رشد هیجانی و اجتماعی 6

وابستگی در کودکان 5 تا 6 سال چگونه است؟

وابستگی در کودکان 5تا6سال چگونه است؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

افراد در طول زندگی چندین و چند ساله خودشون، هیجانات متفاوتی رو تجربه میکنن. هر کدوم از این هیجانات در پاسخ به شرایطی و به عنوان واکنشی برای موقعیت ایجاد شده هستن. گاهی هیجانات در یک لحظه به وقوع میپیوندند و بعد تمام میشوند و گاهی این هیجانات، برای طولانی مدت به عنوان واکنش معمول یک فرد به نمایش درمیاد.

به طور مثال، ما گاهی در مواجهه با موقعیتی خشمگین میشیم و بعد از مدتی خشممون فروکش میکنه اما افرادی رو در زندگی میبینیم که در اکثر مواقع خشمگین هستن و پاسخ موقعیت-های زندگیشون رو با خشم میدن. در مورد اول خشم به عنوان یک هیجان لحظه ای محسوب میشه و در مورد دوم خشم یک هیجان طولانی مدت است.

کودکان هم هیجانات مختلفی رو تجربه میکنن. اما هیجاناتی مثل ترس، دلبستگی و اندوه در کودکان بیشتر از خشم و نگرانی دیده میشه. اما باید به یاد داشته باشیم که کودکان تمام هیجانات رو از سن 1 تا 2 سالگی تجربه میکنن و بروز میدن. یکی از هیجاناتی که کودکان با اون درگیر هستن، دلبستگی هست.

کودکان با دلبستگی به مادرشون به دنیا میان و بعد از اون به هر فردی که بیشتر اوقات رو با اونها بگذرونه و بهشون توجه کنه و تکیه گاه امنی براشون باشه دلبسته میشن. این فرد میتونه خواهر یا برادرشون باشه یا پدر و مادر یا پرستار کودک و مراقبانش. دلبستگی هم مثل هر هیجان و حس دیگری، اگر زیاد از حد متعادل باشه پیامدهایی داره و همینطور اگر کمتر از مقداری باشه باز هم پیامدهایی به دنبال داره.

معنا و اهمیت دلبستگی

دلبستگی به معنی احساسی هست که کودک رو به دیگران پیوند میزنه. این پیوند، یک پیوند عاطفی عمیق هست که کودک با نزدیکان و افراد بخصوصی برقرار میکنه. هر چه تداوم این ارتباط و تعامل بیشتر باشه، کودک حس شادمانی و امنیت بیشتری خواهد داشت. مخصوصا در مواقعی که کودک در یک محیط ناآشنا و در کنار افراد غریبه قرار میگیره، حضور یک شخص که کودک به او دلبستگی داره، کمک بیشتری به حس امنیت کودک میکنه.

دلبستگی یک مکانیزم ضروری هست که باعث میشه افراد بتونن بهتر رشد پیدا کنند و باعث میشه تا افراد از حمایت های افراد دیگر مثل محبت و توجه آنها برخوردار بشن.

دلبستگی در کودکان 5 تا 6 ساله

کودکان در این سنین مفهوم کامل تری از دلبستگی رو تجربه میکنن و در این سن هست که افراد به اونها دلبسته میشن و یا طردشون میکنن. کودکان در سن 5 تا 6سالگی، به پدر و مادرشون به طور یکسان دلبسته هستن و میتونن به فردی بزرگتر که در محیط خانواده حضور داره هم دلبسته بشن یا به اصلاح از بودن در کنار فرد دیگری هم لذت ببرن و در کنارش حس امنیت و شادی کنن.

این دلبستگی مساوی در صورتی به وجود خواهد آمد که افراد خانواده به طور یکسان به کودک توجه کنن، با او بازی کنن و در کنار کودک باشن در غیر این صورت کودک به کسی دلبسته خواهد ماند که وقت بیشتری رو در کنارش سپری کرده باشه.

