رشد جسمانی و فیزولوژیک 4, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 5, رشد جسمانی و فیزیولوژیک 6, رشد هیجانی و اجتماعی 4, رشد هیجانی و اجتماعی 5, رشد هیجانی و اجتماعی 6

چگونه کودک را به دندانپزشکی ببریم؟

چگونه کودک را به دندانپزشکی ببریم؟

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

بردن کودک به دندان پزشکی: اولین معاینه دندانپزشکی برای کودک نوپا

اولین ویزیت دندانپزشکی باید در چه سنی انجام گیرد؟ متخصصان توصیه می‌کنند که کودک را ظرف 6 ماه پس از رویش اولین دندان یا حداکثر تا 12 ماهگی برای معاینه به دندانپزشکی ببرید. چرا بردن کودک به دندان پزشکی تا این حد اهمیت دارد؟

دندانپزشک اطفال می‌تواند اطلاعاتی در مورد پوسیدگی دندان شیری ناشی از شیردهی، شیوه‌های درست تغذیه نوزاد برای جلوگیری از تغییر شکل و پوسیدگی دندان‌ها، تمیز کردن دهان، دندان درآوردن، عادات پستانک، عادت مکیدن انگشت به شما بدهد.

در ویدیوی زیر یک بازی خلاقانه برای آموزش بهداشت دندان ها برای کودکان مشاهده می کنید.

 

چطور کودک را برای معاینه دندانپزشکی آماده کنیم؟

در صورت امکان، ساعت بردن کودک به دندان پزشکی را برای زمانی تنظیم کنیم که کودک خوش اخلاق‌تر و باحوصله‌تر است. از تنظیم قرار در ساعت خواب صبح یا بعداز ظهر کودک خودداری کنید.

کودکان نوپا به توضیح بیشتری برای درک آنچه قرار است تجربه کنند نیاز دارند. برای جلوگیری از ترس و اضطراب کودک همه چیز را شفاف و ساده برای او توضیح دهید. به او توضیح دهید که چرا رفتن به دندانپزشکی اهمیت دارد و چه اتفاقی قرار است بیافتد. می‌توانید برای درک بهتر، از تصاویر اینترنتی مناسب استفاده کنید.

قبل از رفتن به دندانپزشکی غذای سبکی به کودک بدهید و دندان‌هایش را با مسواک تمیز کنید، زیرا قبل از معاینه دندان‌ها کودک نباید چیزی بخورد و بنوشد تا دندان‌ها تمیز باشند.

چطور کودک را برای دندانپزشکی آماده کنیم

اکثر بزرگسالان دچار اضطراب دندانپزشکی هستند و حس خوبی نسبت به معاینه شدن ندارند. مراقب باشید که احساس خود را به کودک انتقال ندهید. دیدگاه او نسبت به دندانپزشکی در سن نوپایی، آینده بهداشت دهان و دندان او را رقم می‌زند. به یاد داشته باشید که کودکان احساس شما را از حالت صورتتان نیز می‌فهمند. کلام و صورت خود را مثبت حفظ کنید.

سعی کنید در زمان مناسب در مطب دندانپزشک حضور پیدا کنید تا زمان زیادی را در اتاق انتظار صرف نکنید. منتظر ماندن، اضطراب و بی‌قراری کودک را افزایش می‌دهد.

در عین حال، برای معاینه دندانپزشکی خودتان نیز باید آماده باشید. سوالات و نگرانی‌های خود را از قبل آماده کنید تا بتوانید همه آنها را با دندانپزشک در میان بگذارید.

در اولین ملاقات با دندانپزشک اطفال، سابقه کامل سلامت فرزندتان را به دندانپزشک بدهید. در صورتی که کودک سابقه درمان دندانپزشکی داشته است رفتار او در آن موقعیت مانند لجبازی، نافرمانی، اضطراب یا ترس کودک از دندانپزشکی را با دستیار دندانپزشک در میان بگذارید تا اقدامات لازم را برای آرامش فرزندتان انجام دهند.

برخی رفتارهای کودکان در دندانپزشکی قابل حدس است:

10 تا 24 ماهگی: برخی از کودکان دچار اضطراب جدایی هستند و به خاطر جدایی از مادر در زمان معاینه دندانپزشکی احساس ناراحتی می‌کنند. بهتر است مادر کنار تخت دندانپزشکی بماند و دست کودک را در دست داشته باشد.

کودکان 2 تا 3 سال می‌توانند کمی دوری از مادر را تحمل کنند، اما “نه” شعار آنهاست. معمولاً در برابر هر کاری مقاومت می‌کنند. برای دلگرمی این دسته کودکان می‌توانید از یکی از اسباب بازی‌های محبوب آنها برای حواس پرتی استفاده کنید.

کودکانی که همکاری کافی با دندانپزشک را نداشته باشند، با رعایت نکات ایمنی، برای مدت زمان مشخص درمانی، بیهوش می‌شوند تا دندانپزشک بتواند اقدامات لازم را برای او انجام دهد.

