلوگیری از این خلق، آموزش کنترل خشم به کودک اهمیت دارد.

اگر کودک شما انفجارهای خشم را تجربه می‌کند و این خشم در کیفیت روابط و زندگی او تاثیر منفی داشته است، ضروری است که مهارت کنترل خشم را به او آموزش دهید. در موارد شدید، کمک گرفتن از یک روانشناس کودک می‌تواند مفید باشد.

چرا کودک پرخاشگر می‌شود؟

  • کودک از رشد فکری کافی برای بررسی موقعیت‌ها، مدیریت رفتار و کنترل اوضاع برخوردار نیست.
  • برخی از کودکان فاقد مهارت کلامی کافی برای ابراز نیاز خود هستند و این باعث خشم آنها می‌شود.
  • کودک از محیط الگو گرفته است و با او رفتار پرخاشگرانه می‌شود یا برنامه‌های خشن می‌بیند.
  • آزارهای کلامی، جنسی، جسمی و عاطفی نیز تاثیر مشابهی در روان کودک دارند.

راهکارهای آموزش کنترل خشم به کودک

آموزش درباره احساسات

بچه‌ها بیشتر وقتی ابراز خشم می‌کنند که احساساتشان را درک نمی‌کنند یا نمی‌توانند آن‌ها را بیان کنند. ممکن است سعی کنند با پرخاشگری و کتک زدن نشان دهند که عصبانی هستند. به فرزندتان کمک کنید که احساسات خود را بشناسد و نام آنها را بداند. از کلماتی مانند “غمگین”، “شاد” و “ترس” شروع کنید و وقتی فرزندتان این احساسات را نشان می‌دهد به او بگویید “تو غمگین، شاد و یا عصبانی هستی.” به تدریج او نیز یاد می‌گیرد که احساسش را بشناسد و به طور درست واکنش نشان دهد.

دماسنج خشم

دماسنج خشم ابزاری است که به کودکان در شناسایی علائم افزایش خشم کمک می‌کند. یک دماسنج بزرگ را روی یک کاغذ بکشید. از پایین با 0 شروع کنید و اعداد را تا 10 پر کنید. در دماسنج خشم، صفر به معنای “فقدان عصبانیت”، عدد 5 به معنای “مقدار متوسط خشم” و 10 به معنای “بیشترین عصبانیت” است.
هر زمان او لبخند می‌زند به او عدد صفر را نشان دهید و در سایر مواقع عددهای مناسب را به او نشان دهید. استفاده از دماسنج خشم به کودکان کمک می‌کند تا خشم خود را تشخیص دهند. در نهایت، به آنها آموزش دهید که وقتی عدد عصبانیت او به 5 رسیده است، موقع آن است که از تکنیک‌های کنترل خشم استفاده کند.

برنامه آرام‌سازی

گوشه دنج یا عروسک آرامش بخش از روش‌های آموزش کنترل خشم به کودک است. به او آموزش دهید که وقتی چیزی خوب پیش نمی‌رود به جای پرتاب کردن اشیا، عروسک مهربانی را بغل کند یا در گوشه‌ای دنج از اتاقش چند دقیقه‌ای آرام بماند. جعبه کمک‌های اولیه مهار خشم نیز می‌تواند به او در کنترل خشم کمک کند. این جعبه می‌تواند شامل کتاب‌های رنگ آمیزی و چند مداد رنگی، یک کتاب سرگرم کننده برای خواندن، یک اسباب بازی مورد علاقه یا خمیربازی باشد. وقتی ناراحت است، به او آموزش دهید که سراغ جعبه آرامش برود. این کار فرزندتان را تشویق می‌کند تا مسئولیت آرام کردن خود را بر عهده بگیرد.

تکنیک‌های تنفسی و شمارشی

آموزش تکنیک‌های تنفسی و شمارشی یکی از تکنیک‌های آموزش کنترل خشم به کودک است. به او آموزش دهید که نفس عمیق بکشد تا ذهن و بدنش را آرام کند. تا 10 بشمارد و بعد رو به عقب شمارش کند. می‌توانید این کار را خودتان در زمان خشم انجام دهید تا او از شما الگو گیرد.

