تفکر خلاق و نقاد 1, تفکر خلاق و نقاد 2, تفکر خلاق و نقاد 3

راه های افزایش خلاقیت کودکان ۱ تا ۳ سال

راهکارهای افزایش خلاقیت کودک

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

افزایش خلاقیت کودکان ۱ تا ۳ سال

کودکان نوپا از طریق فعالیت های خلاقانه ای مانند بازی های نمایشی، هنر، کاردستی، موسیقی و رقص یاد می گیرند و رشد می کنند. تجربه، کشف و آزمایش مهمترین بخش فعالیت های خلاقانه کودک نوپا هستند.
مراقبان کودک با اجازه دادن به آن ها در انجام فعالیت های خلاقانه، دادن زمان و مکان به کودک و تمجید از او، می توانند کودکان نوپای خود را تشویق کنند تا مهارت خلاقیت آن ها افزایش یابد.

توجه کنید که شما می توانید فعالیت های خلاقانه را برای کودک نوپای خود با توانایی هایی متناسب با او تطبیق دهید.

برای خواندن ادامه مطلب و دریافت نکاتی برای افزایش خلاقیت کودک زیر ۳ سال خود، همراه ما باشید.

اهمیت تقویت خلاقیت کودک

چرا برای یادگیری و رشد کودک نوپا، فعالیت های خلاقانه اهمیت دارد؟

فعالیت های خلاقانه مانند نمایش، موسیقی، رقص، هنر و کاردستی برای یادگیری و رشد کودک نوپا عالی هستند. این فعالیت ها به کودکان نوپا کمک می کنند تا:

 • خلاقیت و تخیل خود را افزایش دهند.
 • بر حواس خود بیشتر تمرکز کنند (بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی).
 • درباره جهان و جایگاه خود در آن بیاموزند.
 • خلاقیت به کاوش و بیان احساسات، افکار و ایده هایشان کمک می کند.
 • ایده ها و روش های جدید انجام کارها را امتحان می کنند.
 • مهارت های اجتماعی شان بهبود می یابد.
 • واژگان و حافظه شان تقویت می شود.
 • مهارت های حرکتی ظریف و درشت و هماهنگی دست و چشم نیز در تمرین این مهارت افزایش می یابد.

زمانی که شما به فرزندتان برای انجام فعالیت‌های خلاقانه می‌پیوندید، این کار برای تان سرگرم‌کننده است و رابطه‌تان را نیز تقویت می‌کند. کودکان نوپا خود را به لذت بردن از فعالیت های خلاقانه تشویق کنید.

اجازه دادن به کودک برای رهبری کردن

این کار یکی از بهترین راه‌ها برای تشویق فرزندتان به مشارکت و لذت بردن از فعالیت‌های خلاق است وقتی فرزند شما فعالیت ها را هدایت می کند، می تواند جهان را به روش خود کشف کند. اشکالی ندارد اگر کودک شما یک نقاشی عالی خلق نکند، به موزیک پایبند نباشد، تمام کلمات یک آهنگ را به خاطر نسپارد یا حرکات رقصی را دنبال نکند. نکته اصلی این است که کودک شما علایق خلاقانه خود را کشف کند و خود را بیان کند.

همچنین می توانید با دادن وقت آزاد فراوان برای بازی خلاقانه فرزندتان، فعالیت های خلاقانه او را تشویق کنید . بعضی روزها ممکن است فرزند شما فقط ۵ دقیقه وقت بخواهد روزهای دیگر ممکن است تمام صبح طول بکشد و او بخواهد از یک فعالیت به فعالیت دیگر حرکت کند و این مشکلی ندارد.

مطمئن شوید که فرزندتان را به اندازه کافی تحسین کنید. این به کودک شما کمک می کند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشه و هم چنان به خلق کارهای جدید ادامه دهد.

اگر می خواهید در رابطه با خلاقیت در کودکان 5تا6 سال نیز بدانید، مطالعه ی این مقاله از شادآموز را به شما توصیه می کنیم.

نقش هنر و کاردستی در خلاقیت کودک

هنر و کاردستی: فعالیت های خلاقانه برای کودکان نوپا

فعالیت های خلاقانه هنری و کاردستی به طور ویژه برای کمک به کودک شما مفید هستند:

 • در مورد بافت های جدید مانند مرطوب، چسبنده و … به کودک خود بیاموزید.
 • در مورد اشکال، خطوط، رنگ ها و مواد مختلف به او بیاموزید.
 • به او یاد بدهید که استفاده از رنگ، کاغذ، چسب و سایر مواد چه حسی دارند و می توانند با آنها چه کار کنند.
 • مهارت های حرکتی ظریف مانند توانایی نگه داشتن مداد و نخ را به او یاد دهید.

هم چنین این ایده‌های ساده می‌تواند فرزند شما را به خلاقیت در هنر و کاردستی تشویق کند:

 • یک “جعبه شلوغ” از وسایل بازی جدید و بازیافتی – به عنوان مثال، برچسب ها، ظروف خالی غذا، بشقاب های کاغذی، درب بطری ها، ضایعات کاغذ، کارتن های تخم مرغ، پارچه و روبان داشته باشید.
 • با استفاده از رول های خالی کاغذ آشپزخانه یا بطری های پلاستیکی کوچک، عروسک های ساده بسازید.
 • برای جمع آوری برگ های افتاده به طبیعت گردی بروید. کودک شما می تواند از اینها برای کشیدن نقاشی یا فرو بردن در رنگ استفاده کنند.
 • یک جعبه مقوایی بسیار بزرگ پیدا کنید و اجازه دهید فرزندتان آن را تزئین کند. این می تواند یک خانه، قایق، غار و غیره باشد.
 • کمی رنگ انگشتی خانگی درست کنید.

هنر و کار دستی ممکن است گاهی اوقات همه چیز را کثیف کند و به هم بریزد!

شما می‌توانید با پوشاندن لباس‌های کهنه یا لباس‌های مخصوص رنگ آمیزی به فرزندتان و نگه داشتن یک سطل آب صابون برای شستن دست‌ها، تعیین مکان خاص در خانه یا پوشاندن قسمتی از خانه با روزنامه، پلاستیک و سایر موارد نگرانی خود و فرزندتان را کاهش دهید و بیشتر، از فعالیت ها لذت ببرید.

نقش بازی های نمایشی در خلاقیت کودک

بازی های نمایشی چه نقشی در خلاقیت کودک دارد؟

کودکان نوپا از بازی های نمایشی استفاده می‌کنند تا کارهایی را که دیگران انجام می‌دهند، کپی کنند و بفهمند دنیایشان چگونه کار می کند. به عنوان مثال، کودک نوپای شما ممکن است با قاشق طوری صحبت کند که انگار یک تلفن همراه است. یا ممکن است وسایلش را در یک سطل جمع کنند، انگار که در سوپرمارکت هستند.

از طریق بازی های نمایشی، کودکان نوپا تجربیات زندگی خود را نیز درک می کنند. به عنوان مثال، اگر کودک شما در حال بازی با یک عروسک است، ممکن است وانمود کند که به “کودک” غذا می‌دهد، به او لباس می‌پوشد و می‌خواباند.

همچنین، زمانی که فرزندتان مانند یک والدین دلسوز نقش‌هایی را ایفا می‌کند، دنیا را از دید دیگران می‌بیند. این به آنها کمک می کند تا همدلی ایجاد کنند و آن را درک کنند.
شما والدین گرامی نیز می‌توانید از وسایل ساده مانند لباس‌های کهنه، کیف، عروسک، اسباب‌بازی، سطل و توپ برای کمک به کودکانتان در شروع کار استفاده کنید.

موسیقی، آواز و صدا چه نقشی در خلاقیت کودک دارد؟

کودکان نوپا اغلب زمانی که درگیر سایر فعالیت های بازی هستند شروع به آواز خواندن برای خود می کنند. آنها همچنین عاشق تکان دادن و کوبیدن اشیا هستند!
آواز خواندن، کودک شما را به استفاده از کلمات تشویق می کند که این کار به رشد حافظه او کمک می کند. موسیقی همچنین می تواند برای کمک به کودکان نوپا از جهت بیان احساسات مفید باشد. به عنوان مثال، می تواند به کودک شما کمک کند آرام شود یا به او انرژی بدهد. فواید تقویت هوش موسیقیایی کودک را در این مقاله از شادآموز بخوانید.

این ایده های خلاقانه می توانند علاقه اولیه به صدا و موسیقی را تشویق کنند:

 • هنگام تعویض پوشک، مراقبت از کودکان در حمام، رانندگی در ماشین و غیره، شعرهای ساده مهد کودک یا آهنگ های ساختگی برای او بخوانید .
 • در یک سفر جاده ای کارائوکه درماشین انجام دهید.
 • چند ساز خانگی درست کنید. به عنوان مثال، از یک ظرف پلاستیکی و یک قاشق چوبی یک طبل درست کنید.
 • به فرزندتان اجازه دهید از سازهای خریداری شده استفاده کنند و در صورت امکان، با آن ها بازی کند نام سازها را به او یاد دهید، در مورد تفاوت صداها صحبت کنید و به کودک خود نشان دهید که چگونه باید آنه ها را بنوازد.

تجربه، کشف و آزمایش مهمترین بخش فعالیت های خلاقانه کودک نوپا است.

برای بازی هم چنین می توانیم به شکار صداها برویم!
این بازی کودکان را تشویق می کند تا به انواع مختلف صداها مانند صدای جیر جیر، پارس و غیره گوش دهند. این بازی کودکان را وادار می کند تا محیط خود را کشف کنند.

بهتر است اشاره کنیم که تنوع در بازی برای کودکان مفید است. این کار به کودکان کمک می کند تا در مورد افراد مختلف بیاموزند، از کلیشه ها اجتناب کنند و برابری را درک کنند. به عنوان مثال، می توانید کودکان را (فارغ از جنسیت) به بازی با عروسک تشویق کنید و یا داستان ها یا آهنگ هایی را از فرهنگ یا زبان های مختلف برای کودک خود انتخاب کنید.

نقش رقص در خلاقیت کودک

رقص چه نقشی در خلاقیت کودک دارد؟

کودکان نوپا اغلب به تنهایی شروع به حرکت و رقصیدن می کنند. از طریق رقص، کودک شما می تواند احساسات، بدن و محیط خود را کشف و درک کند.
رقص کودک شما ممکن است شامل راه رفتن، حفظ تعادل، تاختن و پریدن در واکنش به موسیقی یا کلماتی باشد که خوانده می شود.

در اینجا چند ایده برای تحرک کودک وجود دارد:

 • کمی موسیقی بگذارید: می توانید سبک های مختلف موسیقی یا موسیقی از فرهنگ های دیگر را نیز امتحان کنید.
 • برای شروع، به کودک خود بپیوندید. به عنوان مثال، می توانید با هم غلت بزنید، بپرید و یا بچرخید. به تدریج یک قدم به عقب بردارید و اجازه دهید فرزندتان رقص را رهبری کند.
 • به فرزندتان وسایل رقصیدن بدهید. اینها می‌توانند روبان‌هایی روی چوب، قاشق و جعبه‌ای برای ضربه زدن روی آن و یا هر چیزی که کودک شما از آن لذت می‌برد، باشند.

فعالیت های خلاقانه برای کودکان نوپا با توانایی های متفاوت

می‌توانید فعالیت‌های خلاقانه را متناسب با کودکان نوپایی که توانایی‌های متفاوتی دارند، تطبیق دهید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما دارای موارد زیر است:

• مشکل در مهارت‌های حرکتی بازی خلاقانه:
می توانید بازی های ساده مانند ضربه زدن به طبل را با او تمرین کنید‌.

• حساسیت های حسی:
بافت های جدید را به تدریج و به آرامی به او معرفی کنید و یا موسیقی را با صدای آرام تری پخش کنید.

• انرژی زیاد:
تشویق به حرکات بزرگتر مانند پریدن، تکان دادن بازوها، کشش، خم شدن یا تکان دادن خود

• تحرک محدود:
وسایل بازی را برای کودک خود جمع آوری کنید و آنها را در دسترس آسان او قرار دهید.

تعدادی از بازی های خلاقانه را می توانید در این صفحه مشاهده نمایید.

در این مطلب سعی کردیم بعضی از راه های آموزش خلاقانه برای افزایش خلاقیت کودکان ۱ تا ۳ ساله را برای شما عزیزان جمع آوری کنیم. بدیهی است خانواده های گرامی با استفاده از خلاقیت خود و متناسب با توانایی ها و علایق کودک دلبند خود می توانند بازی های جذاب دیگری نیز بیابند.

خلاقیت مهارتی است که با تمرین و انجام راه کارهایی می توان آن را افزایش داد. ما نیز در شادآموز، برای افزایش خلاقیت و مهارت های خلاقانه کودکان عزیزمان چه در سنین خردسالی و چه در سنین پیش از دبستان، با استفاده از جدیدترین متد و بازی های هدفمند و با همراهی مشاوران و مربیانی توانا برای کسب بیشتر این مهارت در کودکان عزیزمان می کوشیم.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

raisingcraising

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ راه های افزایش خلاقیت کودکان ۱ تا ۳ سال

 1. زهرا گفت:

  من دخترم درمهارت های حرکتی مشکل داره با بازی های خاقانه ای که مربی مهد میگه مهارت هاش رو تقویت کردم.

  1. shadamooz گفت:

   سلام همراه گرامی؛
   ممنون که تجربه ی خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.