بلاگ, رابطه والد و کودک 5, رابطه والد و کودک 6

معایب و مزایای تک فرزندی

معایب و مزایای تک فرزندی

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

مزایا و معایب تک فرزندی

باوری بین مردم وجود دارد که می گوید: تک فرزندان احتمالاً خودخواه تر از کودکانی هستند که خواهر و برادر دارند. هم‌ چنین آن ها لوس و تنها هستند و در هنگام بازی، با بقیه هم بازی‌هایشان مخالفت می کنند. اما برخی فکر می کنند تک فرزندان باهوش تر و عاقل تر از سایر کودکان می شوند.

تک فرزند بودن مزایا و معایب زیادی دارد. بیایید نگاهی به این نوع ساختار خانواده و برخی از مزایا و معایب عمده آن بیندازیم.

 

تک فرزندی

آیا کودک تک فرزند، کودکی تنهاست؟

مطالعات نشان داده است که والدین بیشتر برای تنها نبودن فرزند خود دوست دارند که فرزند یا فرزندان دیگری هم داشته باشند. آن ها می ترسند تک فرزندی باعث شود که کودکشان بعدها نتواند به خوبی با اجتماع ارتباط برقرار کند. اما، تحقیقات نشان می‌دهد که تک‌ فرزندان بیش از بقیه ی کودکان خودخواه، لوس و تنها نیستند و در واقع، بعضی از آن ها در معاشرت با بزرگسالان بهتر هستند و روابط بهتری نیز با والدین خود دارند.

با وجود این واقعیت که ما در این عصر مدرن زندگی می کنیم، لکه ننگ های خاصی وجود دارد که به تک فرزند چسبیده است مثل:

او تنهاست.
او خود محور است.
او خودخواه است.
او همیشه خواهان توجه است.
او تمایل بیشتری به بازی با دوست خیالی دارد.
او در اجتماعی شدن مشکل دارد.
او بیشتر مستعد بیماری است.

معایب و مزایای تک فرزندی

به طور کلی داشتن تنها یک فرزند دارای مزایا و معایبی است:

مزایای تک فرزندی:

 1. تک فرزند بسیار به والدین خود وابسته می شود و با آنها رابطه بسیار خوبی برقرار می کند.
 2. تک فرزند در همه چیز بهترین چیزها را به دست می آورد.
 3. تک فرزند مورد توجه والدین خود قرار می گیرد.
 4. تک فرزند مجبور نیست با خواهر و برادرهای دیگر سر و کار داشته باشد.
 5. تک فرزند مجبور نیست برای جلب توجه والدین خود با خواهر و برادرهای دیگر رقابت کند.
 6. تک فرزند (عمد یا غیرعمد) با خواهر و برادر دیگری مقایسه نمی شود.
 7. تک فرزند مستقل تر است.

مقاله ی روابط خواهر و برادر را از شادآموز بخوانید.

معایب تک فرزندی:

 1. تک فرزند ممکن است تنها بزرگ شود.
 2. تک فرزند کسی را ندارد که با او بزرگ شود و بازی کنند.
 3. ممکن است تک فرزند فشار زیادی از طرف والدین دریافت کند تا در مدرسه و سایر فعالیت ها خوب عمل کند یا برتر باشد.
 4. والدین تک فرزند تمایل دارند بیش از حد از او محافظت کنند.
 5. ممکن است تک فرزند از دخالت والدین خسته شود.
 6. ممکن است تک فرزندی برای دوست یابی مشکل بیشتری داشته باشد.
 7. ممکن است تک فرزندی برای حفظ نام خانوادگی تحت فشار برای بچه دار شدن باشد.
 8. تک فرزند ممکن است به خاطر اینکه تنها مراقب والدین سالخورده اش است، تحت فشار باشد.
 9. تک فرزند هرگز تجربه خواهرزاده و برادرزاده داشتن را نخواهد داشت.