مهمترین عامل در ایجاد دلبستگی میان کودکان و والدین این هست که والدین با کودکشون گفت وگو کنن. به این معنا که از او نظر بپرسن و کودک رو در تصمیم گیری ها شریک کنن. به طور مثال میتونید از تصمیم گیری برای شام شب رو به عهده کودکتون بگذارید، با او درباره روزی که گذشته صحبت کنید و یا در موقعیت های متفاوت داستان ها و مکالمه های خیالی بسازید. به این ترتیب هم با کودکتون وقت گذروندید هم کودک شما حس مهم بودن پیدا میکنه هم اینکه حس اعتماد به نفسش در کنار شما هم افزایش پیدا میکنه.

دلبستگی کودک به افراد به جز خانواده

کودکان در این سن میتونن به افراد مختلفی دلبسته بشن. البته این به آن معنا نیست که دائما مراقبان کودک رو تغییر بدید و پرستاران یا افراد اطراف کودک رو در مدت زمان کمی تغییر بدین. معنی این جمله این است که کودک شما میتونه با افراد متفاوتی ارتباط برقرار کنه و به واسطه این ارتباط میتونه از افراد حس خوبی بگیره و تمایل به گذراندن وقتش کنار آنها باشه و هم چنین احساس امنیت رو در کنار اونها تجربه کنه.

در صورت تغییر زیاد مراقبان کودک، کودک شما حس ناامنی از اطرافیانش میگیره و نمیتونه به راحتی به دیگران اعتماد کنه و حس امنیتی در کنارشون نداره. بلکه تمام مدت با حس ترس و وحشت از دزدیده شدن یا آسیب دیدن از طریق فرد مورد نظر دست و پنجه نرم خواهد کرد. پس بهتره که تمام جوانب رو برای انتخاب پرستار مناسب یا مراقب کودک یا مهدکودک و پیش دبستان که کودک در آنجا وقت میگذرونه در نظر بگیرید تا مجبور به تغییر پی در پی این موارد نباشید.

حس طرد شدگی در کودکان 5و6ساله

در این سنین کودکان طرد شدگی رو تجربه میکنن و حس بد اون رو میتونن به لیست تجربیاتشون اضافه کنن. کودکان ممکنه در گروه های دوستانه انتخاب نشن و یا فرد دیگری به اونها ترجیح داده بشه. بنابراین ممکنه در صورت عدم توجه والدین به حس بدی که کودک در این شرایط داره، کودک منزوی و گوشه گیر بشه. البته کودکان ممکنه از طرف والدین هم طرد بشن که در این صورت بهتره والد دیگر با توجه به نظرات مشاوران کودک و صحبت کردن با والد بی توجه مشکل رو حل کنن.

در صورتی که کودک شما از طرف دوستانش طرد شده و در گروه ها انتخاب نشده، بهتره که توانایی های کودک رو به او یادآور شیم و کمک کنیم تا دستاوردهای بیشتری به دست بیاره و یا با فعالیت های دیگر خودش را سرگرم کند.

آیا کودک وابسته میتواند به مهدکودک برود؟

بله. کودک در صورتی که در محیطی قرار بگیره که بتونه کودکان همسالش رو بدون حضور والدینشون ببینه میتونه از دلبستگی افراطی خودش کم کنه و با گذروندن وقت با همسالانش به پیشرفت خودش کمک کنه. و رفته رفته از میزان اضطراب جدایی کودک کم شده و روابط اجتماعی او گسترش پیدا میکند. مرکز پیش دبستانی شادآموز، با برقرار کردن محیطی که کودک احساس امنیت رو تجربه میکنه و در اختیار داشت مربیانی که در صورت ایجاد هرگونه نیاز به کمک میتونن در کنار کودکتون باشن، میتونه به شما کمک کنه تا کودکانتون دلبستگی سالم و متعادلی رو تجربه کنن و در آینده دچار مشکلاتی مثل وابستگی بی قید و شرط به دیگران یا منزوی بودن و گوشه گیری نشوند.

شادآموز را در اینستاگرام دنبال کنید:

shadamooz_preschool

منبع: رایس، ف. فیلیپ، (1390) رشد انسان، ترجمه دکتر مهشید فروغان، ویراست چهارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.