اولین معاینه دندانپزشکی کودک نوپا

اولین معاینه دندانپزشکی برای کودک نوپا

معمولاً دندانپزشکان در اولین معاینه سعی می‌کنند اعتماد و علاقه کودک را جلب کنند. اگر دندانپزشک اطفال خوب و باحوصله‌ای را انتخاب کرده باشید، محیط درمانی او پر از رنگ، شادی و اسباب بازی برای سرگرمی کودک است و برای جلب همکاری کودک به او جایزه می‌دهند.

اولین ویزیت اغلب 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. بردن کودک به دندان پزشکی بسته به سن او، ممکن است شامل معاینه کامل دندان‌ها، فک‌ها، نیش، لثه‌ها و بافت‌های دهان برای بررسی رشد و تکامل باشد. در صورت لزوم، ممکن است به یک جرم‌گیری ملایم نیاز باشد. همچنین، دندانپزشک روش صحیح نخ دندان کشیدن را نشان می‌دهد و در صورت نیاز اقدام به فلورایدتراپی می‌کند.

معمولاً، برای تشخیص پوسیدگی دندان شیری از رادیوگرافی استفاده نمی‌شود. به طور کلی، بهترین کار این است که کودکان کم سن و سال با اشعه ایکس مواجه نشوند، مگر اینکه کاملاً نیاز باشد. در صورت توصیه پزشک به رادیوگرافی، برای کودک شما از گارد سربی در ناحیه بدن استفاده می‌شود تا از او محافظت بیشتری به عمل آید.

کودکان نیز مانند بزرگسالان باید هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند. بازدیدهای شش ماهه به کودک کمک می‌کند که دندانپزشکی برای او به یک امر روتین بدل شود و دچار ترس از دندانپزشکی نشود.

محافظت از دندان کودک نوپا

محافظت از دندان کودک نوپا در خانه

حتی قبل از رشد دندان شیری، لثه‌ها را با پارچه تمیز و مرطوب تمیز کنید. این کار به تمیز ماندن محیط دهان، جلوگیری از رشد باکتری‌ها و سلامت لثه‌ها پس از شیردهی کمک می‌کند.

با ظاهر شدن اولین دندان کودکتان، مسواک زدن را با یک مسواک کوچک دارای پرزهای نرم شروع کنید. بعد از 3 سالگی از خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود استفاده کنید. در این سن کودک می‌تواند خمیردندان را تف کند و دهانش را تمیز کند. بردن کودک به دندان پزشکی به شما کمک می‌کند که از محصولات مراقبتی لازم برای سالم نگه داشتن دندان‌ها باخبر شوید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری ناشی از شیر خوردن، قبل از خواب کودک به او شیر، آب‌میوه یا مایعات شیرین ندهید. اگر کودک اصرار به شیر خوردن دارد، پس از شیردهی، با دستمال دندان‌های او را تمیز کنید.

مدت زمانی که کودک یک بطری شیر را مصرف می‌کند، محدود کنید. کودک باید ظرف 5 تا 6 دقیقه یا کمتر یک بطری را تمام کند.
تا 7-8 سالگی خودتان مسواک کودک را بزنید. دست‌های کودک در سن پایین قدرت کافی برای تمیز کردن دندان‌ها و زدودن باکتری‌ها را ندارد. مقاله ی آموزش بهداشت فردی در این زمینه کمک زیادی به شما خواهد کرد.

غذاها و خوراکی‌هایی را که باعث افزایش پوسیدگی دندان می‌شوند، محدود کنید که شامل آب نبات‌های سخت یا چسبنده، میوه خشک و نوشیدنی‌ها و آبمیوه‌های شیرین شده است. به جای آب میوه، به او میوه بدهید. فیبر موجود در میوه باعث تمیزی دندان‌ها می‌شود. در حالی که آب میوه فقط دندان‌ها را در معرض قند اضافه قرار می‌دهد.

در ادامه ی این مقاله جلوگیری از سیاهی دندان شیری را بخوانید.

دندان‌های شیری نیز مانند دندان‌های دائمی مهم هستند و باید از آنها مراقبت شود. آنها علاوه بر دادن یک لبخند زیبا به فرزندتان، جای دندان‌های دائمی را رزرو می‌کنند و مانع از درهم‌ریختگی دندان‌ها در آینده می‌شوند. بنابراین، بردن کودک به دندان پزشکی هر شش ماه یک بار ضروری است. کودکان در پیش دبستانی شادآموز اهمیت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از سلامت آنها را به خوبی می آموزند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

instagram

منبع:

stanfordchildrens

نوشته های مرتبط

1 فکر در مورد “ چگونه کودک را به دندانپزشکی ببریم؟

  1. شیما گفت:

    مرسی از مقاله خوبتون برای دندون پزشکی بردن کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.