نکاتی که گفته شد عمدتا روی خود کودک متمرکز بود، اما والدین نیز از داشتن تنها یک فرزند سود می برند آن ها می توانند مدیریت مالی بهتری داشته باشند و توجه و محبتشان بیشتر متمرکز کودکشان باشد، اما گاهی همین احساس های منفی در مورد تنها بودن کودک آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی نیز خانواده و دوستان به آنها فشار می آورند تا فرزندان بیشتری داشته باشند. گاهی به خاطر ندادن خواهر و برادر به فرزندشان احساس گناه می کنند و گاهی نیز والدین تک فرزند نگران تنها ماندن فرزندشان پس از مرگ خودشان هستند.

تصمیم گیری برای پدر یا مادر شدن به خودی خود یک تصمیم مهم است و برنامه ریزی در مورد تعداد فرزندان نیز به همان اندازه مهم است. اما قبل از اینکه تصمیم بگیرید که یک، دو، سه یا چند فرزند داشته باشید، باید به خاطر داشته باشید هر فرزندی که به دنیا می آورید، مستلزم داشتن مجموعه ای از مسئولیت ها از جانب شماست.

اگر قصد داشتن فرزند دوم را دارید، مقاله ی آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم را بخوانید.

آيا داشتن یک فرزند هزینه های کمتری دارد؟

داشتن تنها یک فرزند ممکن است از نظر مالی برای والدین آسان تر باشد و به والدین این امکان را می دهد که بیشتر با نیازهای عاطفی فرزند خود هماهنگ شوند. توجه شان می‌تواند بیشتر روی او متمرکز باشد و پس‌انداز برای آینده او آسان‌تر می شود و هزینه زندگی نیز نسبت به خانواده های بزرگتر کمتراست. اگرچه صرفا مسائل مالی نباید محرک اصلی شما برای تک فرزندی باشد. اما این انتخاب شماست و بهتر است مطمئن شوید که قادر به ارائه حمایت مالی و عاطفی مورد نیاز فرزند خود خواهید بود.

آیا این مساله که یک مادر بارها بچه دار شود برای او بی خطر است؟

این موضوع بستگی به عوامل بسیاری دارد از جمله غذای سالم، محیط زندگی خوب و سبک زندگی سالم و … با این حال، احتمال آسیب دیدن مادر در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته است که خدمات پزشکی سازمان یافته و مجهزتری دارند .

معایب و مزایای چند فرزندی

مشکلات چند فرزندی برای والدین چه هستند؟

 • در هر بارداری فشار زیادی به بدن مادر وارد می کند.
 • هر چه سن مادر بیشتر باشد، خطر بچه دار شدن برای او بیشتر است.
 • داشتن فرزندان بیشتر هزینه بیشتری دارد و حمایت از آن ها را سخت تر می کند.
 • والدین به احتمال زیاد نمی توانند زمان مساوی را با هر کودک بگذرانند.

مزایای داشتن چند فرزند چیست؟

 • اگر از فرزندپروری لذت می برید، با هر کودک خاطرات خوب بیشتری خواهید ساخت.
 • کودکان بزرگتر می توانند به برداشتن برخی از بارهای مراقبت از کودک کوچک تر از دوش والدین خود کمک کنند.
 • کودکان بزرگتر می توانند از کودک نگهداری کنند و در کارهای دیگر به والدین کمک کنند.

آیا داشتن خواهر و برادر از خودگذشتگی کودک شما را بیشتر می کند؟

داشتن یک خواهر یا برادر ممکن است از خودگذشتگی کودک را بیشتر کند. البته، این مساله به فضای خانوادگی و ارزش هایی که با آنها بزرگ شده است نیز بستگی دارد. در حالی که تحقیقات نشان می دهد که داشتن خواهر یا برادر ممکن است به رشد همدردی کودک کمک کند، بدیهی است که استثناهایی در این مورد وجود دارد. داشتن یک رابطه خوب با یک برادر یا خواهر ممکن است نوع دوستی را در نوجوانان، به ویژه در پسران ترویج کند.

هم چنین، خواهر و برادرها نیز می‌توانند تأثیرات بدی داشته باشند، چرا که ممکن است کودک به منظور دفاع از خود خودخواه تر بشود و از خودش در برابر خواهر یا برادری که به او زور می‌گویند یا سعی در خوردن خوراکی های او دارند، با پرخاشگری و دعوا محافظت کند.

چگونه بفهمم داشتن فرزند دیگری برای من مناسب است؟

 • مسائل مالی خود را در نظر بگیرید.
 • در نظر بگیرید که آیا می توانید زمان کافی را با هر کودک بگذرانید یا خیر.
 • در نظر بگیرید که آیا می توانید یک خانه یا آپارتمان به اندازه کافی بزرگ بخرید تا فضای کافی برای فرزندانتان فراهم کنید یا خیر.
 • به این فکر کنید که تربیت فرزند اول تان چگونه بوده و درستی یا نادرستی آن را بسنجید.

گاهی والدین برای تنها نبودن فرزندشان، به فکر حیوان خانگی می افتند. اگر شما هم جزو آن دسته هستید بهتر است قبل از آن با معایب و مزایای داشتن حیوان خانگی آشنا شوید. این مقاله از شادآموز به شما کمک خواهد کرد.

چه زمانی باید فرزند دوم خود را به دنیا بیاورید؟

مطالعات نشان می دهد که باردار شدن مجدد تا 18 ماه پس از تولد فرزند اول، با احتمال اینکه فرزند دوم شما زود به دنیا بیاید یا کم وزن باشد، بیشتر است. مطمئن شوید که حداقل 18 ماه قبل از باردار شدن مجدد صبر کنید.

امروزه علم مدرن نشان می دهد که تک فرزندان کودکانی بسیار طبیعی هستند.

همچنین مطالعاتی که به دهه 1980 برمی‌گردد نشان می‌دهد که تفاوت خاصی بین تک فرزندان و فرزندان دارای خواهر و برادر وجود ندارد، به جز اینکه افراد تنها پیوندهای قوی‌تری با والدینشان دارند. بنابراین تصمیم برای تک فرزند بودن یا نبودن کودکتان باید بر اساس سنجش مزایا و معایب آن و در نهایت تصمیم گیری خودتان انجام شود.

ما در شادآموز با کمک مربیان و مشاوران ‌مان محیط امن و شادی برای کودکان فراهم کرده ایم در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه ی تک فرزندی می توانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله از متخصصین شادآموز بپرسید.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

wehavekids
todaysparent
bellybelly

 

2 فکر در مورد “ معایب و مزایای تک فرزندی

 1. دولتشاهی گفت:

  کودک 4ساله دارم (دختر)علاقمندبه لاک ناخن وروژلب دارد این عمل خوب است یابد واینده این کودکان را چطور میبینید لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. shadamooz گفت:

   والد عزیز سلام؛
   این رو باید در نظر بگیرید که هنجار جامعه و محیطی که کودک داره در اون رشد و پرورش پیدا میکنه رو نمیشه نادیده گرفت. همچنین باید ببینیم که خودمون به عنوان الگو چه سبک از پوشش و آرایش رو داریم. برای شروع چون اولین شخص شما هستید که برای کودک مدل میشید و بهش نشون میدید که چگونه باید بود، کودک از شما الگو برداری و تقلید رفتار می کنه.
   علاقمندی دختران به لاک ناخن و رژلب یک علاقمندی طبیعیه پس نباید حساسیت زیاد بهش نشون بدیم. چراکه حساسیت زیاد نشون دادن باعث میشه که کودک بیشتر به سمت استفاده از این وسایل بره و اگه بخواهیم منعش کنیم بازهم این اتفاق ممکنه رخ بده.
   بنابراین بهتره که لوازمی رو براش تهیه کنیم که مناسب سنش باشه و براش خطری نداشته باشه و در کنار اینها بهش این پیام رو بدیم که تو همین طوری که هستی زیبایی و لازم نیست از این وسایل برای زیبایی خودت استفاده کنی. ولی گاهی اوقات برای تغییر نه برای زیبا شدن، میتونی از این وسایل استفاده کنی! همچنین باید استفاده برای مجالس خاصی یا بازه های زمانی خاص باشه.
   درواقع به این شکل به کودک آموزش بدید که تو بدون استفاده از لوازم آرایش هم زیبا و مورد توجه هستی.
   توجه به این نکته هم لازمه که امتحان کردن لوازم آرایشی برای ارضای حس کنجکاوی کودک طبیعیه و در صورت آموزش صحیح به کودک، لزومی بر نگرانی شما والد عزیز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.