باج ندادن

گاهی اوقات بچه‌ها متوجه می‌شوند که خشم راهی موثر برای برآورده کردن نیازهایشان است. اگر کودک عصبانی شود و شما خواسته او را به جا آورید تا او را ساکت نگه دارید، به او آموزش می‌دهید که پرخاشگری روش موثری برای رسیدن به خواسته‌هاست. آموزش کنترل خشم به کودک باید از صبوری و استقامت شما شروع شود. اگر خواسته او غیرمنطقی است، تسلیم جیغ و دادهای او نشوید، حتی اگر در مهمانی هستید. باج دادن شاید در کوتاه مدت آسان‌تر باشد، اما در دراز مدت تسلیم شدن فقط مشکلات رفتاری و پرخاشگری را بدتر می‌کند. در عوض، روی برقراری ارتباط با فرزندتان کار کنید تا او احساس اطمینان بیشتری کند که نیازهایش برآورده خواهد شد.

بازی‌های مفید

برخی از بازی‌ها نیز می‌توانند در آموزش کنترل خشم به کودک مفید باشند. بازی همکاری بیشتر از سوی کودک را نیز به همراه دارد. یکی از این بازی‌ها می‌تواند پاره کردن کاغذها باشد. از او بخواهید در زمان خشم یک برگه کاغذ رنگی را پاره کند. سپس، از او بخواهید از بین کاغذ خرده‌ها تکه‌هایی را جدا کند و با خلاقیت خود آنها را به یک شی و یا حیوان مرتبط کند (برای مثال، دو مثلث را می‌تواند به بال‌های یک پروانه تبدیل کند). سپس، آنها را روی مقوا بچسباند و با نقاشی اثر هنری خود را تکمیل کند.

ترکاندن بادکنک یا بازی با خمیر اسلایم نیز می‌تواند عملکرد مشابهی داشته باشد. از او بخواهید در زمان خشم، چند بادکنک را باد کند و آنها را با سوزن بترکاند. این کار به تخلیه خشم او کمک می‌کند. فشار دادن ژل اسلایم و شنیدن صدای ترکیدن حباب‌های آن نیز به آرامش ذهن کودک کمک می‌کند.

روبه رو شدن با عواقب رفتار

روبارویی با عواقب رفتار منفی برای آموزش کنترل خشم به کودک ضروری است. کودک باید بداند که رفتار پرخشگرانه قابل قبول نیست. پیش از بروز رفتار بد و تنبیه کردن، همیشه قوانین را برای کودک مشخص کنید. زمانی که کودک قانونی را شکسته است، عواقبی را که برای او مشخص کرده‌اید، اجرا کنید. محروم کردن از وسایل مورد علاقه یکی از تکنیک‌های تربیتی موثر است. اگر در طول پرخاشگری چیزی را شکسته است، از پول توجیبی او برای تعمیر آن کسر کنید یا از او بخواهید برای جبران اشتباهش در ازای پول برای شما کاری انجام دهد.

ممنوعیت برنامه‌های پرخاشگرانه

کودکان رفتارهای محیط را تقلید می‌کنند. در صورتی که فرزند شما در معرض برنامه‌های پرخاشگرانه یا بازی‌های ویدئویی خشن باشد، مشکل او تشدید می‌شود. در عوض، او را به کتاب، بازی‌های سالم و سرگرمی‌هایی جلب کنید که مهارت‌های حل اختلاف را تقویت می‌کنند.

برای مطالعه ی بیشتر در زمینه ی علل پرخاشگری کودک 2و3 ساله، میتوانید این مطلب از شادآموز را مطالعه کنید.

بچه‌ها از احساس عصبانیت یا طغیان خشم لذت نمی‌برند، بلکه به ناامیدی و ناتوانی در مدیریت احساسات خود واکنش نشان می‌دهند. آموزش کنترل خشم به کودک می‌تواند به او در برقراری ارتباط بهتر در پیش دبستانی و مدرسه کمک کند. کودکان برای دوستیابی به مهارت اجتماعی مثبت نیاز دارند و پرخاشگری مانع این موضوع می‌شود. پیش دبستانی شادآموز به دنبال ایجاد رابطه‌ای دوستانه و سالم بین کودکان است. در صورتی که در مدیریت رفتار فرزندتان دچار مشکل شده‌اید، می‌توانید از روانشناس یا مشاور کودک نیز کمک بگیرید. تجربیات و نظراتتان در رابطه با خشم کودک را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع:

verywellfamily

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *